Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Digimax V4: Prožene svoji konkurenci!

5.5.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Pomalu, ale nezadržitelně, začínají být výrobci jako Philips, JVC nebo Samsung velice důstojnou konkurencí zavedeným velikánům jako je Olympus, Canon nebo Kodak především v oblasti jednoduchých automatických kompaktů. V naší recenzi se tentokrát podrobněji podíváme na nový fotopřístroj od Samsungu, který se rozhodl pokusit popřít mé předchozí tvrzení, protože s Digimaxem V4 si přijde na své i náročnější uživatel. V4 totiž nabízí plnou kontrolu nad expozicí či možnost manuálně doostřit. Za 17 990 Kč získáte na funkce bohatý čtyřmegapixelový fotoaparát s trojnásobným optickým zoomem.
Kapitoly článku:
V balení najdete kromě fotopřístroje a již zmíněné 32 MB SD karty a CR-V3 baterie také AV kabel, USB kabel, pouzdro, CD se softwarem (ovladače, Digimax Viewer a MGI PhotoSuite III Se), česky psaný návod na použití a řemínek. Dokoupit si ještě můžete dálkové ovládání, battery pack, nabíječku, Li-Ion baterii nebo síťový adaptér.


Praktické zkušenosti

Samozřejmě jsme opět testovali svižnost fotopřístroje a také jeho energetickou náročnost. V testu rychlosti Digimax V4 příliš neoslnil, fotografovat se s ním dalo až pět vteřin po zapnutí (nejlepší fotopřístroje v této kategorii to zvládají za dvě vteřiny). Také při zkoušce svižnosti procesoru Samsung zklamal. Pokud jsme ukládali snímek v nejvyšším rozlišení ve formátu TIFF (přibližně 11 MB), museli jsme si počkat skoro třicet sekund. Zpoždění spouště potom bylo přibližně vteřinové (bez namáčknutí). Pomalé nám připadalo i prohlížení snímků v režimu prohlížení, kdy se fotografie pomalu "doostřovaly" a nemohli jsme rychle přeskočit na další fotku.

Naopak v energetických testech si Samsung vylepšil reputaci: v nejnáročnějším testu (blesk, zapnutý LCD, neustálé snímání) vydržel bez jakýchkoliv problémů celou hodinu. Je vidět, že u Samsungu se "energetické" části přístroje věnovali opravdu důkladně, což je velmi potěšující.

a) Kvalita snímků - na našich ukázkových fotografiích se můžete názorně převědčit, jak velký je rozdíl, pokud fotoaparát zvládá ukládat snímky nejenom ve formátu JPEG, ale také v bezztrátovém TIFFu. Pokud si kliknete na jednotlivé fotografie postupně podle míry komprese, uvidíte, kolik informací se i při té nejjemnější kompresi (Superfine) nenávratně ztratí. Což pochopitelně nevadí, pokud si budete chtít vytisknout snímky o velikosti 10 x 15 centimetrů. Jestliže ovšem zatoužíte po "pořádné" fotografii ve formátu A4, potom se stane formát TIFF nutností.


Kvalita: tiffKvalita: superfine
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Kvalita: fineKvalita: normal


b) Teplota bílé - vykalibrovat teplotu bílé byla u Samsungu trochu záhada. Jak vidíte na našich fotografiích, automatický režim příliš neodpovídá režimu denní světlo (je světlejší), přitom jsme fotografovali v interiéru při slunném dni dopoledne. Ani režimy zataženo a zářivka příliš neodpovídají běžným výsledkům, kterých jsme dosáhli při stejných podmínkách s jinými fotopřístroji. Bohužel Digimax V4 nenabízí možnost nastavit teplotu bílé manuálně.


Teplota bílé: automatika
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Teplota bílé: zataženoTeplota bílé: denní světlo
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Teplota bílé: zářivkaTeplota bílé: žárovka


c) Expozice - pořízené fotografie byly většinou mírně podexponované, například tyto ukázkové fotografie zachycující korekci expozice, jsme pořídili za jasného dne v pravé poledne, přesto bych doporučoval korekci o půl stupně (+0,5 EV). Pokud vám nebude stačit pouhá korekce, nejlepších výsledků dosáhnete, pokud manuálně nastavíte hodnoty clony a času.


Bez korekce
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Korekce -1EVKorekce +1EV
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Korekce -2EVKorekce +2EV


d) Makro - spokojeni jsme byli naopak se Super Makro režimem. Na našem snímku jsme snímali květ dokonce z kratší vzdálenosti než je požadovaných šest centimetrů, přesto je snímek ostrý a jasný.


Makro


e) Optika - k posouzení kvality optické části fotoaparátu jsme opět použili speciální obrazce. Z ukázkových fotografií je jasně vidět, že při použití širokoúhlého ohniska došlo k lehkému soudkovitému zkreslení. Při použití teleobjektivu je potom obrazec zkreslen mírně poduškovitě.


širokoúhlé ohniskoteleobjektiv