Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lumix FZ5: rychlý ultrazoom

31.5.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Některé informace o elektronické zrcadlovce Lumix DMC-FZ5 jsme vám přinesli již ve velkém testu ultrazoomů na začátku května, tentokrát se podíváme na novinku podrobněji i co se týká ovládání a dalších funkcí a parametrů. Tento pětimegapixel s dvanáctinásobným optickým zoomem na trhu bojuje především s modelem DiMAGE Z5 společnosti Konica Minolta.
Kapitoly článku:
  1. Lumix FZ5: rychlý ultrazoom
  2. Ovládání modelu
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Novinka je vybavena pětimegapixelovým CCD snímačem (1/2,5"). V Menu tedy najdete těchto šest rozlišení: 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Rozsah citlivosti je od 80 do 400 ISO. Model umí ukládat snímky nejenom v JPEGu, ale také v TIFFu. Bohužel velmi podprůměrné jsou parametry videozáznamu: maximální rozlišení je pouze 320 x 240 bodů (i když maximální rychlost záznamu je výborných 30 snímků za sekundu).

Leica DC Vario-Elmarit je dvanáctinásobným optickým zoomem, který má rozsah ohniskových vzdáleností od 36 do 432 mm při výborné světelnosti od F2,8 do F3,3. Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu (Mega O.I.S. - Optical Image Stabilizer), která má dva stupně: v prvním případě je stabilizace zapnutá neustále, ve druhém se zapne až při expozici. Devítibodový autofocus (možnost výběru mezi 9/3/1/spot AF) zaostřuje v režimu Makro ze vzdálenosti pěti centimetrů (v praxi se nám podařilo ovšem zaměřovat objekty dostatečně ostře již ze tří centimetrů), jinak od padesáti cm.




Model pochopitelně nabízí kontrolu nad expozicí díky manuálnímu nastavení clony a času, k dispozici jsou i režimy s prioritou clony nebo času a také devět scénických režimů (například Portrét nebo Sport). Trefit expozici vám pomůže také histogram. Rozsah závěrky se pohybuje od 1/2000 do osmi sekund. K dispozici je kromě korekce expozice (v klasickém rozsahu +- 2 EV po třetinách) také expoziční bracketing. Model disponuje sekvenčním režimem, ve kterém nasnímáte v maximálním rozlišení rychlostí až tří snímků za sekundu sérii sedmi fotografií za sebou (v kompresi Fine jen čtyři). K dispozici je i neustálé snímání (rychlostí dva snímky za sekundu) až do zaplnění karty. Zklamáním byl elektronický hledáček, který má velmi nízké rozlišení 114 000 pixelů), Naopak ostrý obraz poskytovaný 1,8" LCD displejem na zadní straně nás potěšil. Zdrojem energie je li-ion akumulátor.





Teplotu bílé lze vykalibrovat pomocí čtyř přednastavených hodnot (slunečno, zataženo, žárovka, zářivka), ale jde bílá nastavit i manuálně. Navíc můžete ještě manuálně dolaďovat bílou v deseti krocích směrem k modré nebo červené barvě. Zabudovaný blesk má při širokoúhlém ohnisku solidní dosah 4,5 metru, navíc se dá řídit intenzita záblesku, a to v rozsahu +-2EV po třetinových krocích.


Pořízení prvního snímku2,3 s
Snímek s namáčknutím spouště<0,1 s
Snímek bez namáčknutí 0,3 s