Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE Z10: snadno, rychle... a levně

20.9.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Před nedávnem jsme vám podrobně přiblížili Z3-ku a už jsme tu s postřehy, jak se nám fotografovalo s její levnější variantou - modelem DiMAGE Z10. Oproti trojce sice nenabízí nic podobně bombastického jako je stabilizace obrazu, ovšem desítka nás přesto překvapila. S žádnou elektronickou zrcadlovkou se nám nepracovalo tak rychle: bleskový náběh, ukládání snímků, ostření - o zpoždění expozice nejde prakticky hovořit.
Kapitoly článku:
Model DiMAGE Z10 prakticky kopíruje designově nedávno představenou Z3-ku, pochopitelně až na pár vyjímek, na které vás upozorníme. Ovládání si proto probereme pouze ve zkratce. Centrem ovládání je opět ovládací kolečko na pravém držadle, na kterém najdete jedenáct režimů: pět scénických režimů snímání, automatické snímání, režim s prioritou clony, času nebo plný manuál a videozáznam. Zadní straně dominuje opět pouze 1,5 palcový barevný LCD displej, který má ovšem relativně vysoké rozlišení 113 tisíc pixelů. Vpravo od něj jsou tlačítka určená k ovládání menu, okamžitého prohlížení snímků nebo mazání fotografií a kruh s potvrzovacím OK tlačítkem uprostřed. Na obvyklém místě najdete zoomovací kolébku, která má ovšem tentokrát jinou konstrukci. Při používání se trochu pod prstem smeká, takže na její používání si budete muset zvyknout. Tlačítko vypnutí nebo zapnutí modelu je umístěno jako u všech předchozích zetek. Páčka kolem spouště přepíná mezi režimy snímání a přehrávání snímků a snímáním s vypnutým zobrazovačem. Na horní straně jsou tlačítka ovládání blesku a makro režimu a samozřejmě i spoušť. Zcela nové je umístění paměťové karty, které je na pravém boku, nechráněné žádnou krytkou. Pokud je karta zasunutá (drží pevně, takže se nemusíte obávat náhodného vypadnutí za provozu), tak stačí domáčknout a kartu vysunete. Několikrát se nám podařilo kartu dotlačit a vůbec se nevysunula, takže způsob uložení karty u Z3-ky nám přišel daleko praktičtější. Pod slotem na kartu je umístěn gumovou krytkou chráněný USB konektor.



Další funkce se ovládají jako obvykle přes Menu, které je graficky stejné jako u předcházejících modelů řady Z. V něm tedy opět nastavíte velikost fotografie, kompresi, teplotu bílé nebo například citlivost. Na čtvrté stránce v Menu najdete také Set up. Další změnou oproti Z3-ce je, že novinka nemá vyskakovací blesk, ale pevně zabudovaný nad tubusem objektivu. Oproti trojce je sice novinka o něco větší, přesto je o přibližně 30 gramů lehčí.



Objektiv

DiMAGE Z10 je vybavena objektivem GT Hexanon, který je tvořen jedenácti elementy v devíti skupinách. Rozsah ohniskových vzdáleností je 6 až 48 milimetrů (v přepočtu 36 až 290 mm) při světelnosti od F3,2 do F3,4. V Super Makro režimu se dají snímat objekty již od jednoho centimetru, jinak od šedesáti centimetrů. Novinka nabízí celkové 32-násobné přiblížení (8x optické a 4x digitální).

Snímač

Tato novinka má zabudovaný prokládaný snímač CCD typu 1/2,5 pracující v primárních barvách s celkem 3,3 miliony pixelů. Z toho efektivně využitelné jsou přibližně 3,2 miliony, takže v menu objevíte tyto čtyři rozlišení snímků: 2048 × 1536, 1600 × 1200, 1280 × 960 a 640 × 480 bodů.

Ostření

Z10-ka disponuje automatickým zaostřováním Rapid AF (kombinace externího pasivního AF a Video AF) a průběžným zaostřením s prediktivním řízením. Ostřit můžete s tímto modelem také manuálně.

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Model je vybaven režimy prioritou clony, času a také plně manuálním. K dispozici je také korekce expozice v rozsahu +- 2,0 EV (po třetinových krocích). Měření expozice je buď vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu nebo nakonec bodové. Závěrka je elektronická na snímači CCD a mechanická v rozsahu od 1/2000 až do třiceti sekund (v manuálním režimu). Citlivost snímače lze manuálně nastavit a pohybuje se v rozsahu od 64 do 400 ISO.

Nastavení vyvážení bílé

Teplota bílé lze se Z10-kou nastavit manuálně. Kromě toho je připravená vám pomoci i pětice přednastavených hodnot: Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Zatažená obloha a Blesk. Většinou kalibrovala automatika modelu spolehlivě, takže k manuálnímu nastavení bílé sáhnete jenom ve výjimečných světelných situacích.

Vestavěný blesk

Model Z10 má pět režimů blesku: pochopitelně automatický blesk, potom redukci jevu "červených očí", synchronizaci s dlouhými expozičními časy, vyrovnávací blesk a nakonec je možné blesk zcela vypnout.

Formát a kvalita snímků

Snímky se ukládají ve formátu JPEG a ozvučený videozáznam ve formátu Motion JPEG na paměťové karty typu Secure Digital nebo MultiMediaCard - ve standardním balení je 16 MB SD karta. Na tuto kartu se vejde devět snímků v nejvyšším rozlišení (při kompresi Fine).

Zdroj energie

Také Z10-ka používá jako zdroj energie čtveřici AA tužkových baterií. Při našem testu energetické náročnosti uspěl model na výbornou, protože čtveřice NiMH akumulátorů udržela i při nejnáročnějším snímání (blesk, LCD displej zapnutý) model v chodu přes hodinu a půl, což patří k nejlepším výsledkům, jaké jsme kdy v našich testech naměřili.

Videosekvence

Z10-ka má oproti svým předchůdkyním horší parametry (neozvučeného) videozáznamu, protože maximální rozlišení je 640 x 480 bodů při maximální rychlosti natáčení pouze patnáct snímků za sekundu. Rychlost třiceti snímků za sekundu je dostupná jen v rozlišení 320 x 240 bodů. Videozáznam se ukládá ve formátu Motion JPEG. Délka záznamu je omezená pouze kapacitou karty. V průběhu záznamu videa je možné opticky doostřovat.

Rozhraní fotopřístroje a softwarové vybavení

Také Z10-ka má USB rozhraní, které poskytuje rychlost přenosu 12Mbps, což odpovídá pouze pomalejšímu rozhraní USB 1.1. Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu - závěsný řemínek, krytku objektivu, AV kabel, 16MB paměťovou SD kartu, USB kabel, DiMAGE Software a čtyři AA alkalické baterie.