Samsung WB850F: fotící bezdrátová navigace?
Dnes se podíváme na nového bojovníka v kategorii kapesních ultrazoomů, Samsung WB850F. Nabízí 21× optický zoom již od 23mm ohniska, vedle dnes již obvyklého Full HD videa tu najdete i GPS modul a netradičně i bezdrátové Wi-Fi připojení.
Kapitoly článku:
Optický a digitální zoom
V této kapitole se podíváme na 21×optický zoom objektivu Schneider-KREUZNACH.
23mm ohnisko je opravdu velmi široké a záběr je skutečně jeden z nejširších, které jste schopni dostat z běžných kompaktů. Kresba je slušná, i když nepříliš ostrá, což je dáno také silným odšumováním. Ostrost je docela rovnoměrná po celé ploše a přijatelná i v rozích.
Přiblížení je velmi dobré, 21× zoom se nezapře. Překvapil mě docela příjemný kontrast. Kresba je poněkud rozmývána, ale určitě je to použitelné.
Na tomto snímku také vidíte o něco širokoúhlejší obraz než je v této třídě obvyklé. Kresba je dostatečně detailní, trochu více ostrosti by ale neuškodilo.
Opět vidíte více než dostatečný zoom. Ostrost je trochu poznamenaná difrakcí i atmosférickými vlivy. Směrem k rohům se to zhoršuje jen trochu, dokonce zde není ani moc chromatické aberace.
expoziční čas 1/350 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 483 mm + chytré přiblížení, klikněte pro zvětšení
Chytré přiblížení je v podstatě 1,33× digitální zoom. Pochopitelně se to projevuje na kvalitě obrazu, která se trochu zhoršuje, detaily jsou méně ostré.
expoziční čas 1/250 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 483 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
Maximální digitální zoom pochopitelně znamená výrazné dopočítávání pixelů a kvalita obrazu znatelně klesá. Výsledek je použitelný jen ve velmi malých rozlišeních.
Měření rychlosti
K testu rychlosti jsem nejprve zkoušel SDHC UHS-I kartu Transcend s přenosovou rychlostí až 85 MB/s, ale ukládání bylo překvapivě pomalé. Zkusil jsem tedy pomalejší kartu SanDisk Extreme s rychlostí do 30 MB/s, což rychlosti trochu prospělo, ale i zde mi přišlo, že se na kartu ukládá zbytečně dlouho.
- První snímek - 2,4 sekundy
- První snímek se zoomem - 7,5 sekundy
- Snímek bez namáčknutí wide - 0,3 až 0,35 sekundy
- Snímek bez namáčknutí tele - 0,35 až 0,45 sekundy
- Odezva - OK
- Prodleva mezi snímky - 1,45 sekundy
- Prodleva mezi snímky s bleskem - 2,1 sekundy
- Prodleva mezi snímky s HDR - 4,7 sekundy
- Sekvenční snímání 3fps - 3,05 fps (8 snímků, ukládání 17 sekund)
- Sekvenční snímání 5fps - 5,0 fps (8 snímků, ukládání 17 sekund)
- Sekvenční snímání 10fps - 10,0 fps (8 snímků, ukládání 17 sekund)
- Expoziční bracketing - 1,1 fps
- Přezoomování - 3,4 sekundy
Fotoaparát nabíhá průměrně rychle, potěší rychlým ostřením i na nejdelším ohnisku. Prodlevy mezi snímky jsou krátké, sekvenční snímání je rychlé, jen nechápu, proč je expoziční bracketing tak pomalý. Rychlý CMOS snímač přece zvládá mnohem vyšší rychlosti a snad není důvod, aby se jeden snímek pořizoval téměř sekundu. Velkým zklamáním je tradiční bolístka Samsungů (zejména tedy NX přístrojů fotících do RAWu), velmi pomalé ukládání dat na kartu. Ani s rychlou kartou není ukládání zrovna svižné a běží tak možná na desetině jejich maximálního výkonu. To pak vytváří nepříjemné prodlevy při ovládání přístroje.
Scénické, barevné a další režimy
U kompaktů Samsung už bývá zvykem, že jsou vybaveny obrovským množstvím nejrůznějších scénických a barevných režimů. Ani WB850F není výjimkou.
Prvním z nich je automaticky skládané panorama. Výsledné rozlišení je 4320×1408 pixelů, tedy něco okolo 6 MPx. Překlady snímků jsou ve výsledném panoramatu trochu viditelné. Dále tu najdete téměř nekonečné množství nejrůznějších barevných režimů a filtrů.
bez efektu
miniatura
vinětace
akvarel
olejomalba
kreslený film
křížový filtr
skica
měkké zaostření
rybí oko
klasický
retro
snímek s přiblížením
Dále je k dispozici mnoho rámečků (viz recenze MV800), ale to je spíše taková "blbůstka", kterou vyzkoušíte jednou dvakrát a už se k tomu nevrátíte. Dále nechybí nastavení kontrastu, ostrosti a saturace barev.