Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím
Další test budeme věnovat kapesnímu ultrazoomu Nikon Coolpix S6300. Za poměrně příznivou cenu 4500 Kč nabídne 16MPx CMOS BSI čip s Full HD videem, hardwarové HDR, multiexpoziční režimy. Využívá objektiv s 10× optickým zoomem.
Kapitoly článku:
Noční scéna
Jak je už u levnějších Nikonů zvykem, nepočítejte s dostatečným rozsahem expozičních časů pro noční focení. Maximem je pouhá jedna sekunda, případně v režimu ohňostrojů 4 sekundy, ale s aktivovaným ND filtrem, takže maximální množství světla je totožné.
Sami vidíte, že expozice je opravdu nedostatečná, snímek je hodně tmavý. Vyskytuje se v něm jasový šum, detaily jsou málo ostré. Dále se podíváme na výřezy snímků při různých citlivostech.
ISO 100
ISO 100 vypadá docela slušně, občas je ale kontrast a ostrost slabší, v jiných místech je kresba naopak přeostřená.
ISO 400
Vzhledem k tomu, že jde o ISO 400, nevypadá to špatně. Na kompakt to docela ujde, přestože vidíte v některých místech nepříjemné patlání.
ISO 1600
ISO 1600 už hodně třepí linie, jasový šum je silný a kresba ve stínech téměř neexistuje.
ISO 3200
Nejvyšší citlivost ISO 3200 dále zvyšuje jasový šum, detaily jsou minimální, linie se třepí, stíny jsou černé bez kresby.
ISO 3200 (multiexpozice)
V nočním režimu je možné využít multiexpozici, kdy fotoaparát vyfotí několik snímků, které složí dohromady a tím minimalizuje šum. Výhodou je vyšší celistvost linií, naopak nevýhodou silně rozmytá kresba.
Standardní scéna
Podívejme se také na tři standardní snímky.
Ve třídě kompaktů jde o průměrný výsledek. Odšumování je sice silné, ale přesto není ztráta detailů až tak závažná.
Vzhledem k silnému odšumování, které prokazoval Nikon Coolpix S6300 u předchozích snímků, mě docela potěšila slušná úroveň detailů. Rohy jsou poněkud neostré.
Objektiv při nejširším úhlu záběru ukazuje dobrou středovou ostrost, ale směrem k rohům se ostrost viditelně zhoršuje. Příjemným překvapením jsou dobře prokreslené stíny.