Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot DSC-T5 - foticí kreditka

1.9.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Na trhu digitálních fotoaparátů se nám s postupem času vyprofilovalo několik tříd přístrojů, máme zde digitální zrcadlovky, elektronické zrcadlovky, ultrazoomy a kompakty. V poslední době se ale stále častěji střetáváme i s tzv. ultrakompakty, jejichž filozofií je nabídnout co nejvíce pro uživatele atraktivních vlastností v co nejplacatějším profilu jako je tomu kupříkladu právě u Sony Cyber-shot DSC-T5...
Společnost Sony s aparátem dodává 1 x LiIon akumulátor (NP-FT1 InfoLithium), nabíječku (BC-CS3), CD se softem (pro Windows i Mac), jeden univerzální komunikačně-výstupní kabel podporující USB 2.0 (ta 5koncovková věc vpravo dole připomínající chobotnici) a naprostou nutností je u podobného modelu také poutko zajišťující v ruce stabilnější polohu. K dodávanému příslušenství mám jedinou výtku – u digitálu nebyl přítomen manuál, a to ani v digitální formě, předpokládám ale, že v „ostré“ zákaznické verzi minimálně jeden z nich bude.





Firma Sony zařízení nabízí v několika barevných provedeních, my dostali na recenzi černé. Vzhled recenzovaných digitálů většinou více nekomentuji, dnes mi to ovšem nedá. Ve vizáží digitálního fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-T5 se snoubí pečlivě vyvážená kombinace stříbrného lesklého kovu a černého plastu dodávající zařízení velmi neobvyklý vzhled cigaretového pouzdra či krabičky od nějakého dámského zkrášlovacího prostředku. Pokud připočteme nepravidelně sražené hrany a lesk v kombinaci s tenkým profilem, o exotické působení na vnější svět je postaráno, jinými slovy, kamkoliv jsem se Sonym přišel, budil pozornost. Zda to pro vás bude klad či zápor si ale budete muset rozhodnout sami...





Čelní straně přístroje vévodí (v porovnání s celkovými rozměry digitálu) masivní posuvná krytka objektivu, u které jsem odhalil ještě 3 další funkce - jednak se jejím posunutím digitál zapíná/vypíná, působí jako další estetický člen na těle a úkolem neméně důležitým než ostatní jmenované je, že se díky ní Sony DSC-T5 drží lépe v jedné ruce, apropos, držení... Tenký profil vynahrazuje výška a šířka aparátu, paradoxně se tak často drží o chlup lépe než jiné ultrakompaktní miniatury redukující všechny 3 rozměry najednou. Objektiv je osvědčený Carl Zeiss Vario-Tessar. Nalevo od objektivu se nachází přisvěcovací LEDka autofokusu a blesk podezřele malých rozměrů o němž ještě bude řeč.

Na zadní straně se rozpíná 2,5“ LCD displej, napravo od něj shora: Zoomovací páčka tvořená dvěma tlačítky, knoflík měnící množství zobrazovaných informací na displeji, pod ním vstup do menu, ovládací kurzor (z 5 samostatných tlačítek – jedno pochopitelně pro stisknutelný střed) a posledním ovládacím prvkem v těchto končinách je ťuflík úplně dole sdílející 2 funkce – rychlý přístup ke změně rozlišení foceného snímku a digitální odpadkový koš.





Na horní straně nalezneme zleva mikrofon, 2 indikační LEDky (proud a blesk), možná až zbytečně malé zapínací/vypínací tačítko (s ohledem na funkci krytu je jeho přítomnost možná neobvyklá, velmi ji ale oceníte v případě, že chcete třeba jen prohlédnout snímky, něco nastavit atd. Není zkrátka nutné vždy odklápět objektiv...), dále tu máme 3polohový přepínač pracovních režimů (přehrávání/prohlížení, focení a video) a spoušť v podobě úzké čárky délky něco přes centimetr, která by také snesla o chlup větší provedení. Je mi jasné, že Sony nemohla na tenké tělo umístit stejně velké ovládací prvky jako na ultrazoomový model, třeba tlačítka napravo od displeje ale klidně mohla být větší, resp. plošší, aby se lépe tiskla, dojem z nich je zkrátka spíš „kalkulačkovější“ nežli „digitálně-fotoaparátový.“





Letmý pohled na spodní stranu aparátu mě velmi potěšil, kromě dokovacího portu se zde totiž nachází i závit na stativ, u kterého si doteď nejsem jistý, zda jde o postříbřený plast nebo opravdový kov, zkusit osvědčené dloubání šroubovákem mě sice napadlo, ovšem v rámci udžení dobrých pracovních vztahů s dodavatelm digitálu k recenzi jsem od něj nakonec po velkém váhání upustil. Přítomnost stativového závitu přímo je každopádně vítána, řešení přes nejrůznější kolébky a nádstavce nebývá z nejspolehlivějších.





O pravé straně se blíže zmiňovat nebudeme, protože na ní není nic zajímavého, zato na levé se návrháři Sony činili o to více, nalezneme zde totiž jak držák na poutko, tak za krytkou slot na paměťové karty typu Memory Stick Duo či její PRO variantu (miniaturní verze Memory Sticku) a napájecí LiIon článek, který se bohužel nedá dobíjet přímo v přístroji, musí do nabíječky vybavené patřičnou objímkou.