Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sedmistovka se snímačem SuperCCD SR

26.2.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Společnost Fujifilm avizovala nepřehlédnutelně příchod modelu F700 již od loňského jara, nakonec jsme se dočkali až před několika měsíci, proto se pokusíme podívat blíže na to, jestli reklamou vyvolávaná očekávání novinka splňuje. Sedmistovka je totiž vybavena novým SuperCCD SR snímačem, od kterého si nejenom výrobce slibuje kvalitnější fotografie, nasnímané především při složitých světelných podmínkách.
Kapitoly článku:
Design modelu F700 je pro "fujifilmy" docela nezvyklý a na první pohled vám připomene spíše vzhled další stříbrné cihličky – loňské Minolty DiMAGE F200. Přestože F700-ka tedy nevypadá a ani není ve skutečnosti robustní, tak díky celokovovému tělu působí nerozbitně, takže se s ní můžete vydat fotografovat i do "nebezpečnějšího" terénu. Bytelnost modelu ovšem neznamená to, že by při velikosti 108 x 54 x 28 milimetrů byla sedmistovka těžká na fotografování v jedné ruce, spíše naopak. Což potvrzuje jejích 190 gramů bez akumulátoru.



U F700-ky je zajímavé také její ovládání, protože u modelu jsme si všimli hned několik "originalit". Prvním je poněkud nestandardně umístěné tlačítko C-AF na přední straně modelu hned vedle objektivu, které vám umožní při neustálém držení průběžně zaostřovat. Na horní hraně najdete nejenom běžně se vyskytující spoušť a jezdce pro přepínání mezi režimy snímání a prohlížení, ale také pro zapnutí modelu, ale také velmi praktické tlačítko pro výběr některého z režimů kontinuálního snímání. Posledním ovládacím mechanismem je vedle označení modelu umístěné otočné kolečko, které vás navede hned do několika režimů. Pootočením kolečka tak vybíráte mezi režimy plně automatického snímání, programovým režimem (ve kterém můžete měnit doporučené kombinace clony a času), režimem s prioritou clony nebo času a plně manuálním nastavením parametrů expozice. Zbývající dvě položky na otočném kotouči jsou videozáznam a scénické programy. U ovládání těchto, jak jsme se již zmínili, čtyř scénických programů se na chvíli zastavíme. Jejich výběr totiž neprobíhá přímo přes kolečko, ale nejdříve vyberete "SP" a poté přes Menu na displeji jednu ze čtyř scén. Na zmíněnou věc vás dokonce upozorní nálepka umístěná hned vedle kolečka. Že se jedná o věc nestandardní naznačuje, že jsem viděl fotky F700-ky distribuované v zahraničí, která měla umístěné ikonky čtyř scén přímo na kolečku. Nejde však o žádný zásadní problém, musíte si pouze na tento "systém" zvyknout.


Centrem ovládání je jako obvykle zadní strana, které dominuje 1,8 palcový barevný TFT zobrazovač, kolem něhož jsou tlačítka ovládající kompenzaci expozice, způsob měření světla a zapínání a vypínání displeje. Kromě toho zde objevíte podle očekávání tradiční "fuji" tlačítko F (Photo mode), které slouží k vyvolání tzv. "malého" Menu, v němž nastavíte rozlišení snímků, citlivost ISO nebo barevné podání. Do "velkého" Menu se dostanete pomocí tlačítka Menu/OK, které najdete uprostřed kolečka "kursorů", jež vám umožní procházet menu nabídkou. Levý kursor navíc ovládá makro režim, pomocí pravého pak nastavujete jednotlivé režimy blesku. V tomto "velkém" Menu se pak nastavují další funkce jako samospoušť, teplota bílé, způsob ostření, bracketing nebo ostrost snímků. K dispozici je pochopitelně také Set-up menu. Pro úplnost dodáváme, že na levém boku jsou umístěny dva konektory. Horní je kombinovaný USB konektor a AV výstup, dolní potom slouží pro napájení akumulátoru.

Objektiv

Objektiv Fujinon Super EBC má rozsah ohniskových vzdáleností v přepočtu od 35 do 105 milimetrů při pouze průměrné světelnosti od F2,8 do F4,9. F700-ka snímá objekty v Makro režimu v rozmezí od devíti do osmdesáti centimetrů, jinak ostří od šedesáti centimetrů. Trojnásobný optický zoom se dá dopnit o 2,2-násobný digitální zoom (ovšem pouze v rozlišení 1280 x 960 bodů), takže celkové přiblížení je potom 6,6-násobné.

Snímací prvek

Novinka obsahuje nový 1/1,7 palcový snímač Super CCD SR čtvrté generace s obrazovým rozlišením 6,2 milionu efektivních bodů (3,1 milionu R-pixelů a 3,1 milionu S-pixelů), ovšem fyzické rozlišení je pouze 3,1 milionů obrazových elementů. Maximální interpolované rozlišení snímku je tedy 2832 x 2128 bodů. Maximální fyzické rozlišení je 2048 x 1536 bodů. Zbývající dvě rozlišení jsou 1600 x 1200 a 1280 x 960 bodů.

Ostření

Optika F700-ky je vybavena automatickým zaostřováním, je možné přepínat mezi bodovým či plošným měřením nebo aktivovat průběžné doostřování. Při ostření v šeru si model vypomáhá zeleným přisvětlovacím paprskem.

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

F700-ka nabízí plnou kontrolu nad expozicí, takže kromě automatického režimu jsou k dispozici i režimy s prioritou clony a času nebo i plný manuál. Expozici měří v 64 zónách, průměrově nebo bodově. Korekce expozice je v rozsahu +- 2EV po třetinových krocích. Závěrka se pohybuje v rozsahu: od 1/1000 sekundy až do tří sekund. Relativní nedostatek dlouhých expozičních časů kompenzuje velký rozsah citlivosti snímače v rozmezí od 200 až po ISO 1600 (maximální hodnota jen v rozlišení 1280 x 960, ovšem i osmistovka ve všech rozlišeních je výborná).

Nastavení vyvážení bílé

Model nabízí velice bohatou možnost kalibrace teploty bílé. Nemusíte spoléhat jenom na automatiku přístroje, ale vybrat si podle dané světelné situace můžete za šesti přednastavených hodnot (slunečno, zataženo, žárovka a tři typy zářivky). K dispozici je i možnost manuálního nastavení teploty bílé.

Vestavěný blesk

Při fotografování s modelem FinePix F700 si můžete vybrat některý z těchto režimů blesku: auto, redukce červených očí, nucený blesk, potlačený blesk a noční scéna. Při širokoúhlém snímání osvětlí blesk objekty až na vzdálenost pěti metrů, což je v této kategorii jistě nadstandard.

Formát a kvalita snímků

Snímky ve formátech JPEG a RAW nebo videozáznam ve formátu AVI se ukládají na paměťové karty typu xD-Picture Card. V maximálním interpolovaném šestimegapixelovém rozlišení ve formátu RAW se vměstná na přiloženou 16 MB kartu pouze jeden snímek, a tak si nezapomeňte hned při nákupu modelu pořídit i větší (alespoň 64 MB paměťovou kartu).

Zdroj energie

Fotopřístroj je napájen akumulátorem NP-40. Součástí dodávky je také síťový zdroj, nabíjet amumulátor můžete také přes dokovací kolébku PictureCradle. V našem testu energetické náročnosti byla F700-ka docela úspěšná, protože jsme model přívedli ke kolapsu až po více než hodině a půl neustálého snímání se zapnutým bleskem a LCD zobrazovačem.

Videosekvence

F700-ka zvládá natáčet ozvučený videozáznam rychlostí maximálně 30 snímků za sekundu v rozlišeních 640 x 480 nebo 320 x 240 bodů ve formátu AVI. Navíc je délka záznamu omezená pouze kapacitou použité paměťové karty.

Rozhraní fotoaprátu a softwarové vybavení

Snímky dostanete do vašeho počítače pomocí USB kabelu přes pomalejší rozhraní USB 1.1. Na dodávaném CD pak objevíte prohlížeč FinePixViewer, ovladače, Image Mixer a RAW převodník.
Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu také: 16 MB xD-Picture Card, Li-Ion akumulátor NP 40, zdroj, řemínek, USB kabel, AV kabel, propojovací kolébku a CD se softwarem.