Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FinePix F455: design vítězí

11.1.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Hned po vybalení nás nová, malá a placatá novinka od Fujifilmu skutečně dostala. Model FinePix F455 jsme obdrželi na testování v sexy černé barvě, ale i ve stříbrném provedení velmi povedený design zaujme určitě na první pohled. Ovšem nic není ideální, a tak i u této krasavice jsme našli několik nedostatků, které vám pochopitelně v tomto článku prozradíme.
Kapitoly článku:
Novinka se designérům Fujifilmu opravdu povedla (jak se můžete sami přesvědčit na ilustračních fotografiích). Ovšem není pochopitelně nejdůležitější, jestli vám připadá přitažlivá černá barva, ale také jak se s modelem fotografuje. Oproti předcházejícím modelům této čtyřstovkové řady (například F420, který jsme také na Digimanii podrobně recenzovali) se nová F455-ka protáhla do délky a tělo obdélníkového tvaru se skutečně lépe drží než starší "čtverečkové" verze. Ovládání pak novinka prakticky zdědila po předcházející verzi F450, horní část (trojtlačítko s ovládáním zoomu) na zadní straně prozrazuje dokonce ještě příbuznost se zmíněnou F420-kou. V kategorii malých digitálních fotošperků tedy začíná být velice těsno, ostatně jako prakticky ve všech segmentech digitální fotografie. Časy, kdy minoltí X-ka byla skoro osamocená jako krásné miniatury, jsou již minulostí, navíc jsou i nové modely vybavovány velmi vyspělými snímači.

FinePix F455 je tedy vybaven CCD snímačem, který obsahuje celkem 5,36 milionů obrazových buněk, přičemž 5,2 milionů je efektivně využitelných. V Menu tedy objevíte tyto čtyři rozlišení: 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se automaticky nastavuje již od 80 ISO do 400 ISO. Exponování snímků ovšem budete muset nechat na automatice modelu. Z dalších funkcí tohoto automatu vybíráme možnost kalibrace teploty bílé pomocí šesti přednastavených hodnot, manuální nastavení ovšem není k dispozici. Přesněji exponovat vám umožní čtyři přednastavené scény: Portrét, Krajina, Sport a Noční režim. Rychlost závěrky má rozsah typický pro miniaturní fotopřístroje: od 1/2000 do dvou sekund. Dostatečný je dosah blesku při širokoúhlém snímání: až 3,6 metru. V Menu objevíte také dva barevné filtry (F-Chrome, kdy je zvýrazněn kontrast a barevná saturace a černobílý snímek).



Bohužel naše obavy, že jenom průměrné parametry světelnosti objektivu Fujinon (F2,8 – F5,5 v rozsahu zoomu, maximální hodnota clony je potom F7,4), budou mít vliv na kvalitu fotografií zejména při snímání v interiéru (například při umělém osvětlení) se potvrdily. Zejména při maximálním optickém přiblížení se již znatelně prodlužují časy závěrky, a tak budete mít problém z ruky vyfotografovat dostatečně ostře i pomalu se pohybující objekty. Na druhou stranu si v těchto situacích můžete vypomoci použitím zabudovaného blesku (který má solidní dosah, navíc snímky s bleskem neměly nijak výrazně přepálené jasy). Ke všemu doba dobití blesku byla relativně velmi krátká (přibližně tři sekundy), takže můžete exponovat v "neopakovatelných" situacích rychle za sebou. V exteriéru jsme pořídili fotografie s velmi dobrou kresbou a ve většině případů i dostatečně ostré. Ovšem při snímání s maximální citlivostí 400 ISO již byly fotografie výrazně zašuměné (viz Praktické zkušenosti).



V režimu Makro je možné s modelem zaostřit až ze vzdálenosti devíti centimetrů, ovšem my jsme často zaostřili v praxi i z o něco kratší vzdálenosti. Jinak optika ostří ze šedesáti centimetrů do nekonečna. Zmíněný 3,4-násobný optický zoom lze doplnit ještě o maximálně 4,1-násobné digitální přiblížení. Zaostřování je pochopitelně pouze automatické.



Model nás zklamal nahráváním videosekvencí, které jsou sice ozvučené (reproduktory jsou zabudované nezvykle do spodní strany těla modelu), ovšem velmi krátké (maximálně šedesát sekund). Video se zaznamenává navíc pouze v maximálním rozlišení 320 x 240 pixelů, a to jenom nízkou rychlostí deseti snímků za sekundu. Pokud budete chtít nahrávat tři minuty, budete muset snížit rozlišení záznamu na 160 × 120 bodů. Kromě paměťové xD karty (16 MB) najdete v balení také li-ion akumulátor, síťový adaptér, dokovací kolébku a pochopitelně cédéčko se softwarem. Model FinePix F455 podporuje standard PictBridge pro přímý tisk fotografií, tedy bez použití počítače. Nabíjení modelu a propojení s počítačem vám usnadní zmíněná dokovací kolébka, ovšem přesypávání snímků na pevný disk probíhá přes pomalejší rozhraní USB 1.1.

Specifikace modelu FinePix F455:


Počet efektivních pixelů5,2 milionů
Snímací prvek CCDsnímač CCD, 1/2,5 palce, celkem 5,36 milionů snímacích elementů
Citlivost80 - 400 ISO
Ohnisková vzdálenost38 - 130 milimetrů v přepočtu na 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F5,5
Ostřící rozsahOd 9 centimetrů do 80 cm v režimu Makro, jinak od 60 cm
Zaostřovánípasivním TTL autofokus
Vyvážení bíléAutomatické, Přednastavené (Denní světlo, Žárovka, Zářivka - tři typy, Zatažená obloha)
Měření expozice64-zonální AE
Závěrka1/2000 - 2 sekundy
Ovládání expoziceprogramově řízená automatická expozice
Kompenzace expoziceod -2,1 do +1,5 (EV) v krocích po 1/3 EV
Režimy bleskuautomatický blesk, předblesk proti červeným očím, vypnutý blesk, synchronizace blesku s dlouhými časy závěrky
HledáčekOptický
Záznamové médiumpaměťové karty typu xD-Picture Card
Formáty souborůJPEG (Exif v. 2.2), AVI, Motion JPEG,WAV
Velikosti snímků2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480
Formátování Ano
LCD displejBarevný TFT, úhlopříčka 2 palce, celkový počet bodů: 154 000
SamospoušťZpoždění cca 10 vteřin
Videosekvenceformát: Motion JPEG (AVI), 30 snímků za vteřinu v rozlišení 320 x 240 bodů
Digitální zoom4,1-násobný
BaterieNP-40
RozhraníUSB ver. 1.1
Rozměry (ŠxVxH) 93 x 56 x 22 milimetrů
Hmotnostcca 150 gramů bez baterií
Standardní příslušenstvíakumulátor NP-40, síťový zdroj, kolébka, řemínek, USB kabel, AV kabel, xD karta 16 MB a CD se softwarem