Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix SQ: Fotoaparát s osobitým designem

18.6.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na fotoaparát, který nabízí (kromě standardních funkcí) hlavně svou image. Uživatel, který je ochotný zaplatit za to, aby byl tzv. "cool", bude zcela jistě nadšen. Ostatní možná potěší možnosti fotoaparátu, s cenou to ale bude zcela jistě horší :-).
Kapitoly článku:
Součástí standardní sady je kromě fotoaparátu samotného také paměťová karta Compact Flash o kapacitě 16 MB a poutko pro snadnější a bezpečnější držení přístroje. Kromě toho ovšem uživatel v krabici nalezne i stojánek, který umožňuje snadné připojení fotoaparátu k počítači. Je to vlastně jediná možnost, jak fotoaparát k počítači připojit. Nejedná se sice o nijak komplexní zařízení, na druhou stranu je výhodné jak z hlediska přenosu snímků, tak i z hlediska nabíjení baterie. Ta je typu Li-Ion a dodává se standardně s fotoaparátem. Nikon samozřejmě umožňuje i zakoupení další baterie, aby měl případný uživatel v zásobě dvě. Obě dvě se pak dají díky stojánku nabíjet současně - jedna se nabíjí ve fotoaparátu a druhá ve speciálním prostoru stojánku.

K dispozici je samozřejmě i CD-ROM se softwarem, který slouží jak k ovládání fotoaparátu, tak i k základním úpravám snímků. Velmi dobrou vlastností softwaru Nikon View je kompletní přehled informací a nastavení expozice pro každý snímek - samozřejmě, že se tyto informace berou z exif hlavičky fotografie.
Poslední součástí dodávky je manuál, který na svých sto stránkách podrobně popisuje kompletní práci s fotoaparátem. Pro českého uživatele je velmi potěšitelné, že je k dispozici v českém překladu - i v takovém detailu se projevuje jistá profesionalita firmy.


Praktické zkušenosti

Nikon Coolpix SQ je fotoaparát, který udržuje image firmy Nikon na stále stejné, vysoké úrovni. Jeho netradiční provedení spolu s osvědčenou kvalitou z něj dělají fotoaparát, který zcela jistě nenechá svého uživatele na holičkách. Ovládání je velmi jednoduché a jsem si jist, že jej zvládne naprosto každý uživatel - od začátečníka až po pokročilého. Ten první jenom bude zpočátku potřebovat semtam poradit od manuálu - ale od toho koneckonců manuály jsou. Všechny ovládací prvky reagují s dostatečnou rychlostí a umožňují tak uživateli využít zcela jeho vlastnosti. A to jak optické, za něž odpovídá trojnásobný optický zoom Nikkor, tak i elektronické, kde je na prvním místě samozřejmě 3 Mpix snímací CCD čip.

Při praktickém testu se mi s fotoaparátem pracovalo velmi dobře, jeho reakce byla dostatečně pružná. Zaměřil jsem se zejména na posouzení jednotlivých fotografických funkcí a celkových možností přístroje.

Fotoaparát umožňuje základní korekce expozice a nastavení bílé barvy - a to i pomocí manuálního změření. Kromě těchto režimů jsou uživateli k dispozici i scénické režimy, které hlavně začátečníkům umožní naučit se rozhodovat, za jakých situací danou funkci použít.

Ale věnujme se teď již podrobněji jednotlivým výsledkům vlastního testu, který probíhal za poměrně jasného slunečného dopoledne. Všechno si ale ozdělíme do několika dílčích úseků.


a) Kvalita snímků - fotografie byly zhotoveny za použití stativu. Ne proto, že by byl stativ nutný vzhledem k osvětlení, ale proto, aby byla zabíraná scéna pokud možno stále stejná. To se myslím podařilo, takže si můžeme prohlédnout výsledky. Jen bych ještě upozornil, že snímky (tedy ty v původní velikosti) nejsou nijak upravované na počítači a jedná se o "surová" data, tak jak je dodal fotoaparát.


Kvalita snímku fine
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Kvalita snímku normalKvalita snímku basic


b) Expozice - v tomto testu jsem se zaměřil na posouzení schopnosti automatického režimu a jeho korigování pomocí kompenzace expozice. Všechny snímky byly pořízeny za stejných podmínek.


Bez korekce expozice
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Korekce -0,3 EVKorekce +0,3 EV
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Korekce -0,7 EVKorekce +0,7 EV
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Korekce -1,0 EVKorekce +1,0 EV


Z uvedených snímků je myslím velmi dobře patrné, že si automatika se snímanou scenérií poradila poměrně dobře. Samozřejmě při kompenzaci směrem do kladných hodnot se celý snímek zesvětluje a vynikají detaily hlavně ve stínech. Při kompenzaci opačné (tedy směrem k záporným hodnotám) se pak snímek ztmavuje a vystupují spíše detaily ve světlech.


c) Vyvážení teploty bílé - je důležité zejména právě kvůli světelné "teplotě". Jinou teplotu má světlo umělé a jinou světlo sluneční.


Nastavení bílé: automatikaNastavení bílé: manuální změření
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Nastavení bílé: zamračenoNastavení bílé: slunečno
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Nastavení bílé: žárovkové osvětleníNastavení bílé: zářivkové osvětlení


Z výše uvedených snímků je na první pohled zřejmé, že si automatika s fotografovanou atmosférou vcelku dobře poradila.


d) Makrorežim a barevné podání - zde jsem se zaměřil na posouzení kvality zoomu při makrofotografii (fotoaparát umožňuje makro již od 4 cm!) a při podání barev (na tom má vliv především snímací čip).


MakrosnímekBarevné podání


Z uvedených snímků je patrné, že rozlišení při makrofotografii je myslím dostatečné a s fotoaparátem lze pořídit docela kvalitní makra.