Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-F1:Stále ještě dobrá volba

Recenzí tohoto kompaktu začínáme na Digimanii plnit naše novoroční předsevzetí, že se v recenzích budeme vracet k přístrojům, které a) jsou už nějaký ten týden na trhu, b) v době jejich vydání se na ně s recenzí na Digimanii nedostalo, c) jejich cena je zajímavá, a konečně d) mají stále co nabídnout.
Kapitoly článku:
  1. Panasonic Lumix DMC-F1:Stále ještě dobrá volba
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Lumix DMC-F1 je elegantní hliníkový kompakt obdélníkového tvaru s trojnásobným optickým zoomem a rozlišením 3Mpix, jenž dorazil na naše trhy v prosinci roku 2002. Na poměry, které v digitálním světě panují, je to tedy již veterán. Navíc jeho nástupce, se stejným rozlišením, disponuje manuálním nastavením, což je věc, která u DMC-F1 nejvíce schází. Proč tedy píšeme tuto pozdní recenzi? Protože F1 je přístroj, který odvede ve své třídě slušné fotografické služby.





Lumix F1 má maximální rozlišení 2 048x1 536 (4:3). To v amatérských podmínkách stačí na zhotovení fotografie o velikosti A4 (i když, dělá to ještě vůbec někdo?) Těžko mezi uživateli kompaktů najít někoho, kdo by nutně potřeboval zhotovovat větší snímky v soutěžní kvalitě. Možná i proto nebývají nové Panasonicy vybaveny ohromujícím rozlišením (vzpomeňme třeba dvoumegovou EVF zrcadlovku FZ1). Pravdou je, že při této velikosti čipu (mezi 1/1,7 až 1/1,8 inch) záleží na optice daleko více než na počtu pixelů. A optika je u Lumixu DMC-F1 excelentní. Musíme vzít v úvahu, že co objektiv pokazí, elektronika nenapraví, i když to někdy výrobci mohou tvrdit.

Důležitými vlastnostmi tohoto kompaktu jsou rychlost, minimální chromatická vada, přátelské ovládání a minimální zkreslení. Ve své době revoluční byl v této třídě kontinuální autofokus, který býval vyhrazen přístrojům v úplně jiné třídě. I přes dobré parametry se snažil výrobce nalákat zákazníky především na design, který je adresován spíše mladším ročníkům, díky svému střízlivému vzhledu však nebude, aspoň ve stříbrné variantě, působit nepatřičně v ničí ruce.





Při prvním pohledu na tělo Panasonicu Lumix DMC-F1 nás napadnou dvě slova: hliníkové a robustní. V těsném závěsu za nimi pak bude následovat slovo “elegantní”. Design je střízlivý a připomene nám asi svého někdejšího konkurenta Minoltu F100. Tedy malý, lehký a nenápadný přístroj, který můžeme snadno přenášet bez velkých obav z nějaké újmy. Tělo dobře sedne do ruky, ovládání je rozmístěné inteligentně a komu nestačí slušivá stříbrná, může si vybrat tento aparátek ještě v sytě modré, zlaté či jasně červené variantě – na testování k nám dorazil právě v poslední uvedené podobě.





Tímto jsme shrnuli klady, stavba fotoaparátu má však i stinnou stránku. Nepochopitelně je řešena krytka na USB konektor, která nejen že je z plastu (to bychom i odpustili), ale je navíc k hliníkovému tělu přichycena jakýmsi popruhem z tvrdé umělé hmoty, který je třeba pro zpřístupnění konektoru pořádně ohnout. Otázkou je, jak dlouho takto namáhaná součástka vydrží. Jinak se zdá, že by zbytek přístroje neměl jen tak podlehnout zubu času.





Do odstavců o designu patří i způsob, jakým se po zapnutí přístroje vysouvá objektiv: nejdříve se do těla přístroje zatáhne hliníková krytka, poté zněj nehlučně vyklouzne objektiv a přístroj je připraven k fotografování. To celé zabere necelé čtyři sekundy. Když už mluvíme o rychlosti přístroje, bez namáčknutí je zpoždění spouště okolo 0,7 sekund (v závislosti na světelných podmínkách – na nich závisí rychlost autofokusu). Po namáčknutí je to asi 0,1 sec.

Vzhledem k tomu, že jmenovaný fotoaparát je již nějakou dobu na trhu, uvítáme v diskuzi poznatky jeho majitelů. Přístroj má některé mechanické součásti - například automatickou posuvnou krytku objektivu - jejichž životnost otestuje teprve delší používání.



Specifikace Panasonic Lumix DMC-F1
Počet efektivních pixelůPřibl. 3.2 mil.
Snímací prvek CCDSnímač CCD, 1/2.5" palce,
ObjektivSedm čoček v šesti skupinách tři asférické členy,, čtyři asférické plochy, antireflexní vrstvy LEICA
CitlivostAutomatická a ruční ekvivalentní ISO 100, 200, 400, 800
Ohnisková vzdálenost5,8–17,4 mm (odpovídá 38–115 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F4,9
Ostřící rozsahv Makro režimu od 10 cm
ZaostřováníAuto-fokus, spot AF
Vyvážení bíléAutomaticky, manuálně, Preset (slunečno, žárovkové světlo, zataženo, zářivka)
Měření expoziceVáhové se zdůrazněním středu a bodové
Závěrka8 - 1/2000 sec
Ovládání expoziceplná automatika, program s možností korekcí,
makro, portrét, noční snímky, krajina, barevné úpravy
Kompenzace expozice±2 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Optický zoom3x
Režimy bleskuAutomatický blesk, redukce jevu červeného oka, vypnutý blesk, synchro s dlouhým časem, od 10cm
Hledáčekoptický
Záznamové médiumPaměťové karty SD nebo MMC
Formáty souborůJPEG, MPEG
Obrazové efektyČernobílý snímek, studený a teplý tón
Velikosti snímků2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 bodů
Stupně kvalityFine, Standard
LCD displej3.8 cm, polykrystalický TFT LCD, nastavitelný jas, 114,000 pixels
Samospoušťano, 2 a 10 sec.
Videosekvence320 x 240, 10 snímků/s, doba záznamu omezena kapacitou karty
Digitální zoom3x
Baterielithum iontový akumulátor
RozhraníUSB 1.1
Rozměry (ŠxVxH)104 x 50.9 x 32.1 mm
Hmotnost125g (bez karty a baterie)
Standardní příslušenstvíLi-ion akumulátor, nabíječka, 16 MB SD karta, USB kabel, ovladače pro PC, řemínek, pouzdro
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.