Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Minolta DiMAGE G400: stylový miniaturní rychlík

14.1.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Hmatatelným výsledkem spojení dvou fotogigantů Konicy a Minolty se stal na sklonku loňského roku model označený G400. Jde o stylový a designově velmi povedený fotopřístroj připomínající spíše modely od Konicy. Čtyřstovka je ovšem při samotném fotografování velice svižná a navíc disponuje velice praktickým zdvojením paměťového prostoru pomocí dvou slotů, jak pro obvyklé Secure Digital karty, tak pro "soňácké" Memory Sticky. Takže s G400 si opravdu nemusíte lámat hlavu s tím, kam své fotky uložíte. Vzhledem k tomu, že novinka patří už do čtyřmegapixelové kategorie, takže snímky v maximálním rozlišení mají často objem přes 1 MB, tak možnost ukládat na obě karty prakticky zároveň jistě oceníte.
Přestože v designu se G400 držela do písmene úsloví, že v jednoduchosti je krása, tak ve způsobu ovládání se Minolta pokusila o nečekanou originalitu. Bohužel jsem měl pocit, že i po několikátém vstupu do Menu a výběru určité funkce, jsem najednou nevěděl kudy kam. Ovládání u G400 je prostě otázkou zvyku, ale rozhodně není intuitivní. Ono klasické ovládácí kolečko má stále něco do sebe. Takto si musíte zvyknout na to, že nejdůležitějším tlačítkem je to označené jako "MODE", kterým nejdříve vyberete buď automatický nebo manuální režim, případně videozáznam. Tlačítkem pod ním nazvaným "MENU" již nabízí jednotlivé funkce ve vodorovném řádku, jak je známe, a jejich výběr potvrdíte posledním tlačítkem "SET" z tohoto sloupce táhnoucího se zprava vedle LCD zobrazovače.



Pokud chceme mít popis ovládání úplný, musíme se ještě zmínit o spoušti na horní straně a o kolečku na zadní straně, pomocí kterého se pohybujete v Menu (a přímo ovládáte blesk a makro). Vedle něho jsou zleva dvě tlačítka, pro režim prohlížení snímků a mazání vybraných fotografií. Napravo je pak umístěno zoomovací dvojtlačítko. V pravém dolním rohu najdete potom ze spodu vstup do prostoru určeného pro lithium-ionový akumulátor a dva sloty pro paměťové karty.


Objektiv

G400 disponuje objektivem GT Hexanon s trojnásobným optickým zoomem (rozsah ohniskových vzdáleností je od 5,6 do 16,8 milimetrů (což odpovídá rozsahu od 34 do 101 mm pro 35mm kinofilm), který je složen ze sedmi elementů v šesti skupinách. Objektiv by podle výrobce měl navíc být navržen tak, aby minimalizoval přezáření a chyby vyosení tak, aby se v konečném snímku projevil celý rozsah tónů a podrobné detaily. Naše testovací fotografie (v další části této recenze) ve většině případů potvrdily kvalitu celé optické soustavy. Protože světelnost v celém rozsahu zoomu se pohybuje od F2,8 do F4,9, takže není úplně špičková, tak jsme měli občas problém udělat v interiéru úplně jasné a ostré snímky. Optika ostří od padesáti centimetrů, ovšem v Makro režimu lze zaostřit již od pěti centimetrů. Navíc v režimu Super Makro lze při teleobjektivu zaostřit od 20 do 40 centimetrů. Zoomování bylo velmi rychlé, ze širokoúhlého snímání se do teleobjektivu dostanete za necelou sekundu. Optický zoom můžete kombinovat ještě s maximálně dvounásobným digitálním přiblížením.

Snímač

Novinka má za objektivem ukrytý prokládaný CCD snímač pracující v primárních barvách, který obsahuje přibližně 4,2 miliony obrazových elementů, z nichž jsou efektivně využitelné asi čtyři miliony. S modelem tak můžete nasnímat fotografie s maximálním rozlišením 2272 × 1704 bodů. K dispozici jsou i dvě nižší rozlišení 1600 × 1200 a 640 × 480 bodů.

Ostření

Čtyřstovka disponuje hybridním systémem Adaptive A*IPS, který optimalizuje automatické zaostřování, a je vybavena skutečně rychlým systémem automatického zaostřování (Rapid AF), což vám umožní snímat fotky s minimálním zpožděním. Systém Rapid AF používá snímač pasivního automatického zaostřování pro neustálé určování vzdálenosti fotografovaného objektu. G400 ostří nejenom rychle, ale také většinou přesně, protože málokdy jsme "vyrobili" rozmazanou fotografii, především v exteriéru.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Fotopřístroj nabízí kromě plně automatické expozice také režim s clonovou prioritou a nakonec i zcela manuální nastavení jednotlivých hodnot expozice. Pokud budete někdy chtít pouze doladit expozici, tak najdete v nabídce její kompenzaci v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV. Závěrka je elektronická na snímači a mechanická v rozsahu od 1/1000 do 15 sekundy, musíte ovšem fotografovat v režimu Manuální expozice (v automatickém režimu jsou dostupné časy od 1/2000 do jedné sekundy). Citlivost snímače se pohybuje v rozsahu od 50 do 400 ISO. Model neměl v běžných podmínkách s expozicí téměř žádné problémy, manuál jsme používali především v dynamických situacích, které přístroj zvládal především díky dostatečně krátkému minimálnímu času závěrky. Redukce šumu se zapíná automaticky po dosažení času 1/2 sekundy (a zůstává zapnutá pro delší časy).

Nastavení vyvážení bílé

Nastavení teploty bílé můžete bez obav ve většině případů nechat na automatice, pokud vám bude ovšem připadat fotografovaná scenérie světelně silně vzdálená té ideální, pak si můžete i vybrat jednu ze čtyř přednastavených hodnot (Denní světlo, Zatažená obloha, Žárovky a Zářivky). Bohužel model nenabízí možnost vykalibrovat si bílou manuálně.

Vestavěný blesk

Dosah blesku má DiMAGE G400 relativně malý, především ve srovnání s jinými modely své třídy. Při použití širokoúhlého objektivu je totiž dosah blesku přibližně do dvou metrů, v případě teleobjektivu pak pouze do 1,2 metru. Model nabízí následujících pět režimů blesku: automatický blesk, automatický blesk s redukcí jevu "červených očí", vyrovnávací blesk, vyrovnávací blesk s redukcí jevu "červených očí" a vypnutý blesk.

Formát a kvalita snímků

Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG. Stupeň komprese lze zvolit ve dvou stupních pouze u maximálního rozlišení 2272 × 1704 bodů. Pro vaši představu: v nejvyšším rozlišení se vám vejde na 16 MB přiloženou kartu přibližně tento počet snímků.
  • 4M (vysoká) - 8 snímků
  • 4M (standard) - 16 snímků
  • 2M - 33 snímků
  • VGA - 133 snímků

Paměťové médium

Fotopřístroj není vybaven vnitřní pamětí, proto při práci musíte mít vždy vloženou paměťovou kartu. Ovšem model disponuje hned dva sloty pro paměťové karty, a tak umí ukládat nejenom na karty Secure Digital (MultiMediaCard), ale také na karty Memory Stick. Navíc si můžete aktuálně vybrat, na kterou z nich snímek uložíte a dokonce se dají snímky kopírovat podle potřeby z jedné karty na druhou.

Zdroj energie

DiMAGE G400 je napájena lithium-ionovým akumulátorem NP-600. Pochopitelně jsme vyzkoušeli, jak dlouho vydrží bez nabití dodávat energii při fotografování. I po hodině náročné fotografické práce s modelem, nevykazoval akumulátor ani poloviční vybití. Prostor pro akumulátor je umístěn vedle dvou slotů pro paměťové karty v pravém dolním rohu.

Videosekvence a zvuk

Model natáčí ozvučený videozáznam ve formátu Motion JPEG v rozlišení 320 x 240 bodů rychlostí maximálně 15 snímků za sekundu. Jeho délka je potom omezena pouze kapacitou paměťové karty. Zvuk lze zaznamenat samostatně nebo jako komentář k vybrané fotografii.

Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

Fotografie uložené na kartě přesunete do vašeho počítače pomocí USB kabelu, který zasunete do portu na boku a za chvíli se vám na ploše namapuje model jako nový externí disk. Rozhraní je USB 1.1. Na přiloženém CD najdete ovladače a prohlížeč snímků DiMAGE Viewer.

Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu také závěsný řemínek, kabel USB, 16MB paměťovou kartu SD, lithium-ionový akumulátor NP-600, nabíječku a CD s DiMAGE Viewer.