Panasonic Lumix FZ200: ultrazoomové překvapení roku
Nový ultrazoom Panasonic Lumix FZ200 je dnes ve třídě ultrazoomů doslova zjevení, a tak jsme jej prostě museli vyzkoušet. Má totiž velmi dobrou světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu a rozlišení 12 megapixelů. Jenže to není zdaleka všechno.
Kapitoly článku:
V předposlední kapitole se můžete podívat na několik ilustračních snímků.
Fotoaparát nabízí lehce nadprůměrné detaily, ostrost je spíše průměrná. V pozadí dochází u stromů ke slévání detailů, tráva v pozadí se však nemaže, což je dobře. Můžete se podívat i na snímek v RAWu.
V těchto situacích se projeví světelnost objektivu. I na poměrně dlouhém ohnisku lze využít clony F2,8 a minimálně o jedno až dvě EV nižší citlivost (konkurence by zde potřebovala minimálně ISO 800, možná i ISO 1600). Při ISO 400 už jde vidět jasový šum, kontrast je nižší, detaily jsou ale ještě rozumné. I zde dávám k dispozici snímek v RAWu.
Relativně bohaté možnosti nastavení clony, prioritní režimy, případně scénický režim pro Panorámování (panning) vám pomohou získat i mnoho zajímavých snímků v pohybu. Při vyšších clonách počítejte s difrakcí. Velký rozdíl jasů způsobuje přepaly v obloze.
Protisvětlo není silnou stránkou objektivu, zde to ale dopadlo poměrně dobře. Kolem slunce vzniká několik červených odlesků, uprostřed vpravo pak vidíte ještě jeden duhový. Chromatická aberace je nízká, ve stínech je silné odšumování, nicméně na kompakt to není až tak špatné, působí alespoň trochu dojmem kresby.
Zde vidíte na svou kategorii solidní kresbu. Detaily jsou ve své třídě nadprůměrné. RAW ale ukazuje, že ostrost není právě vysoká.
Výborná světelnost objektivu a dlouhá ohnisková vzdálenost vám umožní dosáhnout poměrně malé hloubky ostrosti. Zaostřená plocha je spíše průměrná.
Fotoaparát nabízí solidní přiblížení. Zaostřené větvičky trpí na chromatickou aberaci s modrofialovým zbarvením, naopak ty mimo hloubky ostrosti jsou lehce nazelenalé. Ať tak či onak, patří k tomu lepšímu.
Snímek trápí chromatická aberace, překvapivě v pravé polovině obrazu. Detaily jsou na svou kategorii vcelku dobré. Můžete se podívat na snímek v RAWu.
Toto je jeden z těch povedenějších HDR snímků. Krajina je lehce prosvětlená s ještě přijatelnou (leč i tak rozmazanou) kresbou. Domy v pravé polovině jsou více rozmyté.
Až na chromatickou aberaci v levé polovině obrazu nelze snímku v podstatě nic vytknout. K dispozici je i RAW snímek.
Makro je přiměřené, s ostřením nejsou problémy. V pozadí mě nepříjemně překvapilo zvýšené množství ustřelených pixelů.
Zaostřeno je na domy, proto je popředí hodně máznuté. I vzhledem k velké vzdálenosti a atmosférickým vlivům je kresba slabší a méně kontrastní.
Zde potěšila velká šířka úhlu záběru. V pravé polovině je více stínů a s ním bohužel i silnější odšumování, které zhoršuje kresbu. Můžete se podívat i na snímek v RAWu, kde je ale ostrost o něco slabší.
Při citlivost ISO 400 jsou detaily poměrně dobré, připravte se ale na vyšší množství jasového šumu.
Fotoaparát nabídne solidní telemakro a díky velmi dobré světelnosti i opravdu nízkou hloubku ostrosti. Opět bych uvítal trochu méně ustřelených pixelů, ale na svou kategorii je to dobrý výsledek.