Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Digimax 350SE: Šikovný foťák za slušnou cenu

3.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi se podíváme na nový model z řady kompaktních digitálních fotoaparátů firmy Samsung a odstartujeme tím srovnávací test několika digitálních fotoaparátů s cenou do 15.000Kč. Tuto hranici jsme zvolili proto, že v současné ...
Součástí standardní dodávky je jak vlastní fotoaparát včetně baterií a CompactFlash karty, tak hned několik dalších vhodných doplňků. Samozřejmě nemůže chybět návod, který je k dispozici i v češtině. Dále je v balení k fotoaparátu přiložen USB a video kabel. Asi největším překvapením pro uživatele je však slušivé pouzdro na vlastní fotoaparát s možností přidělání k opasku (standardní poutko je k dispozici rovněž). Poslední součástí dodávky je CD, na němž je umístěn software ke komunikaci fotoaparátu s počítačem, software pro archivaci snímků a také pro jejich jednoduchou úpravu.


Praktické zkušenosti

Součástí testu byla jak celková prohlídka fotoaparátu, pročtení manuálu a posouzení jeho rozsahu, tak i testování software. Poté jsem se soustředil na nafocení několika srovnávacích fotografií pro posouzení jejich kvality. Testy probíhaly na pracovišti, většina fotografií byla snímána ze stativu. Přiložené vzorové fotografie byly (až na dva viditelné případy) pořízeny za téměř stejných světelných podmínek.


a) Rozlišení snímků - výsledné fotografie se liší svým rozlišením a nejsou nijak upravované na počítači (pouze výřez objektu). Protože byl k dispozici optický zoom, udělal jsem dvě sady snímků - první pro širokoúhlé ohnisko a druhou pro teleobjektiv.


Wide: 2048x1536Wide: 2048x1360
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Wide: 1024x768Wide: 512x384


Druhá sada fotografií byla pořízena za stejných podmínek (opět se měnilo rozlišení výsledných fotografií), ale při nastavení zoomu na teleobjektiv.


Tele: 2048x1536Tele: 2048x1360
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Tele: 1024x768Tele: 512x384


Ze snímků vidíme, že volba rozlišení závisí především na dalším zpracování fotografie. Obecně největší množství detailů získáme při nejvyšším rozlišení, ovšem pokud potřebujeme snímky na web, je maximální rozlišení vcelku zbytečné. Jiná situace nastává, chci-li jako výsledek fotografii o rozměrech 13x18 cm. Celkově se však dá říct, že snímky mají dostatečnou kresbu při všech rozlišeních.



b) Kvalita snímků - v tomto testu jsem provedl kontrolu vlivu nastavení výsledné kvality fotografií. Kvůli výřezu jsem fotil na největší ohnisko a s největším rozlišením. Nejlepšího zobrazení by mělo být dosaženo při režimu superfine, při němž se provádí nejmenší komprese snímku - to se také potvrdilo.


superfinefine
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
normal


c) Ostrost snímků - na další sadě je vyzkoušeno nastavení sharpness (ostrosti) výsledné fotografie. Pro většinu situací se zdá být nejlepší volbou režim normal (s nímž jsou fotografovány všechny snímky výše i níže). Ostatní bych doporučil používat podle konkrétní situace.


softnormal
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
hard

d) Efektní volby - jako poslední byly vyzkoušeny efektní volby B&W (černobílá fotografie), sRGB a SUNSET, jejichž vliv je zcela zřejmý (zvláště pro B&W). Pokud to fotoaparát umožňuje, je při tvorbě čb fotografie mnohem lepší režim B&W, než pak fotografii na počítači převádět do odstínů šedé - při této operaci se totiž část odstínů "ztratí".


B&WsRGB
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Sunset