Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

SP-700: Automat s obrovským displejem

17.1.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Není to tak dávno, kdy nás na malých kapesních digitálních fotopřístrojích ohromovaly dvoupalcové LCD displeje, přitom díky novince společnosti Olympus, modelu SP-700 se můžete již nyní těšit z obrovské třípalcové (úhlopříčka 7,6 centimetru) LCD obrazovky. Pohled na ní i zaměřování kompozice přes ní, je vskutku úchvatný, přesto je možné, že některým uživatelům bude chybět optický hledáček. Jinak tato automatická placatka představuje kombinaci šestimegapixelového snímače a pro tyto kapesní šperky typického trojnásobného optického zoomu.
Kapitoly článku:
  1. SP-700: Automat s obrovským displejem
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Recenzi na tuto novou sedmistovku prostě musíme začít popisem velkého třípalcového LCD displeje. Díky tomu, že prakticky všechny ovládací prvky modelu se natěsnaly do úzkého sloupce vlevo (což ovšem vede k až přílišné miniaturizaci některých tlačítek - viz část Ovládání a další popis), pokrývá obrazovka téměř celou plochu zadní strany. I na relativně velmi ostrém zimním slunci jsou údaje na displeji dobře čitelné (včetně histogramu), takže proklamovaná antisluneční vrstva není pouhou marketingovou vějičkou. Poskytovaný obraz je kontrastní, jasný a vskutku kvalitní i díky vysokému rozlišení (230 tisíc pixelů). Malou připomínku máme pouze k velikosti pozorovacího úhlu, protože již ve chvíli, kdy se jenom minimálně vychýlíte z pomyslné kolmice na plochu displeje, tak se vám bude zdát zobrazovaný snímek tmavší a při ještě větším úhlu pohledu směrem do stran neuvidíte již téměř nic. Rovnou se můžeme zmínit, že takto velká zobrazovací plocha vedla Olympus k zajímavému využití pomocí funkce "Compare and Shoot". Pokud ji v Menu aktivujete, tak se vám zobrazí v levém sloupci čtyři předcházející snímky, takže můžete před dalším fotografováním překontrolovat, jak se vám vlastně povedla zamýšlená kompozice snímku. Tato funkce je tedy určena k přesnější kompozici, nikoliv expozici.




Rychlostí provozu patří tato novinka ve své kategorii spíše k průměru - první expozici pořídíte za 2,2 sekundy po zapnutí, zpoždění spouště je minimální (bez namáčknutí do 0,3 sekundy) a také ukládání snímků do paměti je velmi svižné (i šestimegapixelové snímky se zapisují pouze dvě až tři sekundy). Autofocus je celkem rychlý, pouze v interiéru při umělém osvětlení nebo při zhoršených světelných podmínkách je pomalejší. Při snímání v interiéru přijde vhod funkce "Reducing Blur", kdy by se měly redukovat neostrosti vzniklé pohybujícími se objekty nebo drobným výkyvem přístroje při exponování (třes rukou apod.). V praxi to funguje tak, že aparát automaticky zvýší citlivost a zkrátí expoziční čas, takže nejde o klasickou optickou stabilizaci obrazu. Pokud této funkce využijete například ve špatně osvětlené místnosti, tak mohou být snímky zrnité, protože automatika nastaví rovnou hodnotu 400 ISO, kdy už je znatelný šum.




Nový Olympus SP-700 disponuje CCD snímačem, který obsahuje 6,18 milionů obrazových buněk a protože efektivně využitelných je z toho přibližně šest milionů pixelů, tak s modelem nasnímáte fotografie v následujících rozlišeních: 2816 x 2112, 2288 x 1712, 1600 x 1200, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů. S citlivostí se můžete spolehnout na automatiku, anebo "na tvrdo" nastavit tyto hodnoty: 64, 100, 200 a 400 ISO. Přestože velikost snímače je relativně malá (1/2,5"), tak jsou ještě i snímky pořízené při 200 ISO zašuměné relativně velmi málo. Čtyřstovku už ovšem doporučujeme používat pouze v krajním případě, zde již hladinu šumu a zrnitost prostě nepřehlédnete ani na snímcích 10 x 15 centimetrů. Kromě snímání statických snímků umí fotopřístroj natočit i ozvučené video - v rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí až 30 snímků za sekundu.



Firemní objektiv se při optickém zoomování nevysouvá do prostoru, takže jenom ztěží dojde k poškození optické soustavy a jednotlivých čoček (přesné složení optické soustavy je 11 členů v 9 skupinách, včetně tří asférických čoček), navíc v klidové poloze je objektiv chráněn pevnou kovovou krytkou. Objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 6,3 do 18,9 milimetrů (v přepočtu od 38 do 114 mm na kinofilm) při spíše průměrné světelnosti od F3,3 do F4,0. Tento trojnásobný optický zoom lze ještě doplnit o maximálně desetinásobné digitální přiblížení (jde ovšem pouze o výřez). Autofocus zaostří spolehlivě na objekty ze 30 centimetrů, k dispozici je ovšem také Supermakro, kdy lze snímat dostatečně ostře už z jednoho cm.

Přestože je novinka pouze expozičním automatem, tak celá "nůše" přednastavených scén (celkem 24 programů - Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž, Sníh, Podvodní Wide1, Podvodní Wide2, Podvodní Makro) vám pomůže trefit tu správnou expozici velice přesně i například při záběrech pod vodou (to ovšem musíte pochopitelně použít v základním balení se nevyskytující podvodní pouzdro PT- 031). Navíc můžete využít služeb reálného histogramu a k dispozici je i klasická korekce expozice v rozsahu +- 2EV po třetinách. Dostatečný je rozsah závěrky - od 1/2000 až do 4 sekund. Dosah blesku je při širokoúhlém snímání až 3,6 metru. Teplotu bílé můžete nechat nastavit automaticky, anebo přesněji kalibrovat pomocí pěti přednastavených hodnot (zamračeno, slunce, večerní slunce, žárovka a zářivka). Novinka nabízí i relativně pomalý dávkový režim, kdy nasnímáte tři fotografie v maximálním rozlišení za sebou v sérii rychlostí 0,7 snímku za sekundu.

Novinka je vybavena USB rozhraním 1.1, A/V výstupem a zdířkou pro napájení. Snímky se ukládají buď do 11 MB vnitřní paměti, anebo na paměťové karty typu xD-Picture Card. Model se vejde prakticky do každé kapsy, což potvrzují jeho rozměry 97,5 x 56,5 x 24,5 milimetrů. To, že žádnou z uvedených kapes neprotrhne, zase naznačuje jeho hmotnost pouhých 140 gramů.


Pořízení prvního snímku2,2 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,2 s
Snímek bez namáčknutí< 0,3 s



Ikona Odkaz na databáziOlympus SP-700
Obrazový snímač 1/2,5" CCD se 6,18 miliony obrazových buněk, efektivně využitelných je 6 milionů
Paměťové médiumVýměnná karta xD-Picture Card, vnitřní paměť 11 MB
ObjektivOhnisková vzdálenost 38 – 114 mm v přepočtu na 35 mm. Maximální clona F3,3 (W) / F4,0 (T), optický zoom 3x
Digitální zoom10x (plynulý)
LCD displej3" Hyper-Crystal LCD s rozlišením 230 000 pixelů
Zaostřovací systémiESP automatický systém, bodové zaostřování
Rozsah zaostřováníStandardní režim 30 cm – nekonečno. Super Makro režim od 1 cm
Expoziční režimyProgramový automatický režim, přednastavené scény (24 režimů - Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž, Sníh, Podvodní Wide1, Podvodní Wide2, Podvodní Makro)
Rychlost závěrky4 – 1/2000 sekundy
Kompenzace expozice+/- 2 EV po krocích 1/3 EV
CitlivostAutomatická: ISO 64 – 400, manuálně ISO 64, 100, 200, 400
Vyvážení bíléAutomatický, předdefinované: Zamračeno, Slunce, Večerní slunce, Žárovka, Zářivka 1
Vestavěný bleskAutomatický (automatická aktivace při špatném světle), Snížení jevu červených očí, Doplňkový (vnucená aktivace), Vypnutý
Velikost snímků2816 x 2112, 2288 x 1712, 1600 x 1200, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů
NapájeníLithium-iontový nabíjecí akumulátor
Rozhraní (konektory) DC konektor pro síťový adaptér, USB Auto Connect (storage class) kombinovaný s Audio/Video výstupem (PAL)
SamospoušťAno
Velikost97,5 x 56,5 x 24,5 mm
Hmotnost140 g
Obsah baleníŘemínek, USB kabel, A/V kabel, nabíjecí li-ion baterie, síťový adaptér A511, OLYMPUS Master 1.31