Olympus OM-D E-M1 Mark II: krátké seznámení
19.2.2019, Milan Šurkala, recenze
V rámci Olympus Tour jsme měli možnost na hodinku vyzkoušet CSC fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II a světelný zoomovací objektiv M-Zuiko Digital 12-40mm F2.8. Jakpak se s touto dvojicí fotí?
Kapitoly článku:
- Olympus OM-D E-M1 Mark II: krátké seznámení
- Zaostřování, stabilizace, videosekvence
- Digitální šum
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Značka Olympus spustila akci Olympus Tour, kdy jezdí v rámci České i Slovenské republiky. Zájemci mají možnost si vyzkoušet fotografickou techniku značky a je možné si ji i na hodinku zapůjčit a poběhat s fotoaparátem po městě (+ soutěžit o nový fotoaparát). Nedalo nám to nevyzkoušet a využili jsme tedy akci pořádanou v Ostravě. Hlavním fotoaparátem, na který jsem se zaměřil, byla vlajková loď Olympus OM-D E-M1 Mark II a světelný zoomovací objektiv M.Zuiko Digital ED 12‑40mm 1:2.8 PRO. Pochopitelně se toho za hodinu nedá moc otestovat, takže se s vámi podělíme jen o nějaké postřehy z používání fotoaparátu.
OM-D E-M1 Mark II je vlajkovou lodí, takže nepřekvapí, že jde o poměrně velký fotoaparát, aby vyhovoval i profesionálům, kteří vyžadují kvalitní úchop. S tím nebyl větší problém. Profesionální zaměření přístroje se odráží logicky v počtu tlačítek, takže ze začátku se budete jen snažit přijít na to, jak se kde co nastavuje. Je toho opravdu hodně a složitější menu nic neusnadňuje. Pokud jde o 12-40mm objektiv, u něj musím ocenit kvalitní zpracování a velmi hladký chod zoomovacího kroužku, který je jak dělaný na video. Naprostá nádhera.
Fotoaparát se zapíná páčkou na levé straně, na což si možná někteří budou muset chvíli zvykat. Napravo je pak kolečko pro fotografické režimy, které má i pojistku, tu ale naštěstí není nutno používat (lze ji nechat v odjištěné poloze), což třeba já osobně velmi vítám. Vidíte také dva otočné voliče, díky kterým je možné pohybovat se v menu a nastavovat parametry.
Na zádi vidíte výklopný displej, který je navíc dotykový. To se hodně hodilo alespoň ze začátku, kdy jsem pomocí dotykového displeje rychle upravoval potřebné režimy. Vidíte zde čtyřsměrný ovladač, uprostřed něhož je tlačítko OK, které právě spouští rozsáhlé quick menu. K displeji ani hledáčku nelze mít námitky, vše pracuje tak, jak by mělo. To jsme si tedy v krátkosti představili fotoaparát. V dalších kapitolách se lehce podíváme např. na autofokus, videosekvence, stabilizaci a úroveň šumu.