Nikon D5600: zrcadlo stále žije
7.12.2017, Milan Šurkala, recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
Kapitoly článku:
Noční scéna
Pokud jde o noční focení, zklamáním bude nepříliš citlivý autofokus. Ostření od -1 EV není zrovna výhra, většinou ale stačí podstrčit něco trochu kontrastnějšího a chytí se. Rozsah expozičních časů je pak dostatečný.
expoziční čas 30 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 31 (46) mm, klikněte pro zvětšení
Obraz je dostatečně ostrý, šum je minimální. V RAWu zjistíte, že je šum opravdu nízký a ani při výrazném prosvětlení stínů šum příliš neroste. Jasový se sice trochu objeví, ale barevného je minimum.
výřezy z 24MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo RAW)
Rozmývání detailů začíná zlehka u citlivosti ISO 1600, nicméně i ISO 3200 vypadá použitelně. Totéž platí i pro snímky v RAW formátu. Citlivost ISO 6400 už trpí na výraznější barevný šum a obraz začíná být zastřený.
Standardní scéna
Tradičně nebudou chybět dvě tradiční scény, které jsou součástí každé recenze.
expoziční čas 1/40 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení
Míra detailů je díky solidnímu rozlišení dobrá, což platí především pro střední část obrazu. K dispozici je i snímek v RAW formátu.
expoziční čas 1/30 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 30 (45) mm, klikněte pro zvětšení
Na šedé stěně mlýnů dokázal fotoaparát se setovým objektivem vykreslit mnoho lehce šikmých čar. Až nahoře dochází ke vzniku moaré efektu. I zde si můžete stáhnout RAW fotografii.