Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HP Photosmart 812: automat každým coulem

15.7.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na malý čtyřmegapixelový fotoaparát z produkce firmy Hewlett-Packard, který se vyznačuje zcela automatickým ovládáním a je tak určen opravdu širokým masám uživatelů. Co všechno nabízí a čím se tento foťáček vyznačuje si povíme v článečku.
Jak jsem se již v úvodu zmínil, fotoaparát patří svými rozměry spíše k těm menším kompaktním přístrojům, ovšem k úplným kolibříkům typu Minolty X má samozřejmě ještě daleko - a to jak rozměry, tak i hmotností. Hmotnost ovšem umožňuje aparát držet mnohem snadněji a bezpečněji. K tomu uživateli napomáhá také malý grip pro pravou ruku - není sice kdovíjak dokonale propracovaný, ale přeci jenom je lepší takovýhle, než žádný.

Objektiv nepůsobí tak mohutným dojmem jako u včera recenzovaného HP 850 a je ve vypnutém stavu zcela ukryt uvnitř těla fotoaparátu. Navíc je zakryt i dvěma kovovými lamelami. Vybaven je optikou od firmy Pentax, takže se ukazuje, že ani v tomto případě nenechává HP nic náhodě a sází na časem ověřenou kvalitu osvědčeného japonského výrobce. Aby také ne, když má Pentax na poli výroby optických prvků téměř stoleté zkušenosti. Ohnisková vzdálenost objektivu je f=7,6 - 22,8 mm, což pokrývá rozsah od mírného širokoúhlého ohniska až po kratší teleobjektiv. A přiznejme si, že na fotografování stylem "zaměř a zmáčkni", které v případě tohoto přístroje firma HP razí, tento rozsah více než bohatě postačuje.


Photosmart 812


Nad objektivem je potom umístěn průhledový hledáček, který se jeví jako dostatečně jasný a přehledný, a bleskové světlo. Ještě bych se měl zmínit snad o diodě, která bliká v případě, že jsme použili samospoušť. Tím na přední straně přístroje výčet prvků končí.

Horní stěna toho sice moc nenabízí, ale na druhou stranu bez jejích ovládacích prvků by fotoaparát ani nešlo zapnout. Takže popořadě zde jednoznačně dominuje tlačítko spouště, které je umístěné v otočném prstenci. Ten slouží k volbě jednotlivých snímacích režimů, přičemž v nabídce jsou tři: fotografování snímků (still images), fotografování snímků s pomocí samospouště a nahrávání videosekvence. Trochu netradiční je mezi základními režimy volba samospouště, na většině jiných fotoaparátů je pro samospoušť vyhrazeno nějaké nenápadné tlačítko. Ovšem jednu podstatnou výhodu tato volba přeci jenom má. Pokud fotografujete převážně na stativu anebo prostě jen děláte hodně snímků na samospoušť, tak po zvolení tohoto režimu ji logicky nemusíte zapínat před každým focením znovu. Takže vlastně velmi "urychluje" vlastní snímání (myslím to tak, že není potřeba pokaždé mačkat speciální tlačítko anebo se probírat nějakým menu - prostě vyberu záběr, zmáčknu a fotím - i když s desetivteřinovou prodlevou).

Pod tlačítkem spouště nalezneme tlačítko on/off, kterým celý fotoaparát uvádíme do provozuschopného stavu (anebo jej vypínáme). Po levé straně spouště je potom umístěn mikrofon.

Tím se dostáváme k zadní stěně, která je na ovládání přeci jen nejbohatší. Opět je rozdělena na jakési tři logické celky, z nichž první zaujímá hledáček s dvěma diodami, které informují o správném zaostření a popřípadě o zvolené samospoušti. Vedle hledáčku jsou dvě tlačítka. První přepíná jednotlivé bleskové režimy. K dispozici jsou "jen" blesk trvale vypnutý, trvale zapnutý automatický a blesk s korekcí červených očí. Druhé tlačítko zapíná nebo vypíná makrorežim, který lze u tohoto fotoaparátu použít již od 14 cm. Na můj vkus se mi zdálo, že je těch svítících diod docela požehnaně, na druhou stranu však uživatel jediným pohledem zjistí přesné nastavení, v němž se přístroj nachází.


Photosmart 812 - zadní stěna


V pravém horním rohu je umístěno ovládání zoomu. Nutno říct, že ovládání je velmi snadné a intuitivní. Toto umístění, kde se palec o tlačítka přirozeně opře je podle mého názoru nejlepší (tedy u digitálního kompaktu). Zoom reaguje vcelku hbitě, stejně tak jako hledáček, který je mu přizpůsoben. Navíc, protože je hledáček jednoduchý průhledový, nedělají problémy ani velmi dynamické scény. Daní za to je, že se uživatel musí vypořádat s paraxiální vadou, ale ta se projevuje spíš při fotografování na velmi krátké vzdálenosti a u digitálů lze v takovém případě ke kompozici snímku využít LCD displej.

Celou spodní část zadní stěny potom zabírá LCD panel a jeho ovládací prvky. LCD má úhlopříčku 3.8 cm a pro základní zobrazení více než postačuje. Menu je trošku nezvyklé, i když pro HP zcela typické. Jen se mi zdálo, že u tohoto modelu toho k nastavování přeci jenom moc nenabízí. Rozlišení snímku je umístěno až v podmenu a ze základních funkcí lze nastavit prakticky jen kvalitu snímku a balanci bílé barvy. Ostatní volby jsou zcela automatické, včetně korekce expozice. U toho si ovšem nedovedu dost dobře představit, jak taková automatická korekce expozice vlastně funguje - nejspíš nijak a je to jen reklamní trik firmy na něco, co fotoaparát vůbec neumí. Dalším negativem je nemožnost nastavení citlivosti ISO, přeci jenom se jedná o základní funkci a v nejednom případě je kvůli "zrnitosti" snímku lepší mít možnost nastavit co nejnižší citlivost napevno. Ale zpět k popisu fotoaparátu.

Vpravo od LCD jsou pod sebou tři tlačítka, která postupně LCD zapínají, prostřední zapíná funkci přenosu snímků a poslední aktivuje vlastní menu. Zcela vpravo je potom křížový volič, s jehož pomocí se uživatel může po menu velmi snadno pohybovat. K potvrzení jednotlivých voleb potom slouží tlačítko OK uprostřed. Opět je toto uspořádání velmi přirozené.


Photosmart 812 - prostor paměťové karty


Co by to byl digitální fotoaparát bez paměťové karty, že? Zvlášť, když nemá žádnou vestavěnou. Na rohu pravé strany a zadní stěny jsou umístěna dvířka, po jejichž velmi snadném otevření se dostaneme právě do prostoru s paměťovým médiem. Tím je u tohoto přístroje karta Secure Digital, ve standardní dodávce o kapacitě 16 MB. Více si o tom povíme v diskuzi o zkušenostech s použitím přístroje. Při ukládání snímku na kartu bliká zelená dioda, umístěná nad dvířky paměťového prostoru.


Photosmart 812 - prostor pro baterie


Na levé stěně se pak pod gumovou krytkou nachází kontakt pro připojení k počítači pomocí USB kabelu a dále je tam kontakt pro externí zdroj napětí - což se může hodit v případě, kdy fotografujete doma, protože baterie se vcelku slušně rychle vybíjejí. Na spodní stěně potom najdeme vlastní bateriový prostor - fotoaparát "živí" dvě baterie typu AA, což je poměrně málo. Závit pro stativový šroub snad ani není třeba zmiňovat, snad jen kontakt pro použití dokovací stanice (pokud ji uživatel vlastní).