Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?
Nedávno se objevil nový fotoaparát Panasonic Lumix G3. Proti předchůdcům přinesl kompaktnější tělo, Full HD video i nový snímací čip se zvýšeným rozlišením na 16 megapixelů. V recenzi se podívejme na fotografické výsledky.
Kapitoly článku:
Následuje několik ilustračních snímků pořízených s fotoaparátem Panasonic Lumix G3 a objektivem Lumix 14-42mm.
Míra detailů je dobrá, zpracování obrazu snímky trošku maže (ostrost je nižší, detaily jsou nicméně v pořádku). Můžete si stáhnout RAW snímek.
expoziční čas 1/800 s, clona F9, citlivost ISO 160, ohnisko 14 (28) mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
V silném protisvětle je problém pobrat do JPEGu všechny jasy. V RAWu je rezerva ve světlech o něco větší. Ve stínech je trochu šumu a odšumování pak kresbu v těchto partiích úplně rozmyje. RAW a konvertovaný TIFF je k dispozici pro stažení.
Zde nelze mít větší výhrady. Barvičky jsou v pořádku, ostrost a detailnost jsou akceptovatelné (vedení vysokého napětí by ale mohlo být "celistvější").
expoziční čas 1/15 s, clona F3,5, citlivost ISO 1000, ohnisko 14 (28) mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Oproti původním 12MPx modelům byl snížen šum, a tak snímek nevypadá ani při ISO 1000 nějak moc špatně. Každopádně šum tu je, silné odšumování také. Vzadu na dveřích si všimněte silné chromatické aberace. Můžete si stáhnout RAW.
expoziční čas 1/500 s, clona F8, citlivost ISO 160, ohnisko 42 (84) mm, korekce -1 EV, klikněte pro zvětšení
Detailnost je v pořádku, výjimkou jsou opět stinné partie, kterým dává odšumování pořádně zabrat.
Zde bych si určitě dokázal představit lepší ostrost snímku. RAW, který si můžete stáhnout, je o něco ostřejší, ale o řezavé ostrosti nemůže být řeč.
Na tomto snímku se fotoaparát předvedl poměrně dobře, k závěru testu jsem totiž začal častěji používat sníženou sílu odšumování. To vedlo k mnohem lepšímu prokreslení stínů.