Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Galaxy A52s 5G: populární univerzál

3.3.2022, Milan Šurkala, recenze
Samsung Galaxy A52s 5G: populární univerzál
Samsung Galaxy A52s 5G patří k jedněm z nejpopulárnějších telefonů na našem trhu. Tento smartphone střední třídy přináší 4 zadní fotoaparáty, základní 64MPx, širokoúhlou 12MPx, dále 5MPx makro a 5MPx hloubkovou kameru. Jak bude fotit?
Samsung Galaxy A52s 5G mě u videa potěšil jedním detailem. Jak hlavní fotoaparát, tak i ultraširokoúhlá kamerka podporují UHD 4K video při 30p (3840×2160 pixelů). Dokonce v rámci natáčení videa můžete mezi oběma kamerami přepínat a vše se uloží do jediné výsledné videosekvence. Na první pohled tu tak nejsou velké rozdíly mezi oběma kamerkami jako u jiných Androidů.
 
Poněkud horší je to ale dál a dlouho jsem přemýšlel, jak to popsat, aby to nebylo úplně zmatené. Různá rozlišení a různé frekvence dávají různé úhly záběru a prostě se v tom těžko vyznáte.
 

Ukázka různých úhlů záběru u různých rozlišení a frekvencí
 
Ultra-širokoúhlá kamera. 4K30p je nejširokoúhlejší, 1080p60 není podporováno, 1080p30 je trochu užší a 1080p30 se stabilizací ještě užší (cca na úrovni hlavního modulu ve 4K30p). Hlavní modul. Nejširší záběr má 4K30p, o něco užší je 1080p30 (1,22× crop) a ještě o něco užší je 1080p60 (1,38× crop). Překvapení nastane, když u hlavního modulu ve Full HD zapnete stabilizaci. Ten ji totiž nepodporuje, takže se fotoaparát přepne na ultra-širokoúhlou kameru (tedy používá jinou kamerku, než byste čekali). Jenže ultra-širokoúhlá kamerka kvůli menšímu snímači více šumí a s ořezem se to stane výraznější (někdy se úplně změní i barvy a jas).
 

Ukázka kvality 4K videa z hlavního fotoaparátu v různých podmínkách.
 
V zásadě mohu říci, že 4K video z hlavního modulu je poměrně detailní, za dne budete logicky bojovat s krátkými expozičními časy (jednotlivé snímky budou příliš ostré při panningu). Videa nepůsobí příliš hladce při natáčení z ruky (OIS ve videu moc nepomůže už z principu), nicméně pokud si vezmete nějaký stativ nebo gimbal, dokážete z toho dostat poměrně slušné výsledky. Ultra-širokoúhlá kamerka trpí větším šumem. U dobře osvětlených scén není rozdíl dramatický, což hodnotím kladně, nicméně pokud máte např. protisvětlo s viditelnými stíny, bude to vidět hodně. Full HD video mě obecně překvapilo vysokou detailností.
 
Režim PRO Video nabídne manuální ovládání expozice u videa, jenže bez ND filtru a irisové clony máte možnosti pochopitelně velmi omezené jako u drtivé většiny telefonů. Citlivosti je možné nastavit od ISO 50 do ISO 3200, expoziční časy od 1/30 do 1/6000 sekundy, lze také manuálně zaostřovat a měnit vyvážení bílé od 2300 K do 10000 K. S manuálním nastavením expozice se vyhnete jasovým skokům a s manuálním přeostřováním u videa mohou vaše klipy působit velmi hezky.
 
Nesmí chybět ani slow-motion. Tady Samsung slibuje 240 fps v HD rozlišení, což je a není pravda. Klasický režim Zpomalení natáčí bez omezení v HD rozlišení (1280×720 pixelů) skutečně rychlostí 240 fps. Pak je zde ale ještě režim Superpomalý. Ten ve stejném HD rozlišení zvládne dokonce 480 fps. Je zde ale háček. Tento režim je omezený a funguje to následovně. Po zmáčknutí spouště natáčí zhruba sekundu klasickou rychlostí, pak se cca 0,4 sekundy natáčí zpomaleně při 480 fps a pak se zase sekunda natočí klasickou rychlostí. Celé video tak má 8,33 sekundy. Pokud je nedostatek světla, může dojít k duplikování snímků a s tím i snížením frekvence (slow-motion video si tím zachová jas a není tmavé, jak je tomu běžné u fotoaparátů, ale zase nedrží nastavenou frekvenci).
 

Ukázka hyper-lapse videa
 
Nakonec tu ještě najdete i hyper-lapse (Hyperčas). Ten dovoluje natáčet video jako zrychlené, a to 4×, 8×, 16×, 32× a 64×. Stabilizace zde opět přepíná z hlavní kamery na tu ultra-širokoúhlou, takže natočíte třeba i chůzi. Noční hyper-lapse pak skládá dlouhé expozice dohromady, takže můžete vytvářet světelné stopy dlouhým časem (light trails).
 
K dispozici dávám také několik ukázkových videosekvencí. Máme zde 4K video (21 sekund, 123MB, hlavní i ultra-širokoúhlá kamera), Full HD 60p video (11 sekund, 39 MB), 240fps slow-motion video (63 sekund, 69 MB) a 480fps video (8 sekund, 12 MB)

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.