Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix FZ1000: legenda je zpátky

11.12.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Panasonic měl se svou řadou ultrazoomů Lumix FZ vždy velké úspěchy. Několik let mu už ale chyběl model s velkým snímačem. Nyní jsme se dočkali v podobě modelu FZ1000 s 1" senzorem, F2,8-4,0 objektivem a 4K videosekvencemi.
Dnes se podíváme na zoubek novému ultrazoomu Panasonic Lumix FZ1000. Po dlouhé odmlce, kdy v nabídce Panasonicu chyběly velkočipové ultrazoomy (poslední FZ50 byla z roku 2006), se objevuje FZ1000, který rovnou přesedlal na velký 1" CMOS BSI senzor s rozlišením 20 megapixelů. K tomu dostanete 16× optický zoom v příjemném rozsahu 25 až 400 milimetrů a solidní světelnost F2,8 až F4,0, což sice není tak dobrá hodnota jako u Lumixu FZ200, ale vzhledem k mnohem většímu čipu je to naprosto v pořádku. Jako jeden z mála fotoaparátů na trhu zvládne natáčet i 4K videosekvence! Samozřejmostí je i záznam do RAWu, potěší i výklopný displej a další detaily. Jaký ale bude tento fotoaparát ve skutečnosti?

 

Recenze Panasonic Lumix FZ1000



Videorecenze ultrazoomu Panasonic Lumix FZ1000 s ukázkami protisvětla, šumu a autofokusu.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Vzhledem k velikosti senzoru a poměrně slušnému zoomu nepřekvapí, že nejde zrovna o malý ultrazoom a jeho hmotnost s baterií a kartou se dostala na 831 gramů. Proti běžným ultrazoomům jde jednoduše o dost velký fotoaparát. Ke zpracování nemám větších výhrad, jedinou výjimkou je jemné štěrkání v objektivu (sám o sobě ale nemá vůli). Grip má rozumnou velikost, takže i držení fotoaparátu hodnotím jako slušné.


Panasonic Lumix FZ1000 celkový pohled


Vepředu vidíte velký objektiv Leica, nad ním výklopný blesk a kousek za gripem pak přisvětlovací AF diodu. Funguje také jako kontrolka samospouště.


Panasonic Lumix FZ1000 přední strana


Objektiv Leica nabídne 16× optický zoom, což je skoro dvakrát tolik, co jeho nejbližší konkurent v podobě Sony Cyber-shot RX10. Začíná na širokoúhlých 25 milimetrech, maximem je pak 400 mm. Světelnost se může pochlubit hodnotami F2,8 na nejširší a F4,0 na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Závit pro filtry má průměr 62 mm. Zoomování je možné provést jak pomocí prstence na objektivu, tak i pomocí páčky zoomu.

Panasonic tvrdí, že zoom je pětirychlostní, přesně to ale potvrdit nemohu (rozdíly mezi režimy jsou malé na to, abych byl schopen všechny od sebe odlišit). I když jsem slyšel výtky na adresu rychlosti zoomu, přijde mi, že maximální rychlost je dostatečná (trochu zleniví akorát okolo ohniskových vzdáleností 60 až 100 milimetrů). Naopak bych uvítal pomalejší zoom u videa. Tam je zoom dle mého názoru zbytečně rychlý a RX10 v tomto působí značně přirozeněji. Při ovládání prstencem si navíc musíte dávat pozor na to, abyste netočili až příliš pomalu. Fotoaparát tak pomalý převod nepodporuje a výsledkem je skokové zoomování o ty nejmenší kroky, které jsou zoomovacím motorkem podporovány.


Panasonic Lumix FZ1000 objektiv Leica


Objektiv má na sobě vyznačené hodnoty přepočtených ohniskových vzdáleností. Opět je vidět zoomovací prstenec, kterému se ale může přiřadit funkce ostření (přepínačem nalevo). Úplně nalevo na těle vidíte kolečko snímacích režimů, konkrétně je zde na výběr jednorázové a sériové focení, bracketing, samospoušť a intervalové snímání. Po stranách jsou ouška na provlečení popruhu.


Panasonic Lumix FZ1000 horní strana


Interní blesk se posouvá směrem vpřed a nahoru. Za ním jsou mikrofony pro nahrávání stereo zvuku a sáňky na externí blesk. Na levé straně hledáčku je posuvné tlačítko pro mechanické vyklopení blesku.


Panasonic Lumix FZ1000 blesk


Podstatně rozsáhlejší je pravá strana. Tady je páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje s rozumnou tuhostí. Kolečko fotografických režimů má sice výraznější aretaci, ale přesto nepřehnanou tuhost a díky solidní výšce se překvapivě snadno ovládá. Vpravo jsou pak funkční tlačítka Fn1 a Fn2, přičemž to druhé je ve výchozím nastavení vyhrazeno pro Wi-Fi. Oběma lze nastavit jednu z více než 40 funkcí.

Červené tlačítko již standardně funguje pro natáčení videa. Prodleva na spuštění je krátká, video se začne točit za zhruba 0,4 až 0,5 sekundy od zmáčknutí tlačítka. Stejná prodleva je i na vypnutí, tzn. že nahrajete ještě o necelých půl sekundy více videa než byste chtěli. Vepředu je tlačítko spouště, které se mi ale moc nelíbilo (pochopitelně subjektivně). Nemá vyloženě moment namáčknutí, pouze zvyšuje odpor. Focení snímku tedy není o cvaknutí spouště, ale o jejím "gumovém" dotlačení na relativně delší dráze chodu. Páčka zoomu je na tom lépe, síla vychýlení ovlivňuje rychlost zoomování. S trochou cviku umožňuje přesné zazoomování, ale nejprve si musíte zvyknout na trochu větší setrvačnost. V momentě puštění páčky fotoaparát ještě něco dozoomuje a z počátku se mi zejména u videa často stávalo, že jsem "přezoomoval" a navolil delší ohniskovou vzdálenost (větší zoom), než jsem původně zamýšlel.


Panasonic Lumix FZ1000 horní kolečko


Nad displejem je 0,39" elektronický hledáček (EVF, LVF), jehož rozlišení činí 2,359 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Díky tomu má vskutku velmi ostrý obraz, možná až moc pěkný a reálné snímky pak tak úžasně vypadat nemusí. Při manuálním ostření se může zvětšovat náhled uprostřed obrazu a spolu s focus peakingem se snadno ostří i za hodně špatného světla. Pochopitelně je nutné počítat s tím, že za špatného světla může klesnout zobrazovací frekvence pod 30 snímků za sekundu a obraz se začne trochu škubat. Hledáček se automaticky zapíná při přiblížení oka. Nalevo od něj vidíte funkční tlačítko Fn5, kterému opět můžete přiřadit jednu z více než 40 funkcí. Osobně jsem si sem dal zapínání RAWu.


Panasonic Lumix FZ1000 zadní strana


3,0" displej má rozlišení 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Pozorovacím úhlům není co vytýkat (kontrast klesá ze stran jen mírně) a pochválit lze rozhodně to, že jde o plně polohovací displej.


Panasonic Lumix FZ1000 displej


Dostáváme se k ovládacím prvkům na zadní straně přístroje. Nad displejem vedle hledáčku je páčka na přepínání ostřících režimů AFS/AFF na AFC a manuální ostření MF. Tlačítko AF/AE LOCK lze v menu přiřadit čtyři funkce. Zamknutí ostření, expozice, obojího nebo zaostření AF-ON. Dále zde vidíte další funkční tlačítko Fn3. Opět máte k dispozici přes 40 funkcí, ve výchozím stavu je zde namapováno quick menu, které je rozděleno do dvou řádků. K pohybu v něm lze využít šipek, ale také otočné kolečko v pravém horním rohu. To přepíná mezi jednotlivými funkcemi v menu. V režimu focení je to výborný prostředek pro nastavení clony a času. Zmáčknutím kolečka dovnitř se přepínáte v režimu M mezi nastavováním clony a času. V režimem A, S a P lze totéž zmáčknutí kolečka využít ke korekci expozice. Rychlé a funkční.

Následuje režim prohlížení fotografií. Pokud v menu zapnete prioritu režimu přehrávání, je možné páčkou zoomu zvětšit právě zobrazený vyfocený snímek (bez této priority začne páčka okamžitě fungovat jako zoom, zruší náhled snímku a pro zobrazení právě vyfoceného snímku ve větším je nutné vejít do režimu prohlížení). Nebyl by to Panasonic, kdyby tu zase nebylo přehnaně rychle nastupující úsporný režim objektivu. Po pouhých 15 sekundách v režimu prohlížení se zatáhne objektiv a pokud chcete rychle fotit, musíte čekat, než se fotoaparát znovu celý nastartuje. Je to vzteku zejména tehdy, když nastavujete scénu, např. manuálně ostříte, pak kontrolujete, zda jste zaostřili dobře nebo nikoli. Úsporný režim objektivu toto celé při kontrole rozhodí a můžete nastavovat znova. Tlačítko DISP upravuje zobrazení displeje.

Čtyřsměrný ovladač směrem nahoru umožňuje navolit ISO citlivost, vpravo vyvážení bílé, dole makro a vlevo ostřící body. Uprostřed je tlačítko MENU/SET, které spouští hlavní menu fotoaparátu, případně slouží k potvrzování voleb. Vybranou volbu lze rovněž potvrdit namáčknutím spouště. Jako poslední je tu funkční tlačítko Fn4. V menu nabídkách se vrací o jednu úroveň zpátky.


Panasonic Lumix FZ1000 ovládací prvky vzadu


Na pravé straně najdete vstup pro dálkové ovládání, HDMI a USB port.


Panasonic Lumix FZ1000 pravá strana


Levá strana ukazuje vstup pro externí mikrofon. Na těle objektivu jsou pak dva přepínače. Ten první nastavuje funkci prstenci objektivu, a to zoomování nebo zaostřování. O zoomování jsme již mluvili. Ostření je lepší, tam je vazba jemnější a velmi mírné pootočení se také na změně ostrosti projevuje plynule, mírně a nikoli s jemnými skoky.


Panasonic Lumix FZ1000 levá strana


Vespod je kovový závit pro stativ, který není v ose objektivu. Pod gripem je pak krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Je jištěna posuvnou pojistkou.


Panasonic Lumix FZ1000 spodní strana


Pod touto krytkou je Li-Ion akumulátor DMW-BLC12E s napětím 7,2 V a kapacitou 1200 mAh. Fotoaparát si rozumí s paměťovými kartami SD, SDHC a SDXC včetně verzí s UHS-I rozhraním.


Panasonic Lumix FZ1000 Li-Ion akumulátor


K fotoaparátu dostanete krytku objektivu (která ale dost špatně drží), popruh, Li-Ion akumulátor, sluneční clonu, akumulátor s kabelem (ten v testovacím balení chyběl), DVD a USB kabel.


Panasonic Lumix FZ1000 příslušenství


Panasonic Lumix FZ1000 jsme si ve zkratce představili, v dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky při focení.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ1000
Typ senzoru1" MOS BSI (13,2×8,8 mm)
Rozlišení celkové/efektivní20,9 MPix / 20,2 MPix
Video a audiozáznam4K 3840×2160 px @ 25p (MP4 100 Mbps) Full HD 1920×1080 px @ 50p (AVCHD a MP4), 24p a 25p (AVCHD), 25p (MP4), 50i (AVCHD) HD 1280×720 px @ 25p (MP4) VGA 640×480 px @ 25p (MP4) slow motion 1920×1080 px @ 100p (MP4)
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3), RAW (RW2), M2TS (AVCHD), MP4
Ohnisková vzdálenost (skutečná)9,1 - 146 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)25 - 400 mm (3:2)
Světelnost objektivuF2,8 - F4,0
ClonaF2,8 - F8,0 (Wide), F4,0 - F8,0 (Tele), u videa max. F11
Zoom16× optický, Inteligentní 32×
Automatické ostřeníDetekce tváře/očí, Sledování, Oblast 49, Vlastní Multi, 1 oblast (flexibilní/škálovatelné), Pinpoint
Ostřící vzdálenost30 cm - nekonečno (Wide) 100 cm - nekonečno (Tele)
Ostřící vzdálenost (makro)3 cm - nekonečno (Wide) 100 cm - nekonečno (Tele)
Rychlost závěrky1/4000 s - 60 s (mechanická závěrka), 1/16000 s - 1 s (elektronická závěrka), max. 120 s (bulbú, 1/16000 s - 1/25 s (video), 1/16000 s - 1/2 s (video s MF)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISO80*, 100*, 125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600* (* rozšířené citlivosti), Auto ISO, i.ISO
Sériové snímkySH: 50 fps (omezené rozlišení), H: 12 fps, M: 7 fps (s Live View), L: 2 fps (s Live View), [AFC] H: 7 fps, M: 7 fps (s Live View), L: 2 fps (s Live View)/
Typ hledáčku0,39" OLED, 2,359 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů), 100% pokrytí, 1,88× zvětšení (0,7× přepočtené)
LCD3,0" LCD TFT, 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů), polohovací
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion DMW-BLC12E, 7,2 V, 1200mAh
Rozměry136,8×98,5×130,7 mm
Hmotnost bez baterií780 gramů (831 gramů s baterií a kartou)
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.