Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Solidně fotící HDV kamera

28.2.2006, Marek Kuřina, recenze
Tentokrát se podíváme na jednu z nejzajímavějších digitálních HDV videokamer, které jsou k dostání na našem trhu - na Sony HDR-HC1E. Tento model nahrává videozáznam ve formátu HDV1080i, ovšem my jsme se pochopitelně zaměřili na její schopnosti zachytávat statické snímky a ani v této oblasti kamera nezklame. Třímegapixelové rozlišení dnes asi sice nikoho neohromí, přesto byl obrazový výkon velmi solidní, navíc je novinka vybavena kvalitním objektivem Carl Zeiss, který poskytuje až desetinásobný optický zoom.
Kapitoly článku:
Než se pustíme do podrobné recenze modelu, tak musíme hned na začátku poznamenat, že kamera sice nenabízí manuální nastavení clony a času, ovšem přesto poskytuje celou řadu praktických funkcí - můžete například využít nejenom tří přednastavených hodnot teploty bílé, ale k dispozici je i manuální kalibrace. Trefit přesnou expozici vám pomůže i pětice přednastavených scén (například Portrét nebo Krajina). Ovšem nelze při snímání využít stabilizace obrazu (SuperSteadyShot), která by se určitě na nejdelším ohnisku hodila. Na druhou stranu jistě oceníte takové funkce jako možnost zamknout expozici nebo zobrazení reálného histogramu či expoziční bracketing. Také jsme pozitivně hodnotili přímo na modelu aktivovanou korekci expozice pomocí páčky na levé spodní straně, kdy ovšem musíte trochu akrobaticky zároveň přidržovat hned vedle umístěné tlačítko.




Snímací čip CMOS (s úhlopříčku 1/3") obsahuje 2,97 milionů obrazových buněk, takže umožňuje nasnímat fotografie ve čtyřech velikostech: 1920 × 1440, 1920 × 1080 (poměr 16:9), 1440 × 1080 a 640 × 480 bodů. Na karty MemoryStick PRO (Duo) lze snímky ukládat ve dvou kompresních poměrech. Komponovat záběr můžete nejenom pomocí výklopného hledáčku, ale také pochopitelně přes LCD displej. Pokud ho vyklopíte, tak se automaticky vypne barevný hledáček, takže zároveň nelze oba používat. Pochopitelně 2,7 palcový LCD displej je dotykový, trochu nás zarazilo jenom jeho nízké rozlišení 123 200 pixelů. Za to elektronický hledáček má celých 252 tisíc pixelů.



Náběh po zapnutí je na videokameru relativně rychlý, protože již za šest sekund stihnete pořídit první expozici. Další snímek pořídíte již za necelé dvě sekundy (pouze při snímání s bleskem je proluka asi dvojnásobná). Zpoždění spouště je bez namáčknutí znatelnější (přes půl sekundy), takže dynamické situace řešte namáčknutím, kdy je pak zpoždění kratší. Zápis na kartu je velmi rychlý a i snímky s maximálním rozlišení a s nejmenší kompresí se uloží za pár sekund.



Co se týká optiky, tak objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar (s úpravou T*, která slouží k potlačení nežádoucích odrazů a k věrné reprodukci barev) je destinásobný optický zoom, kdy je rozsah ohniskových vzdáleností od 41 do 480 milimetrů (v přepočtu na kinofilm) při světelnosti od F1,8 do F2,1. Navíc lze na model nasadit širokoúhlý konvertor a nebo telepředsádku, takže kvalitu opické soustavy můžete dodatečně ještě vyšperkovat. Ke kladům můžeme určitě připočítat, že opticky zoomovat můžete i manuálně prstencem objektivu

Blesk je výklopný, pokud automatika zjistí potřebu aktivace, vyskočí samostatně - při širokoúhlém snímání má dosah až 2,5 metru. Rozsah závěrky je dostatečný: od 1/2 do 1/10000 sekundy. Zajímavý je režim kontinuálního snímání: pořídíte od tří (velikost snímku 1920 × 1440 bodů), pěti (velikost snímku 1440 × 1080 bodů) až do 25 snímků (velikost snímku 640 × 480 bodů) za sebou v intervalu přibližně půl sekundy. Při expozičním bracketingu se zase zaznamenají tři snímky po sobě s odlišnou expozicí. Tuto trojici následně můžete porovnat a zvolit nejlépe naexponovaný snímek. V průběhu nepřetržitého pořizování fotografií nelze aktivovat blesk. Snímyk můžete díky standardu PictBridge tisknout přímo na kompatibilní tiskárny.

Rychlost provozu

Pořízení prvního snímku5,8 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,4 s
Snímek bez namáčknutí< 0,6 s