Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HP Photosmart 935: Pět megapixelů za skvělou cenu

11.6.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek další novince z dílen firmy Hewlett-Packard a sice na PhotoSmart 935. Řekneme si nejen o jeho dobrých vlastnostech, ale odhalíme i některé záporné. Zcela jistě se ale máte na co těšit, takže vzhůru do čtení!
Fotoaparát má tvar kvádru jehož všechny hrany jsou pečlivě zaobleny. Z přední stěny ovšem vystupuje nepřehlédnutelný grip, který velmi usnadňuje držení fotoaparátu a přivítáte jej zejména při akčnějším fotografování (stejně jako poutko). Konstrukce se zdá být velmi dobře odlehčena, nejspíš díky bohatému využití plastů. Ovšem není plast jako plast a fotoaparát zcela jistě snese i poněkud tvrdší zacházení (nicméně ze schodů jsem ho pro zkoušku zrovna neházel :-). K základním tlačítkům je velmi dobrý přístup a jejich reakce na stisk je pohotová. Navíc žádným způsobem "nevrzají" a uživatel nemá ani v nejmenším pocit, že by se po stisku tlačítka měl fotoaparát rozpadnout.


Photosmart 935


Ale vrhněme se na zevrubnější popis zevnějšku přístroje. Přední straně (jak je u fotoaparátů normální) dominuje objektiv - i když až po vysunutí do pracovní polohy. V režimu vypnuto je objektiv schován v těle přístroje a je chráněn kovovou lamelovou krytkou. Na těle je okolo něj umístěna stříbrná "obruč", která jen zvyšuje exkluzivitu tohoto modelu HP. Nad objektivem je potom tradiční okénko průhledového hledáčku a vedle něj potom zářivka blesku. Na levé straně přední stěny je potom grip, o kterém jsem psal výše.


Photosmart 935 - horní stěna


Ale pokračujme na horní stěnu fotoaparátu. Na ní nalezneme další množinu klasických prvků. V první řadě je to hlavně expoziční tlačítko (umístěné na přirozeném místě - ukazováček si spoušť snadno najde). Co je trochu neobvyklé (ovšem nikoliv u fotoaparátu HP) je druhá spoušť, která slouží k záznamu videosekvence. Je o poznání menší a umístěna pod spouští "hlavní". Na horní desce jsou dále tlačítka pro nastavení makrorežimu a blesku, dále je vidět i mřížka reproduktoru. Úpně vlevo je pak malý kotouč, kterým se ovládá nastavení jednotlivých expozičních režimů (automatika, priorita clony a tři motivové programy.

Zadní stěna přístroje potom nabízí tradiční LCD displej s docela dobrou viditelností. Ovládací prvky jsou tentokrát uspořádány velice dobře a všemu vévodí křížový ovladač po pravé straně LCD. O něm si myslím, že je rozhodně (z hlediska ovládání) velkým pokrokem vpřed. Tlačítka jsou dostatečně tuhá, nevrzají a umožňují naprosto přirozený pohyb po všech položkách, které jsou v menu k dispozici. Hned po pravé straně LCD jsou pod sebou tři tlačítka, která postupně slouží k zapnutí/vypnutí LCD při fotografování, přepnutí do řežimu prohlížení fotografií a posledním je pak tlačítko přímého tisku na tiskárnu.


Photosmart 935 - zadní stěna


Nad LCD displejem je umístěn průhledový optický hledáček, vybavený zoomem, takže reaguje na přiblížení snímku (ovšem jen na skutečné optické, při použití digitálního zoomu budete muset použít LCD displej). Na okraji hledáčku jsou umístěny dvě diody, které informují o nahrávání videosekvence a potřebě či úspěšném nabití bleskového světla.

Nad hledáčkem, zcela uprostřed zadní stěny, se pak nachází asi nejdůležitější prvek (tedy z hlediska funkce přístroje) a sice tlačítko on/off. Je řešeno zcela stejně jako v případě modelu HP 735. V pravém horním rohu je potom umístěn ovládací prvek optického i digitálního zoomu. Jedná se o tradiční kolébkové tlačítko,jehož poloha je naprosto přirozená vzhledem k tomu, že jej uživatel ovládá palcem.

Poslední věcí na zadní stěně je pak prostor pro paměťovou kartu. Ta se nachází za "vyskakovacími" dvířky uprostřed pravé strany a musím říct, že toto řešení se mi jevilo jako velmi dobré. SD kartu bylo snadné vyjmout i vložit - tady rozhodně na uživatele nečíhá žádná nástraha.

Na levé stěně (vzhledem k pohledu zezadu) je potom standardní gumová (i když částečně průhledná) krytka, za níž jsou umístěny kontakty USB a externího napěťového zdroje. Na spodní straně přístroje se nachází poslední prvky. Těmi je především bateriový prostor pro dva AA akumulátory (opět s velmi snadným přístupem), dále závit pro stativový šroub a v poslední řadě také kontakt pro dokovací stanici.


Objektiv

Fotoaparát je vybaven velmi kvalitním trojnásobným optickým zoomem, pocházejícím z výrobních linek firmy Pentax. Ta je už skoro sto let stálicí mezi firmami, které se věnují výrobě optických prvků a to nejen pro fotoaparáty. Takže tahle sázka na kvalitu se HP zcela jistě vyplatí. Rozsah ohnisek je v případě tohoto objektivu dán hodnotami f=7,6-22,8 mm a světelností F2,6-F4,8. Objektiv je schován uvnitř těla fotoaparátu za kovovou lamelou a při jeho zapnutí je vysunut do pracovní polohy. Myslíte, že trojnásobný optický zoom je málo? V tom případě vám Photosmart 935 nabízí dokonce až sedminásobný zoom digitální, díky němuž můžete získat až jedenadvacetinásobné zvětšení (i když za cenu jisté ztráty kvality, proto bych digitální zoom doporučoval používat s mírou a vždy při maximálním rozlišení snímku).


Snímací prvek

1/1,8" barevný CCD snímač s RGB barevným filtrem a celkovým počtem 5,3 milionu snímacích bodů. Z nich je potom plných 5,1 milionu efektivních. Tohle poměrně vysoké rozlišení snímacího prvku umožňuje s fotoaparátem snímat fotografie o rozměrech až 2608 x 1952 bodů (jejich ukládání sice chvíli trvá, ale za výslednou kvalitu to přece jenom stojí - a použitý formát 4:3 je již u digitálních přístrojů naprosto tradiční).


Ostření

O zaostřování se stará autofokusový systém, který lze ovlivnit jen nastavením zoomu na nekonečno. Jinak pracuje dostatečně spolehlivě ve dvou režimech - normal a makro. V režimu normal přístroj ostří od 50 cm až do nekonečna, v makrorežimu se rozsah poněkud liší v závislosti na použitém ohnisku. V případě širokoúhlého objektivu je to od 14 do 70 cm, při jiném nastavení ohniska se pak tento rozsah posune na 40 - 70 cm. Nicméně je i tak vidět, že se rozsahy překrývají a "doplňují", takže ve skutečnosti má uživatel možnost fotografovat od 14 cm až do nekonečna.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Expoziční režimy jsou u tohoto fotoaparátu víceméně dva: plně automatický a režim s prioritou clony. Priorita clony je velmi vhodná pro snímky, u kterých potřebujeme pracovat s hloubkou ostrosti. Kromě toho jsou k dispozici ještě motivové režimy, které zvláště začátečníky nutí alespoň k trošku kreativnější práci.


Výběr způsobu měření expoziceNastavení citlivosti


K ovlivnění automatického nastavení je k dispozici korekce expozice, která pracuje v rozsahu +/-3 EV v krocích po 1/2 EV. Podpora bracketingu samozřejmě chybí, ale to se u fotoaparátu tto třídy dá očekávat. Rozsah pracovních časů závěrky je na takový přístroj poměrně slušný, neboť pokrývá časy od 15 s až do 1/2000 vteřiny. Díky tomu lze fotografovat i za poměrně "špatných" či nepříznivých podmínek, protože například při fotografování v lese (kde je poměrně šero) jsou nezřídka potřebné i časy jako 2 či 8 vteřin.

Dobrou vlastností je i možnost manuálního nastavení citlivosti (automatické nastavení je samozřejmě k dispozici rovněž) a to v rozsahu ISO 100, 200, 400. Tedy naprosto stejné chování jako v případě HP 735.


Nastavení vyvážení bílé

Jelikož aparát nepatří do úplné low-endové třídy, je u něj kromě automatického režimu a přednastavených režimů (slunce, zamračeno, žárovka, a fluorescentní osvětlení) k dispozici také režim manuálního změření teploty bílé barvy. Což je zcela jistě potěšitelný fakt, protože se nezřídka stane, že automatické vyhodnocení fotografované situaci moc neodpovídá.


Nastavení vyvážení bílé barvy


Vestavěný blesk

S bleskem je to u tohoto fotoaparátu stejně jako u aparátů dalších. To znamená málo výkonný a vhodný tak maximálně na tvorbu jednoduchých snímků z oslav či jiných rodinných příležitostí. Tímto "neduhem" však trpí všechny digitální i klasické přístroje a cestou ven z tohoto bludného kruhu je možnost připojení externího blesku, který je samozřejmě několikanásobně výkonnější. Další možností je využití studiové techniky, ale ne každý z nás má studio. Pokud má fotoaparát možnost připojit externí blesk, ihned se dostává do poněkud jiné kategorie přístrojů. Pro HP Photosmart 935 to však neplatí, externí blesk se připojit k přístroji nedá. Je ale fakt, že na klasické standardní situace (zvýšené výše) vestavěný blesk postačuje. Navíc jej výrobce vybavil alespoň režimem automatickým, k potlačení jevu červených očí (jak klasicky, tak i na nočním snímku), no a chybět nemůže samozřejmě ani možnost plného vypnutí bleskového světla.


Formát a kvalita snímků

Všechny pořízené fotografie ukládá fotoaparát ve formátu JPEG. Odlišují se pouze stupněm použité ztrátové komprese, která je u fotoaparátů HP již tradičně "třístupňová". Jinak lze rozlišení snímků nastavit na 1 nebo 5 Mpix, jakékoliv mezihodnoty nejsou možné. Jednotlivé kompresní stupně jsou:
  • *** best - nejvyšší kvalita snímku
  • ** better - střední kvalita snímku
  • * good - nejnižší kvalita snímku

Nastavení rozlišení snímkuNastavení kvality snímku


Paměťové medium

Jako paměťové médium byly pro tento fotoaparát výrobcem určeny karty Secure Digital (stejně jako v případě HP 735). Slot pro kartu je umístěn v pravé části zadní (a pravé) stěny fotoaparátu. Dvířka jsou řešena velice dobře, stačí je "vysunout" směrem od těla a ony se pak již samy vyklopí a umožní dostat se k paměťové kartě. Její vkládání je velmi snadné, stejně tak i vyjímaní, kdy stačí na kartu zatlačit a ona sama potom "vyskočí", čímž dojde k jejímu uvolnění. S fotoaparátem se dodává 32 MB paměťová karta, která postačuje asi na 11 snímků v nejvyšší a na 48 snímků v nejnižší kvalitě (ovšem při maximálním rozlišení).


Photosmart 935 - místo pro paměťovou kartu


Zdroj energie

Zdrojem energie jsou v případě Photosmartu 935 buď dva dobíjecí monočlánky typu AA dodávané spolu s fotoaparátem, nebo externí síťový zdroj, jehož kontakt uživatel nalezne pod gumovou krytkou na levé straně přístoje. Ohledně dodaných baterií (1600 mAh) však musím říct, že podle mého názoru nic moc nevydržely. Možná proto, že se asi jednalo o první nabití anebo spíš proto, že je celý přístroj "živen" jen dvěma místo čtyřmi bateriemi. Doba nabíjení přes dokovací stanici mě taky nijak zvlášť nenadchla. Všechno trvalo zhruba 14 hodin a po vyfocení 25 snímků (při zapnutém LCD a bez použití blesku) už hlásily částečné vyčerpání. Pro případného uživatele to bude znamenat, aby si do zásoby pořídil druhou sadu baterií (což by měl udělat v případě jakéhokoliv digitálního fotopřístroje, neboť baterie vypoví službu vždycky v ten nejnevhodnější okamžik) a nejlépe takových, které mají vyšší kapacitu (alespoň 2000 mAh). Bateriový prostor se u HP 935 nachází na spodní straně přístroje, je k němu snadný přístup a výměna baterií je tak otázkou několika chvil.


Photosmart 935 - zdroj energie


Samospoušť

Je velmi vhodná (nejenom pro pořizování snímků na nichž chce být i fotograf) v kombinaci se stativem. Aktivuje se pomocí menu a její zpoždění je 10 vteřin.


Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

K propojení fotoaparátu s počítačem se využívá rozhraní USB, jehož konektor je umístěn pod částečně průhlednou krytkou z tvrdé gumy na levé stěně přístroje (při pohledu zezadu, viz. snímek).


Photosmart 935 - kontakty


Fotoaparát se k počítači připojuje bez problémů, pod Win XP nebyly potřeba žádné ovladače. Nicméně i ty jsou součástí programového vybavení, které je k dispozici na CD.

Navíc může uživatel využít nové technologie firmy Hewlett-Packard umožňující přímý tisk fotografií na velkém množství jejich tiskáren. Ani možnost přímého posílání fotografií mailem není zcela jistě k zahození. Fotoaparát tyto věci zvládá i sám, nicméně v kombinaci s dokovací stanicí se jedná o mnohem větší komfort. Samotná dokovací stanice je dokonce vybavena i dálkovým ovladačem.


Provoz fotoaparátu

HP Photosmart 935 se do provozního stavu uvede zhruba během tří vteřin po zapnutí přístroje. Jde, na dnešní poměry, o průměrnou hodnotu, která sice nenadchne, ale na druhou stranu ani případného uživatele nezklame. Použití přístroje k akčnímu fotografování je i tak omezené, na snímání závodů F1 doporučuju buď přístroj klasický kinofilmový anebo nějakou hodně drahou digitální zrcadlovku. Ostření přístroje je dostatečně svižné, makrorežim také potěší (i když některé hlášky autofokusu nepotěší - a pravítko na odměření vzdálenosti člověk po kapsách běžně nenosí :-). Začátečníci zcela jistě uvítají možnost fotografovat pomocí automatického programového režimu, ti zvídavější pak použijí předvolené motivové programy. Pro vážnější práci lze pak použít i režim priority clony (i když nejvyšší clonové číslo také není kdovíjaký zázrak). Nicméně na kapesní přístroj se jedná o poměrně dobře vybavenou mašinku. K dispozici je také možnost nahrávat krátké videosekvence a to až v délce 120 vteřin. Záznam zvuku je možný ve stejné délce. Částečným zklamáním je u tohoto přístroje výdrž baterií (a doba jejich nabíjení) a ukládací doba jednotlivých fotografií. Na extra akční snímky to skutečně není. Ohledně baterií jsem se již více rozepsal výše.