Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Digimax 350SE: Šikovný foťák za slušnou cenu

3.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na nový model z řady kompaktních digitálních fotoaparátů firmy Samsung a odstartujeme tím srovnávací test několika digitálních fotoaparátů s cenou do 15.000Kč. Tuto hranici jsme zvolili proto, že v současné ...
Digimax 350SE je foťáček, který se vyznačuje zdařilou konstrukcí, díky které padne snadno do ruky. Jedná se o poměrně lehký kompakt, a proto nemůžeme očekávat velkou robustnost. Pravé části předního pohledu zcela dominuje již výše zmíněný objektiv, dále blesk a průhledový hledáček spolu s expozimetrem.


Digimax 350SE - čelní pohled


Na horní stěně fotoaparátu nalezneme ovládací kotouč, který slouží k nastavení hlavních režimů snímání (snímek, noční snímek, videosekvence), dále k prohlížení jednotlivých snímků a jejich transportu do počítače. V neposlední řadě je díky němu k dispozici funkce SET, která slouží k nastavení důležitých funkcí aparátu.


Digimax 350 SE - pohled na horní stěnu s ovládacím kotoučem

Základní informace na LCD


Na zadní straně je umístěn LCD displej spolu s křížovým multifunkčním voličem, tlačítka power, zoom, menu a makro. Ovládání přes LCD displej je řešeno standardním "roletkovým" menu, které je v tomto případě vyřešeno velmi dobře.


Zadní stěna fotoaparátu


Z funkční nabídky je k dispozici standard typický pro tuto třídu kompaktních fotoaparátů. Nechybí korekce expozice, nastavení bílé barvy (čtyři možnosti, nicméně manuální nastavení k dispozici není), výběr bleskového režimu, samospoušť, velikost, kvalita a ostrost záznamu a také metoda měření expozice. K dispozici jsou dva režimy: středově zvýhodněné měření (nastaveno jako výchozí) a měření bodové, které je vhodné zejména při fotografování za náročných světelných podmínek. K dispozici je možnost nastavení citlivosti ISO (automaticky nebo konkrétní hodnota), časových údajů včetně jejich tisku do fotografie a přidávání zvukových komentářů k vytvořeným fotografiím.


Základní funkceRozšířené funkce


Nejčastěji používané funkce (blesk, samospoušť, měření expozice, makro) mají kvůli rychlosti nastavení vlastní tlačítka, ostatní se musí nastavovat přes menu aparátu což samozřejmě při fotografování poněkud zdržuje (například velikost snímku a kvalita). Celkově je ale ovládání fotoaparátu intuitivní a snadné.


Základní informace na LCD


Uvedení fotoaparátu do provozního stavu trvá asi 6 vteřin, což je poměrně dlouhá doba. Rychlost zaostřování je standardní - doba mezi stisknutím spouště a vlastní expozicí se pohybuje v rozmezí 1 až 1,5 vteřiny. Pokud je přístroj již zaostřen je prodleva asi 0,1 s, což už bude vadit málokomu. Pravdou zůstává, že stejný problém má většina současných digitálních fotoaparátů, včetně těch od renomovaných značek. Takže o snímcích zachycujících dynamické situace můžeme zatím jen snít. Popřípadě můžeme použít kontinuálního snímání, i když rychlost jednoho snímku za sekundu není také závratná.


Informace o snímku
Hledáček je optický průhledový se zoomem, poměrně jasný a s vyznačeným posunutím pro fotografování blízkých objektů. Při focení "makra" je to ale prakticky nepoužitelné - při kompozici záběru je nutné použít LCD displej. Ten je dostatečně kvalitní pro zběžné prohlížení snímků, navíc jsou na něm ihned vidět některá základní nastavení. Jako každý jiný LCD je ovšem energeticky náročný, proto jej lze při fotografování vypnout.