Panasonic Lumix FZ45 a FZ100: na vrcholu
Dnes vás jistě potěšíme srovnávacím testem dvou ultrazoomů od Panasonicu. Jsou jimi modely Lumix FZ45 a FZ100. Oba nabízí bohaté možnosti nastavení, 14MPx snímače a objektiv s 24× optickým zoomem. Jak si vedou proti konkurenci i proti sobě?
Kapitoly článku:
- Panasonic Lumix FZ45 a FZ100: na vrcholu
- Autofokus, ostření, makro, expozice, foto režimy
- Videosekvence, stabilizace obrazu portréty a blesk
- Výbava, výdrž, software a displej
- Digitální šum
- Optické vlastnosti objektivu
- Rychlost, zoom, barvy, protisvětlo
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků - Panasonic Lumix FZ45
- Galerie ilustračních snímků - Panasonic Lumix FZ100
- Závěr
V této části se podíváme na několik ilustračních snímků pořízených fotoaparátem Panasonic Lumix FZ45.
Úhel záběru je velmi široký, 25 milimetrů je znát. Míra detailů je celkem slušná, stromy se ale poněkud slévají. K dispozici je i RAW snímek.
Ostrost je velmi slušná, pozadí se příjemně rozmazává. Vysoké rozlišení a odšumování se ale projevuje ve velkém množství ustřelených pixelů, a to i na nejnižším rozlišení.
Míra detailů a ostrost je na ultrazoom a focení z ruky výrazně nadprůměrná. Každopádně stativ a nižší citlivost by zde přišla velmi vhod. Šum je už na ISO 160 dost vysoký.
Telemakro je výborné, na nejdelším ohnisku lze fotit od zhruba 80 centimetrů.
Při citlivosti ISO 80 je míra detailů na ultrazoom poměrně slušná.
Musím pochválit až 60sekundovou expozici. Za silného šera byla i při citlivosti ISO 320 už trochu nedostatečná, šum je velmi vysoký, a to jak jasový, tak i barevný. V RAWu lze odšumovat poněkud citlivěji.
expoziční čas 1/4 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 600 mm, makropředsádka Raynox DCR-150, korekce +1 EV, klikněte pro zvětšení
S makropředsádkou Raynox DCR-150 lze dosáhnout zhruba 3× virtuální zvětšení. Pokud vezmete stativ, můžete fotit velmi slušné makro snímky, nesmíte zapomenout na malou hloubkou ostrosti, která je i při nejvyšší cloně F8 minimální. Pak ale musíte počítat se vzrůstající difrakcí.
Zde se přepálila obloha a v pozadí je slabší kresba. Blíže je kresba průměrná, šum opět docela silný, což je na ISO 80 nepříliš dobrá vizitka.
Na tomto snímku fotoaparát předvedl velmi slušné detaily i ostrost. Dokonce ani šum nevypadá příliš silně.
expoziční čas 1/500 s, clona F4,1, citlivost ISO 80, ohnisko 339 mm, korekce +0,67 EV, klikněte pro zvětšení
S kladnou korekcí jsem to možná trošku přehnal, vznikají lehké přepaly (tzn. moje chyba). Šum je překvapivě vysoký. I zde nabízím RAW ke stažení.
Fotoaparát potěšil velmi slušnými detaily a méně výraznými optickými chybami. Z nich lze zmínit jen slabší aberaci nalevo nahoře, kde je i ostrost trochu slabší.
Tato fotografie se vyznačuje horší ostrostí ve stínu (spíše v siluetě), šum je opět silnější, naopak chromatickou aberaci nenajdete ani na nejkontrastnějších hranách.
Snímek patří k těm zdařilejším. Šum je přiměřený, detaily a ostrost také. Žádný zázrak, ale ani žádné zklamání.