Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Exilim P700: vylepšená vlajková loď

21.1.2005, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Společnost Casio neponechává ve své rodině digitálních fotoaparátů žádný prostor pro náhodu a vylepšuje svůj model Exilim P600 na sedmimegapixelové rozlišení.
Kapitoly článku:
  1. Exilim P700: vylepšená vlajková loď
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Firma Casio, jako úspěšný dlouhodobý výrobce elektroniky, nezapomněla zatnout svůj drápek i do trhu s digitálními fotoaparáty. Na jejich adresu se dá říct, že dnes nepochybně patří do množiny velmi úspěšných výrobců. A nejen to, snaží se v ní i zůstat. Proto byl jejich nejnovější přírůstek do rodiny - nadupaný digitální kompakt EX-P700 - vybaven hned 7MPix snímacím čipem. A to je též jeho nejpodstatnější odlišení od staršího bratříčka EX-P600.

Po něm samozřejmě zdědil design, který je pro někoho možná trošku neobvyklý, ale rozhodně se nedá říct, že by nebyl zdařilý. Spíše naopak. Ač se přístroj vyznačuje poněkud "hranatými" tvary, přesto působí velmi kultivovaným a elegantním dojmem (podobně jako automobily jedné blíže nejmenované švédské značky :-). Kromě špičkového rozlišení dostal přístroj do vínku i řadu dalších věcí, na které se blíže podíváme v průběhu recenze. Pro začátek se zmíním alespoň o kvalitním objektivu, který umožňuje až čtyřnásobné optické přiblížení a je z dílny firmy Canon. Ale pojďme se teď podívat na aparát zblízka.




Čelní stěně zcela bez debat dominuje objektiv, umístěný ve stříbřitém prstenci a v klidovém stavu chráněný kovovou clonou. Prstenec je možné odšroubovat - objeví se potom závit pro předsádky. Nad objektivem je neobvykle vyřešený hledáček spolu s mikrofonem. Nalevo od objektivu je pak vestavěný blesk, který sice nedisponuje nijak zázračným výkonem, ale pro základní fotografování je přeci jenom postačující. Pod bleskem je senzor autofokusu. Stříbrná lišta, která zdůrazňuje eleganci přístroje může sloužit i jako menší grip pro usnadnění držení.




Horní stěna obsahuje jenom tři ovládací prvky, ale pro přístroj životně důležité. V prvé řadě je to tlačítko zapínání. Jeho konstrukce jistě potěší a je vidět, do jakých detailů kontruktéři přístroj promysleli. Vystupuje totiž jen nepatrně nad povrch a je poměrně malé, takže nehrozí možnost nechtěného zapnutí fotoaparátu. V pravém rohu je v kruhovém prstenci umístěna spoušť přístroje. Prstenec pak slouží ke dvěma účelům. Zaprvé se jím ovládá optický a digitální zoom a za druhé slouží v režimu prohlížení k zvětšování (zmenšování) snímku. Na pravé stěně (při pohledu zezadu) je očko pro poutko, které přináší při fotografování a přenášení přístroje větší jistotu. Za umělohmotným vytahovacím krytem je potom kontakt USB/AV a DC IN. Tohle řešení se mi moc nelíbí, foťáčku by víc slušela dvířka s panty. Nicméně použitelné to je. Tím se dostáváme k levé stěně, na které je jen jediný prvek, zato ale velice zajímavý. Přístroj je vybaven pouze vestavěným bleskem o malé výkonnosti, sáňky pro externí blesk též nepodporuje, nicméně je zde kontakt na externí blesk. Díky tomu lze s přístrojem pracovat i ve studiu a připojit ho ke studiovým bleskům. Tuto možnost mnoho přístrojů v této cenové relaci nepodporuje.




Zadní stěna - Mekka digitálních přístrojů. Řečeno jednoduše - uspořádání zcela typické. Dominující LCD panel, nad ním hledáček a všude okolo pak spousta ovládacích prvků. Pravému hornímu rohu dominuje otočný volič snímacích, prohlížecích a nahrávacích režimů. Pod ním je pak křížový volič pro pohyb v menu přístroje. Nechybí tlačítka pro vstup do Menu, změnu režimu zobrazení displeje, prohlížení snímku, nastavení samospouště, blesku, makrosnímku, bracketingu, blokování expozice či speciální prvek pro urychlení nastavení fotoaparátu (EX), o němž si povíme více v ovládání. Spodní stěna je též typická: dvířka ukrývající prostor pro baterii a paměťovou kartu a závit pro stativový šroub. Ovládání dvířek je precizní, manipulace s Li-Ion baterií vlastní kontrukce a paměťovou kartou SD/MMC taktéž naprosto bez problémů. Co je zvláštní, že závit pro stativ je v levém rohu a nikoliv uprostřed spodní stěny. Při váze přístroje (skoro 1/4kg) mohou být u nekvalitních stativů problémy s nevyvážeností přístroje. Vlastníky Manfotta ale mohu uklidnit - v případě tohoto stativu žádná potíž nehrozí :-).

Specifikace modelu Casio Exilim P700:


Snímací prvek CCD, 1/1,8", 7,2MPix
Citlivostauto / 80 / 160 / 320 / 640 ISO
Objektivoptický zoom 4x (4x digitálně), světelnost F2.8-F4.0, ohnisko f = 33 - 132 mm (35mm ekvivalent)
OstřeníAF systém, režimy Auto/Multi Spot/Spot AF, rozsah 50 cm až nekonečno, v režimu makro 10 - 50 cm (v závislosti na ohnisku) až nekonečno, MF systém
Vyvážení bíléautomatické, 7 předdef. režimů, manuální měření
Závěrka60s - 1/2000s, Bulb
Ovládání expoziceprogram AE, priorita clony, priorita času, manuální exp.
Kompenzace expozice-2 až +2EV v krocích po 1/3EV
Bleskvestavěný, 4 režimy, rozsah 0,2 - 2,9m, připojení externího blesku přes X-Synchro
HledáčekOptický
Záznamové médiumSD (Secure Digital)/MMC (Multi Media Card)
Snímek3072x2304, 3072x2048, 2304x1782 , 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 , kvalita TIFF, normal, economy
Sériové snímání 3 snímky/s, maximálně 5 snímků
LCD displej5,1 cm (2") TFT
Samospoušť10s / 2s
Videosekvenceformát AVI, rozlišení 320x240 (doba záznamu omezena pouze kapacitou karty)
Bateriespeciální akumulátor Li-Ion
Konektorykonektor pro napájení ze sítě, AV výstup, USB rozhraní
Rozměry (ŠxVxH) 98 x 68 x 45 mm
Hmotnost225 gramů