Panasonic Lumix TZ7: ultrazoom téměř bez chybičky
Řada kompaktních ultrazoomů Panasonic TZ byla inovována o modely TZ6 a TZ7. Právě druhý jmenovaný prošel naším testem. V malém těle nabízí 12× optický zoom začínající od širokoúhlých 25 mm. Nechybí optická stabilizace a podpora HD videa ve formátu AVCHD Lite.
Kapitoly článku:
Noční scéna
Na první pohled není Panasonic Lumix TZ7 právě ideální fotoaparát na noční focení, neboť maximální čas automatického režimu je pouze jedna sekunda. V nočních scénických režimech je to ještě méně, nicméně naleznete zde ještě režim Hvězdná obloha, který přináší jakýsi manuální režim nastavení expozice. Sice nelze nastavit korekci expozice a ISO citlivost jako v klasickém automatickém režimu, protože je natvrdo nastaveno ISO 80 a minimální clona, ale můžete ručně nastavit expoziční čas 15, 30, nebo dokonce 60 sekund. Díky tomu lze v noci pořizovat překvapivě pěkné noční snímky.
Tento snímek byl focen s ještě trochu světlejší oblohou, ale při čase 15 sekund. Je vidět, že ISO 80 opravdu nezpůsobuje mnoho šumu, snímek je ostrý a detailní. Po expozici snímku dochází k odšumování, které trvá stejně tak dlouho jako expozice. 15sekundový snímek tedy fotíte půl minuty.
Situace se začne měnit, jakmile využijete klasický režim. Maximální čas je pouhá sekunda a je jasné, že např. při citlivosti ISO 100 je to silně nedostatečný čas expozice. Úroveň detailů je dobrá, vyskytuje se zde trocha barevného i jasového šumu.
Zvýšení ISO citlivosti trochu projasnilo snímek. Detaily jsou stále velmi dobré, šum mi přijde jemnější a rovnoměrnější než v případě ISO 100, stejně tak je slabší barevný šum. S ohledem na tak vysokou hustotu pixelů je to překvapivě kvalitní fotografie.
I při citlivosti ISO 400 dostanete vcelku dobrou fotografii. Nicméně odšumování se podepisuje na trošku slabších detailech a především zvláštní charakteristice šumu spíše podlouhlých útvarů. Pro menší snímky stále dobře použitelné.
Od citlivosti ISO 800 však dochází k velmi silnému odšumování, které buď vytváří oblasti zvláštní charakteristiky jasového šumu nebo naopak rozpatlané jednolité nevzhledné plochy. ISO 800 se už na fotografie opravdu příliš nehodí, zde už je i odšumování krátké, fyzika se oklamat nedá.
ISO 1600 se nikdy netvářilo nijak kvalitně a toto je další ukázka. Objevují se zde větší modrofialové fleky, jasový šum ničí detaily a celý snímek jakoby zahaluje.
Tady jsem použil scénický režim Vysoká citlivost, který volí ISO 1600 až ISO 6400 dle podmínek. Snímky jsou v rozlišení 3 megapixely (případně méně v jiných poměrech stran). Rozmývání, vysoký jasový i barevný šum, vše toto dohromady dělá fotografie nepoužitelné, i v malých rozlišeních nevypadají hezky.
Standardní scéna
V této podkapitole se podíváme na tři typické scény, které porovnáváme v každé recenzi.
Tady se to fotoaparátu věru nepovedlo. Jako vždy je tu jemný, rovnoměrný, ale také výraznější jasový šum, který ale degraduje detaily a celý snímek je neostrý.
Opět je zde typický šum tohoto fotoaparátu, ke cti přístroje však nutno říci, že nikde nic nepatlá a všechno je vykresleno velmi pěkně, žádné patlání nebo rozmývání obrazu zde nenajdete. Velmi dobrá práce.
Znovu trochu rozzrněná fotografie, nicméně kresba je po celé ploše dostatečně ostrá, nic se nepatlá a tyto 10MPx snímky je tak možné tisknout i na hodně velké papíry.