Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix 3500: Krasavec k pohledání!

17.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na fotoaparát společnosti Nikon, který se vyznačuje velmi netradičním designem i stylem ovládání. Zcela jistě ale většinu potenciálních uživatelů nadchne, a to nejen svým vzhledem, ale i poskytovanými možnostmi a výslednými snímky.
Design fotoaparátu se zcela jistě povedl. Ladné linie bez přítomnosti ostrých hran a to celé ve stříbrno-černém provedení potěší snad každého fotografického fandu. Coolpix prostě má svou charakteristickou a podmanivou tvář. A nejen to! Ergonomické jsou i jeho rozměry (i když není rozhodně nejmenší) a váha, která ovlivňuje správné držení fotoaparátu. Ovšem ladné linky, pěkné barvy a malé rozměry nejsou všechno, čím dokáže překvapit. Zajímavé je, co se podařilo "vtěsnat" do jeho útrob.


Nikon Coolpix 3500


Zcela netradičně je řešeno umístění objektivu. Kvůli zachování "tloušťky" fotoaparátu je zabudován do otočné kolébky, a tak je ve vypnutém stavu dokonale chráněn. Ale to není vše! Otočná kolébka se může otáčet dopředu i dozadu, takže je velice snadné udělat i autoportrét. Existuje pět aretovaných poloh kolébky, tři v předním směru a dvě v zadním, takže fotografování hůře přístupných míst (či nějakých jiných neobvyklých záběrů) je s tímto foťáčkem přímo hračka. Nejčastější použití bude ovšem klasické. Držení fotoaparátu v provozním stavu je stejné jako u klasických kompaktů, i když díky kolébce by někdo mohl mít problémy s tím, že by částečně zakryl blesk, který je umístěn zcela vlevo (z pohledu shora). Osobně jsem s tím ale problémy neměl, zvykl jsem si fotoaparát držet z levé strany za rám. V důsledku kolébkového řešení umístění objektivu chybí tradiční součást fotoaparátu: hledáček. Místo něj se musí při kompozici záběru použít LCD displej, takže je aparát náročný na zdroj energie. Výrobce ale tvrdí, že zvládl novou technologii výroby LCD, což se projevilo v nižší spotřebě. Protože je LCD použit místo hledáčku, je dostatečně kontrastní s možností nastavení až pěti kontrastních stupňů, takže by s ním neměly být problémy ani za jasného světla.


Nikon Coolpix 3500 - zadní stěna


S LCD displejem souvisí ihned další věc a tou je menu fotoaparátu. Musím říct, že je řešeno skutečně na vysoké úrovni. Je totiž přehledné a díky skvěle vyřešenému množství volících prvků i snadno ovladatelné. Menu se zapíná pomocí tlačítka stejného jména a pohyb v něm, včetně potvrzování, se děje pomocí multifunkčního čtyřpolohového "joysticku". Pro snadnější používání je ve spodním řádku uvedeno, co které tlačítko provádí (taková malá nápověda).


Nikon Coolpix 3500 - horní panel s ovládacími prvky


Objektiv

Trojnásobný zoom Nikkor s rozsahem ohnisek f=5,6-16,8 mm (odpovídá ohnisku 37-111 mm klasického kinofilmového přístroje) a světelností F2,7-F4,8. Je umístěn v kolébce a v klidovém stavu chráněn tělem fotoaparátu. Pokud uživatel neotočí objektiv do provozní polohy, fotoaparát jej upozorní. V makrorežimu je nejkratší zaostřitelná vzdálenost vynikající 4 cm! Mimo optického zoomu je k dispozici též čtyřnásobný digitální s kroky 0,2x.


Snímací prvek

1/2,7" barevný CCD snímač s doplňkovým barevným filtrem, prokládaným režimem a 3,2 miliony efektivních bodů (3,34 milionu bodů celkově).


Ostření

Je řešeno pomocí kvalitního autofokusu, s nímž má Nikon bohaté zkušenosti. Ostření je dostatečně rychlé a problémy má jen při špatném osvětlení. Zaostření probíhá v rozsahu 30 cm až nekonečno, v makrorežimu od 4 cm do nekonečna a lze je použít v plném rozsahu zoomu.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Expozice se nastavuje zcela automaticky a je možné nastavit snímání jednotlivého snímku, kontinuální snímání a videosekvenci. Velice šikovnou věcí je též přítomnost dvanácti motivových scén, mezi nimiž nechybí portrét, krajina, makro, ohňostroje, západy slunce, sníh a pláž, ale i režim na focení textových předloh (Copy). Zajímavou funkcí (kterou jsem slíbil v úvodu) je tzv. BSS (Best Shot Selector). Funguje tak, že uživatel na jedno zmáčknutí spouště nafotí sekvenčně až 10 snímků a fotoaparát z nich pak vybere ten nejostřejší, který uloží na kartu. Tato funkce samozřejmě není vhodná k fotografování projíždějících aut, ale spíše tam, kde máte problémy s udržením fotoaparátu (ve smyslu roztřesení - na dlouhé časy potřebujete i tady stativ). Lze také nastavit ostrost výsledné fotografie, k dispozici je celkem pět možností.


Volba funkce BSSNastavení ostrosti
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Nastavení korekce expozice


Pro korekci expozice lze využít kompenzace v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV. Závěrka je kombinovaná mechanická a elektronická a pracuje s časy ve velmi slušném rozsahu 2-1/3000 s. Citlivost ručně nastavit nelze, automaticky probíhá nastavení v rozsahu 50-200 ASA.

Nastavení vyvážení bílé

Kromě automatického nastavení vyvážení (výchozí tovární nastavení) lze použít čtyř manuálně nastavitelných režimů: denní světlo, zataženo, zářivkové a žárovkové osvětlení. Dále je k dispozici i manuální nastavení vyvážení bílé vlastním změřením během fotografování. Tyto volby lze provádět z menu fotoaparátu a lze říct, že automatika funguje na velmi slušné úrovni.


Menu vyvážení bílé barvy


Vestavěný blesk

Jako u všech kompaktních fotoaparátů, i u Nikonu Coolpix 3500 je k dispozici málo výkonný blesk, který postačuje na většinu běžných snímků momentkového typu. Dosah blesku je při širokoúhlém ohnisku do 3 metrů, při nastavení na teleobjektiv však již jen 1,7 metru. K dispozici jsou všechny klasické režimy, redukci červených očí nevyjímaje.


Formát a kvalita snímků

Je použit jenom formát JPEG, kvalita je určena použitou kompresí. Rozlišení snímku lze nastavit na jednu z pěti možností, přičemž maximální hodnota je 2048 x 1536 bodů a minimální 640 x 480.


Nastavení formátu snímkuNastavení kvality snímku

  • Fine, nejvyšší kvalita, kompresní poměr 1:4
  • Normal, vysoká kvalita, kompresní poměr 1:8
  • Basic, normální kvalita, kompresní poměr 1:16

Na 16 MB kartu se celkově vejde:
  • 10 snímků v režimu Fine
  • 19 snímků v režimu Normal
  • 37 snímků v režimu Basic


Paměťové medium

Fotoaparát je vybaven slotem pro kartu Compact Flash typ I, který je umístěn za krytem baterií a je k němu velice snadný přístup. Vyjímání paměťové karty je také velmi jednoduché, protože se snadno vysunuje pomocí uvolňovacího tlačítka.


Prostor pro baterii a paměťovou kartu


Zdroj energie

Jako základní zdroj energie se používá Li-Ion dobíjecí baterie, která je součástí dodávky spolu s výkonnou nabíječkou. Při vyjímání baterie jsem však narazil na menší problém, který spočíval v nesnadném uchopení, a proto jsem vždycky musel napřed vyjmout paměťovou kartu. Poté již bylo hračkou vytáhnout i baterii.


Samospoušť

Je velmi vhodná (nejenom pro pořizování snímků na nichž chce být i fotograf) v kombinaci se stativem, protože spoušť nelze odpálit dálkově. Aktivuje se pomocí křížového ovladače a její zpoždění je 10 vteřin.


Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

K propojení fotoaparátu s počítačem se využívá USB rozhraní jehož konektor je umístěn pod krytkou z tvrdé gumy v pravém dolním rohu zadní stěny přístroje.

Ovladače fotoaparátu lze nainstalovat bez jakýchkoliv problémů, stejně jako doplňkový software, sloužící k uchovávání snímků. Musím podotknout, že zvlášť software k uchování snímků je na vysoké úrovni, nadchlo mě, že ke každému snímku udává veškeré informace o expozici.


Provoz fotoaparátu

Fotoaparát je uveden do provozního stavu během 4 vteřin. Na spoušť reaguje dostatečně rychle, po odexponování se snímek ukládá na paměťovou kartu a na displeji se objeví logo přesýpacích hodin.