Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kodak P880: široký úhel záběru

21.12.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Kodak uvedl nedávno na trhu dvojici modelů zcela nové řady P, která by měla obsahovat vyspělé digitální fotopřístroje. Novinka EasyShare P880, která se nám dostala do redakce dříve než model P850, toto tvrzení jednoznačně potvrzuje. Na první pohled nás zaujal široký úhel záběru, který nabízí objektiv značky Schneider-KREUZNACH. Ten potěší náročnější uživatele i díky možnosti manuálního ostření prstencem, stejně jako patice pro externí blesk.
Kapitoly článku:
  1. Kodak P880: široký úhel záběru
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Fotoaparát s EVF EasyShare P880 disponuje CCD snímačem typu 1/1,8" obsahujícím celkem 8,3 milionů obrazových buněk, přičemž přibližně osm milionů je efektivně využitelných. V Menu tedy najdete těchto pět rozlišení 3264 × 2448,3264 × 2176 (3:2), 2560 × 1920, 2048 × 1536 a 1024 × 768 bodů. Bohužel ve všech rozlišeních je dostupný rozsah citlivosti pouze od 50 do 400 ISO, vyšší hodnoty (800 a 1600 ISO) jsou k dispozici ovšem jen v nejnižším rozlišení (0,8 Mpix). Na druhou stranu pro uživatele, kteří publikují své snímky například hlavně na internetu může být rozšíření na 1600 ISO prakticky využitelné. Bohužel v našem testu se ukázalo, že už při 200 ISO je šum viditelný a čtyřstovku a vyšší hodnoty doporučujeme používat spíše výjimečně. Testovali jsme ovšem nejenom kvalitu poskytovaných fotografií, ale také svižnost provozu. Náběh po startu do první expozice je poměrně pomalý, protože trvá přes dvě sekundy (přesně 2,2 s), naopak zpoždění spouště je minimální: bez namáčknutí do 0,2 sekundy, s namáčknutím je prodleva téměř neměřitelná. Relativně pomalý je ovšem zápis snímku do paměti, protože už třímegapixelový snímek ve formátu JPEG se ukládá do vnitřní 32 MB paměti téměř tři sekundy (záměrně jsme neměřili zápis na kartu, protože můžete používat různě rychlé SD/MMC paměťové karty).



Musíme se ovšem ihned po krátkém úvodu zastavit u optické části modelu, protože není stále zcela běžné, aby nejkratší ohnisko začínalo již na 24 mm (v přepočtu na kinofilm). Takto širokoúhlý záběr využijete například při snímání v místnostech, při snímání v exteriéru zase využijete až 5,8-násobného optického přiblížení, kdy objektiv Schneider-KREUZNACH VARIOGON má rozsah ohniskových vzdáleností od zmíněných 24 až do 140 milimetrů při velmi slušné světelnosti od F2,8 do F4,1 (maximální clonové číslo je F8,0). Střídmým doplňkem je potom pouze dvounásobný digitální zoom. Bohužel takto kvalitní optice by určitě slušela stabilizace obrazu, takže uživatel se bude muset spolehnout buď na pevné ruce, anebo na služby stativu.



Rychlé zaostřování je standardem i při špatných světelných podmínkách i díky tomu, že je autofokus vybaven silným přisvětlovacím paprskem. Jinak ostřit můžete (ať už manuálně nebo automaticky) ze vzdálenosti pěti centimetrů, v režimu Makro pak od 5 do 50 cm. Hybridní autofocus s externím pasivním snímačem můžete nastavit pro kontinuální ostření, k dispozici je i režim autofocusu pro špatné světelné podmínky. Měření expozice probíhá v zonách, středově nebo bodově. Můžete si také vybrat zónu, kde by mělo proběhnout měření expozice. Jak už jsme naznačili, tak manuální ostření probíhá pomocí zadního prstence na objektivu, předním ozubeným kolečkem potom opticky zoomujete.



Zcela dostatečný je rozsah závěrky, který model poskytuje: od 1/4000 až do 16 sekund. Novinka pochopitelně nabízí všechny expoziční režimy (od automatiky přes P/A/S po plný manuál), navíc můžete využít služeb celé řady přednastavených scén (například krajina, květina, noční krajina, portrét, sport, protisvětlo, svíčka, sníh nebo text). Nemůže chybět ani klasická korekce expozice, a to v rozsahu +/- 2EV po třetinách. S P880-kou prostě trefíte přesně správnou expozici i ve velmi složitých světelných podmínkách, navíc pro ty "línější" uživatele máme dobrou zprávu - automatika exponovala relativně velmi správně (podexponovaných nebo naopak přeexponovaných snímků jsme zaznamenali jenom minimum). Velmi praktická je i možnost nadefinovat si tři různé typy vlastních expozičních režimů. Teplotu bílé vykalibrujete pomocí šesti přednastavených hodnot, přijdou ovšem určitě i situace, že budete vděční, že můžete nastavit bílou i manuálně. Integrovaný blesk má dosah čtyři metry při širokoúhlém snímání, pochopitelně lze také připojit externí blesk přes hot shoe patici.



Při fotografování jsou k dispozici i dva zajímavé sekvenční režimy: při "Last burst mode" se uloží rychlostí dvou snímků za sekundu posledních šest snímků v JPEGu, v klasickém "First burst mode" potom stejnou rychlostí uložíte až 12 snímků v sérii, a to opět ve formátu JPEG i v nejvyšším rozlišení. Na závěr nemůžeme nevzpomenout, že P880-ka zvládá kvalitně natočit i ozvučený videozáznam, a to v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů nejvyšší rychlostí až 30 snímků za sekundu, navíc délka záznamu je omezená pouze kapacitou pamě´tové karty. Dokonce můžete při natáčení videozáznamu opticky zoomovat. Snímky ve formátech JPEG, TIFF i RAW se ukládají na paměťové karty SD nebo MMC a ještě před přetažením do počítače přes USB 2.0 rozhraní si je můžete prohlédnout na obrovském 2,5 palcovém barevném LCD displeji. Zaměřovat vybranou scénu ovšem můžete i přes elektronický hledáček, který má vysoké rozlišení - 237 tisíc pixelů.


Pořízení prvního snímku2,2 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,1 s
Snímek bez namáčknutí< 0,2 s