Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ricoh Caplio RX: Rychlejší než dobře namydlený blesk

30.4.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Není to tak dávno, co jsme truchlili nad tím, že foťák s nejrychlejší odezvou spouště na světě, jímž je Ricoh Caplio RX, nejspíš nikdy nedostaneme do ruky. Díky firmě Fomei, která k nám Ricohy dováží, se nečekané stalo skutkem a stříbrný Asiat se objevil na redakčním stole.
Design a ovládání

Zmínku zaslouží i papírová krabice, v níž se přístroj dodává, protože je malá a pěkná, až by se chtělo říct, že kompakty jsou tím lepší, v čím menší krabičce je dostanete. Tvary Caplia RX jsou střízlivé a strohé stříbrné linie připomenou reminiscenci na 70. léta. Na přední straně objevíme zkosený stříbrný grip pro snažší držení, v horní řadě blesk, okénko autofokusu a optický hledáček, pod objektivem signalizují tři dírky přítomnost mikrofonu. Na pravoboku je umístěn neobvykle řešený posuvný kryt na SD kartu a dvě tužkové baterie. Vedle displeje se skví pod sebou umístěná tlačítka Power, ADJ (přímý přístup k EV, WB a ISO), Menu, Koš/Samospoušť a Display.

Napravo jsou pak čtyři směrová tlačítka s tradičním "oukejem" uprostřed, která navíc umožňují přímý přístup k nastavení blesku, vstup do makro režimu, a co nás rozveselilo nejvíce, je zde i volba vypnutí/zapnutí podrobných informací na displeji. To samozřejmě umožňuje i tlačítko Display, ale výhoda je zde v tom, že volba Display má tři kroky: info zapnuté, info+histogram, info vypnuté a vypnutý displej. Znamená to, že u většiny digitálních kompaktů musíte pro opětovné vyvolání informací vypnout displej a následně jej znovu zapnout, což chvíli trvá. Právě zdánlivé zdvojení funkcí ukazuje, že se v Ricohu radili s lidmi, kteří hodně a se zájmem fotí kompaktem a zapřemýšleli, co by se tak asi mohlo hodit.


Na trhu bude i černá varianta


Další je běžná kolébka na zoom, shora najdeme jen spoušť a otočný volič režimů. Ten má následující položky: Prohlížení fotek/videa, plná automatika, Scene pro volbu kreativních režimů, ikonu kamerky pro videozáznam, mikrofon pro zvukové poznámky a režim Setup pro nastavení fotoaparátu.

Pokud vás zajímá, jak vypadá menu, prozradíme, že se nám líbilo hlavně díky větším písmenům, které jsou pro "brejlovce" výhodou. Aniž bychom chtěli propašovat do recenze návod k použití, zmíníme co je zde k nastavování: nejdříve je to výběr rozlišení a komprese, ostření ( je možné - sláva! zvolit i manuální), měření expozice (multisegmentové, plošné se zvýhodněným středem, bodové), stupeň doostřování a kontinuál. na další stránce je možné zvolit ze dvou typuů bracketingu neboli odstupňované expozice - tři snímky -0,5 EV, 0 EV a +0,5 EV a dále tři snímky s různým nastavením vyvážení bílé - do červena, normálně a do modra.

Další užitečnou a u kompaktů nepříliš častou funkcí je možnost zvolit delší časy expozice: 1, 2, 4 a 8 sekund. Taktéž můžeme zachrochtat nad možností intervalového snímání - stačí nastavit hodiny, minuty a vteřiny. Pokud si rádi hrajete (a který fotograf ne), stačí dát RXko na stativ, před něj mokrou vatu se semínkem fazole (pokud možno neuvařeným) a nastavit nějaký delší interval. No není to zajímavé?

Další volby jsou již tradičnější: Umístění času a data na snímek, nastavení funkcí jinak přímo přístupných přes tlačítko ADJ (EV,WB, ISO) a obnovení defaultního nastavení.

Objektiv

Sklo RXka nabízí netradiční přiblížení 3,6x v netradičním rozsahu 28 - 100 mm, čili blíže ke kratším ohniskům. Vzhledem k příkazu dne - rychlosti, s nímž tvůrci tento Ricoh projektovali, je i zoomování velmi svižné. Mějme ovšem na paměti, že jde přes všechny vychytávky o třímegový kompakt a malý zoomový objektiv je vždy dítětem kompromisu. I zde je patrná barevná vada, bez ní to zřejmě u kompaktů zatím nejde, u kratších ohnisek nutně dochází k mírnému soudkovému zkreslení. Připomínáme to proto, aby bylo zřejmé, že přes pekelnou rychlost a množství užitečných funkcí nemůžeme Caplio RX posuzovat stejně jako osmigegovou SLR, k čemuž by vychytané ovládání trošku svádělo. Obrazové výsledky posoudíte nejlépe sami na další stránce této recenze.




Při fotografování s pravítkem jsme zjistili, že minimální vzdálenost objektu v režimu makro je skutečně pouhý 1 cm, což otevírá pole nepřebernému experimentování (zkuste nalákat k objektivu mouchu a uvidíte...)

Expozice

Pokud zvolíme plný automat, nemůžeme se trefit vedle. Samozřejmě je při tom nutné trochu přemýšlet - pokud máme v záběru tři čtvrtiny oblohy a kousek paneláku, musíme automatice trochu pomoci zámkem expozice. Kdo se chce pustit dál, má na výběr ze šesti scénických režimů: portrét, sport, krajina, noční snímek (synchro blesku s dlouhým časem závěrky), černobílý textový mód pro skenování dokumentů (lze využít i jinak) a nakonec režim High Sensitivity neboli vysoká citlivost (nabízí se využití s intervalovým snímáním pro špióny).

LCD a hledáček

LCD displej zaslouží krom horší čitelnosti na přímem slunci jen samou chválu. Je velký (1,8 palců, 80.000pix), při dostatku světla i svižný, barvy zobrazuje věrně a co je nejdůležitější, všechny volby a nastavení jsou zde zobrazeny pomocí přehledných a barevně odlišených ikonek. navíc máme k dispozici i histogram v reálném čase - kdo si jej jednou zvykne používat, nechce už jinak.




Co se týká optického hledáčku, málokdy jej u kompaktů chválíme a neučiníme to ani tentokrát. Je prostě příliš malý a pokrývá málo plochy ze snímané scény. Vzhledem ke kvalitě LCDčka jsme jej využili v podstatě jen tam, kde se slunce opíralo přímo o LCD, a tak bylo použití optického hledáčku nezbytné. Předpokládáme, že podobně to dělá většina fotografů.

Úložiště

Data můžeme ukládat buď na SD kartu, nebo využít osmimegovou interní paměť, která se pomalu u kompaktů stává standardem. Pokročilejší lovci snímků uvítají možnost použít formát TIFF, bohužel však pouze v režimu Text, což je nemilé; u něj nezapomeňme na to, že při jeho volbě je digitální zoom k ničemu (u JPEGu dochází při použití digitálního zoomu k nižší kompresi).

Energie

Ricoh Caplio RX pohanějí dvě tužkové baterie, případně AA akumulátory. Ve standardní dodávce jsou dva nedobíjitelné články pro první použití, po jejich spotřebování je dobré pořídit si akumulátory a nabíječku. Velká výhoda přístrojů na tužkové baterie je nasnadě: univerzálnost a možnost na cesty nakoupit zásobu alkalických článků. Velkou jedničku zaslouží spotřeba. Přístroj jsme dostali vybavený původními přiloženými články, které už nebyly plné. Přesto vydržely po celou dobu recenzování a zřejně vydrží i nadále. Při občasném užívání blesku by to mělo vystačit asi na 400 fotografií - nemáme vyzkoušeno, ale zřejmě vydrží i déle. Je možné též dokoupit a používat Lithium Ion Baterii DB-43 1800mAh v ceně 2880Kč.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.