Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Digimax V4: Prožene svoji konkurenci!

5.5.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Pomalu, ale nezadržitelně, začínají být výrobci jako Philips, JVC nebo Samsung velice důstojnou konkurencí zavedeným velikánům jako je Olympus, Canon nebo Kodak především v oblasti jednoduchých automatických kompaktů. V naší recenzi se tentokrát podrobněji podíváme na nový fotopřístroj od Samsungu, který se rozhodl pokusit popřít mé předchozí tvrzení, protože s Digimaxem V4 si přijde na své i náročnější uživatel. V4 totiž nabízí plnou kontrolu nad expozicí či možnost manuálně doostřit. Za 17 990 Kč získáte na funkce bohatý čtyřmegapixelový fotoaparát s trojnásobným optickým zoomem.
Jak se tedy "Vé čtyřka" ovládá?

Fotografovat s ní budete umět téměř ihned a do pěkně vyvedeného česky psaného manuálu nahlédnete jenom občas.

Na přední straně upoutají vaší pozornost kromě objektivu dalších pět skleněných "průzorů". Ten největší obdélníkový patří blesku, největší kruhový potom hledáčku, zbývající pak kontrolnímu senzoru blesku, senzoru dálkového ovládání a kontrolce samospouště.

Na horní straně je vedle spouště tlačítko zapnutí/vypnutí a mikrofon.

Nejvíce ovládacích prvků se ovšem nachází na zadní straně. Té dominuje v levé části 1,5" barevný TFT displej. Nad ním je okénko hledáčku s LED kontrolkami blesku a zaostření a vedle základní programové otočné kolečko, s nímž volíte osm režimů: V4 má dva automatické režimy (EASY a PROGRAM), přičemž ten první nabízí opravdu jenom minimální možnosti nastavení jako je nastavení velikosti snímku pro tisk nebo pro e-mail. Režim PROGRAM už je "klasický" automatický režim, ve kterém nastavíte i kompresi, citlivost, teplotu bílé či efekty.

Nenastavíte v něm ale hodnoty clony a času, to zvládnete až v "trojrežimu" A/ S/ M, který - jak už název napovídá - nabízí nejenom plně manuální režim, ale také režimy s prioritou clony a času. Z dalších funkcí na otočném kolečku nám zbyly Portrét a Noční scéna, videosekvence, audiozáznam a poslední program My SET, v němž si můžete sestavit své nejčastěji používané nastavení funkcí a následně je uložit (je možné mít až tři sady).




Vedle otočného kolečka je umístěna "vanička" pro ovládání zoomu, uprostřed zadní strany je potom multifunkční tlačítko, které je určeno nejenom pro procházení v menu, ale také k nastavení blesku, audio poznámky, samospouště (dálkového ovládání) a obou režimů Makro.

Uprostřed této čtveřice je tlačítko vyvolávající Menu a potvrzující výběr. Nesmíme zapomenout také na tři tlačítka, která se nacházejí svisle nad sebou vedle displeje. Slouží pro ovládání korekce expozice (při nastavování požadované hodnoty jej musíte stisknout a držet a pravou rukou pomocí multifunkčního tlačítka se posouvat na expoziční stupnici), manuálního doostření (mazání snímků) a k zapnutí LCD zobrazovače.

Posledním tlačítkem vpravo dole vedle LCD můžete "přeskakovat" z režimu snímání do režimu prohlížení. Bohužel není možné přecházet mezi jednotlivými režimy pouhým zmáčknutím spouště (když jste si právě prohlíželi nafocené snímky), což by velice zrychlilo práci s přístrojem (řada modelů již tento systém nabízí).




Několik důležitých funkcí se ovládá také z Menu. To má tři části: v režimu Program lze nastavit velikost snímku, kvalitu (TIFF, superfine, fine a normal), měření (vícebodové, poměrové a bodové), snímání (jednotlivé snímky, série snímků - jejich počet lze nastavit do maximálního počtu devíti snímků a tzv. AEB - auto exposure bracket, tedy pořízení tří snímků s různou expozicí, hodnota posunu expozice se dá opět nastavit), citlivost, teplotu bílé, efekty a ostrost.

Ve zbývajících dvou režimech Menu (Setup a My Camera) najdete funkce jako formátování karty, nastavení data a času či zvuk spouště. Slot pro paměťovou kartu je na pravém boku, dvířka zároveň otvírají prostor pro dvojici baterií.




Objektiv

Digimax V4 je vybaven objektivem Schneider-KREUZNACH. Je to trojnásobný optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností 7,7-23,1 milimetrů (to odpovídá 38-114 mm pro 35mm kinofilm) se světelností F2,7-F4,9. Makro režimy nabízí hned dva, za zmínku stojí především režim Super Makro, ve kterém ostří již od šesti centimetrů, v "běžném" Makru potom můžete snímat objekty od průměrných třiceti centimetrů. V normálním režimu pak ostří od osmdesáti centimetrů.

K dispozici je až čtyřnásobný digitální zoom. Prakticky je řešen přechod mezi optickým a digitálním zoomem, kdy v momentě, kdy se dostanete na maximální hodnotu optického zoomu, musíte přestat mačkat zoomovací kolébku, a teprve dalším stisknutím se budete pohybovat v digitálním přiblížení.


Snímací prvek

1/1,8" CCD snímač obsahuje 4,1 milionu obrazových buněk, z toho jsou efektivně využitelné přibližně čtyři miliony.


Ostření

Digimax disponuje TTL automatickým zaostřováním, lze s ním ostřit také manuálně (!).


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Fotoaparát měří expozici vícebodově (poměrově) nebo bodově. Expozici lze ovlivňovat manuálně nebo se můžete spolehnout na automatiku přístroje. K dispozici je pochopitelně také korekce expozice po půl krocích v rozsahu ±2 EV.

Rychlost závěrky (mechanická a elektronická) se pohybuje v rozsahu od 15 do 1/2000 sekundy. Citlivost snímače lze manuálně nastavovat v rozsahu od 100 do 400 ISO.


Nastavení vyvážení bílé

Kromě automatického režimu můžete nastavit teplotu bílé pomocí čtyř přednastavených teplot (denní světlo, zataženo, zářivka a žárovka), bohužel není možné vykalibrovat teplotu bílé manuálně.


Vestavěný blesk

Kromě běžných režimů (automatický, s redukcí červených očí) stojí jistě za upozornění režim blesku, kdy je synchronizován s pomalým časem závěrky. Dosah blesku je v rozmezí od třiceti centimetrů až do 5,2 metru.


Formát a kvalita snímků

Snímky se ukládají na paměťové karty typu Secure Digital nebo Multi Media ve formátu JPEG a také v bezztrátovém TIFFu.

RozlišeníNormalFineSuperFineTIFF
2272x1704 38 snímků25 snímků12 snímků2 snímky
2272x150443 snímků29 snímků14 snímků 2 snímky
1120x840159 snímků106 snímků53 snímků8 snímků
544x408676 snímků451 snímků225 snímků35 snímků


Paměťové médium

S fotopřístrojem se dodává standardně 32 MB SD karta. Kolik snímků a v jaké kompresi se na ni typicky vměstná, vidíte v tabulce výše.


Zdroj energie

Digimax V4 je schopen využít jako zdroj své energie hned devět různých baterií: alkalické AA, lithiové AA, Ni-Mn, Ni-Zn, CR-V3, dobíjitelné Ni-MH, Ni-Cd, I-Pack a Li-ion akumulátory. Ve standardním balení najdete baterii CR-V3 (která je tvořena dvěma monočlánky, které nejdou znovu nabít), bohužel chybí nabíječka baterií (lze dokoupit samostatně).


Videosekvence a audiozáznam

Digimax umí natočit i videozáznam, a to v rozlišení 288 x 208 bodů ve formátu AVI (můžete si vybrat, zda ozvučený či bez audio záznamu). Na audio záznam bych rád upozornil, protože V4 zvládá nejenom až dvouhodinovou samostatnou zvukovou nahrávku, ale také možnost natočit si až desetisekundovou poznámku ke snímkům. Zvládnete to velice jednoduše: stisknete tlačítko audiopoznámka na multifunkčním ovladači, pořídíte fotografii a ihned po jejím uložení můžete začít nahrávat poznámku.