Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm S7000: šestimegapixel s šestinásobným optickým zoomem

21.4.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Už v titulku jsem prakticky ve zkratce vystihli ty nejdůležitější parametry elektronické zrcadlovky od Fujifilmu nesoucí označení FinePix S7000. Model totiž patří do šestimegapixelové kategorie díky novému SuperCCD HR snímači čtvrté generace. Navíc díky interpolaci s fotopřístrojem pořídíte fotografie s až dvanáctimegapixelovým rozlišením. Ani optická soustava nekulhá za kvalitami snímače, a tak objektiv nabízí maximální šestinásobný optický zoom.
Kapitoly článku:
  1. Fujifilm S7000: šestimegapixel s šestinásobným optickým zoomem
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Sedmitisícovka vás zaujme na první pohled, a to nejenom díky přitažlivě temně černé barvě, ale také pro své robustní vzezření, kdy mohutnému tubusu objektivu zdatně sekunduje pravá zbytnělá část, sloužící jako úchyt, ve které jsou ukryté čtyři tužkové baterie. Díky tomu se S7000-ka pohodlně drží při fotografování. Pokud vám novinka bude nějaký fotopřístroj trochu připomínat, tak vás vaše paměť skutečně nešálí, protože model konstrukčně vychází z modelu Fujifilm S602.

Na rozdíl od tohoto také velmi povedeného modelu však fotopřístroj S7000 disponuje snímačem, který má sice stále stejné rozměry, ovšem obsahuje dvojnásobek obrazových buněk, tedy 6,6 milionů. Efektivně využitelných je z toho přibližně 6,3 milionů, takže model umožňuje nasnímat fotografie v těchto velikostech: 2848 x 2136, 2016 x 1512, 1600 x 1200 a 1280 x 960 bodů. Díky zmíněné softwarové interpolaci získáte i snímky v rozlišení 4048 x 3040 bodů. Jak se můžete podívat v části Praktické zkušenosti, tak i dvanáctimegapixelové snímky, přestože jsou prakticky dopočítávané, mají solidní úroveň. V přímém srovnání s maximálním fyzickým šestimegapixelovým rozlišením sice pochopitelně v kvalitě kresby prohrávají, přesto můžete interpolaci bez obav používat. Zmíněné rozdíly jsou dobře pozorovatelné až při velkém rozlišení, pokud jsme si vytiskli fotografii ve formátu A4 v obou rozlišeních, tak v případě že jsme si je ihned neoznačili, tak jsme je od sebe jen stěží rozeznali. Citlivost snímače má dostatečný rozsah (od 200 do 800 ISO), ovšem maximální hodnota je dostupná pouze u třímegapixelového rozlišení.



Nesmíme zapomenout ani na optickou část, která ovšem prakticky zůstala po S602-ce stejná (možná by takto kvalitnímu modelu slušel desetinásobný optický zoom, který nabízí například DiMAGE Z1 od Minolty nebo abychom nechodili pro příklad daleko S5000-ka od Fuji). Na druhou stranu s šestinásobným optickým zoomem (rozsah ohniskových vzdáleností je od 35 do 210 milimetrů v přepočtu na kinofilm) v praxi většinou bohatě vystačíte (přiblížení lze v případě nutnosti doplnit o maximálně 3,2-násobný zoom digitální), navíc objektiv má výborné parametry světelnosti: od F2,8 do F3,1 dle rozsahu zoomu. Maximální hodnota clony je ovšem jenom F8. Optika ostří od padesáti centimetrů, v režimu Makro pak již od deseti centimetrů. K dispozici je ovšem ještě režim Super Makro, který nabízí skvělou možnost zaostřovat objekty již od jednoho centimetru. Tato hodnota je i u takto kvalitních fotopřístrojů nadstandardní. Model umožňuje také ostřit manuálně pomocí prstence na objektivu, jinak je k dispozici i průběžný autofocus. S7000-ka je vybavena hybridním autofocusem, kdy vnější čidlo naměří pouze přibližnou vzdálenost daného objektu a CCD snímač pak vše doostří pomocí kontrastu. Ostření je tak velmi přesné, někdy nám (především v interiéru při umělém osvětlení) připadalo trochu pomalejší.

Snímky se ukládají nejenom ve formátu JPEG, ale také ve formátu CCD-RAW, ve kterém vám neunikne žádná původní informace. Různé kompresní poměry jsou k dispozici pouze v interpolovaném dvanáctimegapixelovém rozlišení (bohužel u maximálního fyzického rozlišení už tuto možnost nemáte). A kam že se ukládají získané datové soubory? Sedmitisícovka má dva sloty, což jak jsme si mohli v praxi ověřit například u G400-ky od Minolty není nikdy k zahození. Na boku najdete pochopitelně slot pro maličké paměťové karty xD-Picture Card, ten druhý je potom kompatibilní s kartami typu CompactFlash II, ale i s Microdrivem.



Co se týká expozice, tak model nabízí samozřejmě všechny expoziční režimy, na jaké si vzpomenete. Kromě plně automatického programového režimu můžete při fotografování využít poloautomatické režimy s priority clony a času a v nabídce je i plně manuální režim. Pokud nebudete mít náladu přemýšlet nad nastavováním jednotlivých parametrů bez obav se můžete ve většině světelných (a dostatečně statických) situací spolehnout na automatiku modelu. S7000-ka umí pochopitelně i sekvenční snímání, a to maximální rychlostí 3,3 snímků za sekundu až pěti snímků za sebou. Dokonce si můžete vybrat, jestli chcete nasnímat prvních pět snímků nebo poslední pětici (FINAL 5). V režimu Long period pak můžete nasnímat až čtyřicet snímků za sebou rychlostí jednoho snímku za sekundu (ovšem maximálně do třímagapixelového rozlišení). Rozsah závěrky je skutečně dostatečný: od 1/10000 až do 15 sekund. Také dosah blesku je nadstandardní: při širokoúhlém snímání až osm a půl metru.

Dnešní digitální fotopřístroje už ovšem nenabízejí pouze fotografování, ale zvládají samozřejmě také natáčet video. To umí i nová S7000-ka a nevede si v této oblasti vůbec špatně: ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů natočené rychlostí třiceti snímků za sekundu jsou ve své délce omezeny pouze velikostí použité paměťové karty.



Specifikace Fujifilm FinePix S7000 Zoom
Počet efektivních pixelů6,3 milionů
Snímací prvek CCD 1/1,7" SuperCCD IV HR
CitlivostAuto (ISO 160 - 400), 200, 400 a 800 ISO
Ohnisková vzdálenost35 - 210 milimetrů
SvětelnostF2,8 - F3,1
Ostřící rozsahod 1 centimetru v režimu Supermakro, v režimu Makro od 10 cm, jinak od 50 centimetrů
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Vyvážení bíléAutomaticky, Manuál (Denní, Pod mrakem, Zářivka denní, Zářivka teplé světlo, Zářivka studené světlo, Žárovka)
Měření expoziceTTL 64-zónové, bodové, průměrové
Závěrka15 - 1/10000 sekundy
Ovládání expoziceAutomatický program, režimy s prioritou clony nebo času, manuální
Korekce expozice-2,0 EV až + 2,0 EV (po 1/3 EV)
Režimy bleskuAutomatický blesk, redukce jevu červených očí, nucený, potlačený a vypnutý blesk, pomalá synchronizace
HledáčekElektronický 0,44 placový, rozlišení 235 000 pixelů
Záznamové médiumxD-Picture Card, CompactFlash II, Microdrive
Formáty souborů RAW, JPEG, AVI
PřisvíceníNe
Velikosti snímků 4048 x 3040, 2848 x 2136, 2016 x 1512, 1600 x 1200 a 1280 x 960
Stupně kvality Fine, Normal
Formátování Ano
LCD displejBarevný TFT, úhlopříčka 1,8 palce, 118 000 pixelů
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Videosekvence 30 snímků/s, doba záznamu omezena kapacitou karty, rozlišení: 640 x 480, 320 x 240 bodů
Digitální zoomaž 3,2-násobný
Baterie4 x AA tužkové baterie
BracketingAno
RozhraníUSB ver. 2.0
Rozměry (ŠxVxH) 121 x 82 x 97 milimetrů
Hmotnostcca 337 gramů (bez karty a baterií)
Standardní příslušenstvípopruh na rameno, krytka objektivu, AV kabel, paměťová karta xD-Picture Card (16 MB), kabel USB, CD se softwarem a čtyři AA alkalické baterie