Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-LX1: 16:9 čip v premiéře

25.11.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Přijít na dnešní trh digitální fototechniky s kompaktním aparátem, který bude z řady takřka identických naklonovaných digitálů vyčuhovat hned několika zásadními inovacemi by se zdálo prakticky nemožné, společnost Panasonic však se svým Lumixem DMC-LX1 dokazuje, že to jde a připravila si pro nás stabilizovanou optiku Leica s krajinkářským ohniskem 28 mm, minutové expozice, snímání fotek hned v několika formátech (16:9, 3:2, 4:3) a samozřejmě nechybí ani širokoúhlé video...
Na nového majitele Panasonicu DMC-LX1 z krabice vykoukne kromě samotného aparátu ještě LiIon akumulátor, objímka + kabel k nabíječce, poutko, krytka na objektiv + krátký provázek, A/V a USB kabel a CD se softem (USB driver, LUMIX Simple Viewer, Photo Fun Studio, ArcSoft Photobase, ArcSoft Photoimpression, ArcSoft Panorama Maker). Na dodávaném CD je PDF manuál pouze pro jeden ze softů, pro vlastní digitál nikoliv.




Navzdory i v neaktivním stavu vystupujícímu objektivu aparát v kapse sedí docela dobře, svými rozměry by se ale spíše hodil do kapsy saka či bundy. Ačkoliv je aparát jako takový poměrně hubený, dobrou polovinu další délky tvoří objektiv, který Panasonic nedělal zasouvací z prostého důvodu umístění dvou ovladačů přímo na něj - jednak je to 3polohová volba poměru stran u focených snímků (4:3, 3:2 a 16:9) a za druhé, napravo dole najdeme 3polohový přepínač režimů ostření, kromě tradičního AF můžeme zapnout makro AF a třetím do party je Manual Focus, kdy se na zadním displeji objeví posuvný ukazatel vzdálenosti a vy joystickem umístěným vzadu na těle aparátu posunujete na žádanou hranici, mimochodem, ukazatel zohledňuje hloubku ostrosti.





Na čelní straně se vlevo uprostřed nachází nepřehlédnutelná lamela s pogumovaným povrchem právě v místech, kde skončí podle všeho Váš prostředníček a i když bude balanc z větší části spočívat právě na něm (prsteník a malíček s digitálem vůbec nepřijdou do kontaktu), kupodivu je to úchop vcelku stabilní i bez poutka. Vlevo nad objektivem máme přisvěcovací LEDku autofokusu, jež slouží také k časové indikaci u samospouště, napravo výklopný blesk. Krytka objektivu je manuální.





Horní strana obsahuje posuvnou západku otevírající blesk na pružině (po skončení práce s ním jej prostě prstem zatlačíte zpátky), dále mikrofon, reproduktor, kruhový volič operačních režimů, spoušť s páčkovým zoomem (chod velmi jemný, polohy spouště zřetelně odlišitelné), úplně vpravo pak nalezneme knoflík pro (de)aktivaci stabilizace obrazu a pod ním On/Off posuvník pro zapnutí/vypnutí digitálu.





Strana zadní kromě dobře patrného místa pro pravý palec zaujme 2,5" LCD displejem, AF/AE lock tlačítkem, malým joystickem pod ním (stisknutelný i pátým směrem dolů), následuje malá stavová LEDka, křížový ovladač se samostatným středem tvořený celkem 5 knoflíky (namapovány následující funkce: Vlevo samospoušť, nahoru korekce expozice a expoziční bracketing, stisk vpravo mění módy blesku a tlačítko dole aktivuje prohlížecí Review mód) vespod ještě nalezneme Display/PWR LCD tlačítko (přepíná množství informací na displeji - vše, vše + histogram, nic, 3 x 3 mřížka, přidržení knoflíku zjasní/ztmaví podsvícení) a úplně vpravo dole máme Delete/Focení sekvencí.




Pravá strana neobsahuje nic zajímavého, takže přesuňme svoji pozornost ke straně protilehlé, levé, kde se nachází držák na poutko a za šedými dvířky nalezneme porty A/V out a DC in.

Na straně spodní najdeme kovový závit na stativ a dolů se otevírající dvířka, za nimiž se nalézá šachta na akumulátor (fixován na svém místě západkou) a SD/MMC kartu (ta je jištěna zacvaknutím).