XnView a IrfanView: srovnání
2.3.2010, Petr Nekvinda, recenze
Freewarových prohlížečů obrázků je několik, podívejme se v rámci našeho tématu měsíce na ty nejspíš nejznámější. XnView i IrfanView mají své zastánce, kteří na ně nedají dopustit a někteří se za „ten svůj program“ dokonce perou. Do které skupiny se přidáte vy?
XnView – představení
XnView je program pro prohlížení, konverzi, organizaci a editaci grafických souborů a videa. Zaměříme se však pouze na prohlížení a případnou organizaci obrázků. Program je možné stáhnout pro Windows od verze 3.x až po nejnovější Windows 7. Podporovány jsou i další operační systémy, konkrétně MacOS X, Linux, Solaris a UNIX. Na Windows lze program zdarma použít pro nekomerční účely, na systémech UNIX je možnost bezplatného použití i pro komerční účely. XnView podporuje i Windows Mobile, na stažení jsou verze pro dotykové i nedotykové displeje. Na svém kontě má více jak 30 ocenění z testů, většinu s nejvyšším možným hodnocením.
XnView má již po instalaci integrovánu podporu pro 44 světových jazyků, ty jsou ale dostupné ve verzi pro Windows. Při prvním spuštění programu je potřeba zvolit jazyk, umístění inicializačního souboru, ikon, zástupců a nastavení několika dalších voleb.
Kromě běžných formátů obrázků (JPEG, GIF nebo PNG) je možné zobrazit dalších 400 formátů souborů. Mezi nimi je podpora pro speciální CAD programy, grafický software, ale i fotoaparáty. Ukládat lze v 50 formátech, při uložení lze nastavit atributy charakteristické pro daný formát.
Pokud by i tak XnView nezvládal formát, který uživatel potřebuje, je možné stáhnout plugin s jeho podporou, pokud existuje. Lze stáhnout ale i pluginy např. pro přímé poslání obrázku do PDA, zobrazení ID3 tagů u formátu MP3 nebo vývojový prvek umožňující tvorbu nových pluginů. U obrázků jsou podporována i metadata typu EXIF a IPTC, druhý zmiňovaný je možné editovat. Automatické natáčení obrázků dle informace v EXIF je samozřejmostí.
Importovat lze ze zdrojů TWAIN, skenerů, či fotoaparátů. Obrázky např. ze skenerů jde načíst dávkově, a to s volbou sudé, liché stránky a počátečního čísla indexu. Pro tisk má XnView vlastní rozhraní. Nabízí standardní možnosti tisku s tím, že lze přidat do fotografie vodotisk a tím si ji případně chránit před zneužitím.
Uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní je zcela intuitivní a to, co uživatel hledá, v něm nebude hledat dlouho. K ještě lepší přehlednosti přispívá řada ikonek, které odkazují na nejpoužívanější funkce. Vytknul bych snad jen absenci ikony na změnu rozlišení obrázku. Tu je ale možno jako ostatní přidat v nastavení panelu nebo použít klávesovou zkratku.
Dalo by se říci, že existují dva typy rozhraní. Po samotném spuštění programu se zobrazí průzkumník obrázků. Skládá se z levého panelu, kde je tzv. strom, v pravé části pak náhledy obrázků ve vybrané složce a v pravé spodní části je náhled obrázku, který je označen ve složce. Nad ním formou záložek dostupné informace (vlastnosti, EXIF, IPTC, XMP, histogram a kategorie).
V průzkumníku je možnost i organizace multimediálních souborů podle typu (zvuky, videa, obrázky, ikony, kresby a fotografie), hodnocení a barevného označení. Na spodním stavovém řádku se zobrazují informace o rozlišení obrázku, jeho velikosti a hodnotě zvětšení v náhledu.
Dvojitým kliknutím na obrázek se zobrazí druhé rozhraní (toho lze docílit i zobrazením konkrétního obrázku). V tomto okně je panel s nástroji, spodní stavový panel se stejnými informacemi jako v průzkumníku a pod základním panelem jsou záložky. Ty zobrazují všechny otevřené obrázky v rámci jednoho spuštění programu, dostupné jsou i v průzkumníku. V případě spuštění programu přímým zobrazením obrázku se záložka s průzkumníkem neobjeví, bude jen otevřený obrázek. Napravit to jde stisknutím Enteru. Otevře se průzkumník s vybranou složkou zobrazeného obrázku.
Funkční výbava
Program kromě zobrazení multimediálních souborů umožňuje i základní úpravy. Rozhodně nelze čekat propracované možnosti jako v profesionálních grafických programech, ale běžnému uživateli bez speciálních požadavků na editaci budou stačit.
K dispozici jsou základní funkce, jako např. vyjmout, kopírovat nebo vložit vybranou oblast. Pokud oblast vyjmeme, nahradí ji prázdné pole s barvou, jaká je zvolena ve výběru barvy pozadí. Nepříliš příjemnou prací je zpracování screenshotů v malování Windows, schránku zde lze načíst. Vložený obrázek se zobrazí jako nová záložka programu a jde s ním dále pracovat.
Pro ty, kteří tisknou své fotografie, se nabízí možnost automatického vložení rámečku, který vybere oblast ve zvoleném poměru nebo velikosti. Práce s metadaty také není vyloučena. Program dokáže kopírovat, exportovat nebo mazat EXIF a IPTC, ten lze i upravovat. Pokud je ve fotografii GPS informace o místě fotografování, je možné jej zobrazit na mapě.
Možnosti zobrazení obrázku, jako např. přibližování, oddalování na monitoru nebo celoobrazovkové zobrazení, jsou standardem. Je zde však i volba, prostřednictvím které se velikost obrázku přizpůsobí monitoru, a to v několika parametrech. Defaultně je zvolena možnost přizpůsobit oknu, uživatel si však může vybrat ještě přizpůsobení na výšku nebo šířku. Přehrávání obrázků je dostupné ikonami na hlavním panelu nebo klávesovými zkratkami. Poslední možností je prezentace, kde lze zvolit odstup mezi obrázky v milisekundách, načtení dalšího obrázku předem (hodí se při prohlížení velkých obrázků) nebo zda se má přehrávat obraz a zvuk.
Informačně jde zobrazit počet barev použitých v obrázku, nikoli přepočet barevné hloubky na maximální zobrazené barvy. Konvertovat lze do odstínů šedi se zvolením požadovaného počtu odstínů. Barevnou paletu a hloubku barev v bitech je možné také změnit. Ze scénických úprav je na výběr automatické úrovně a kontrast, nicméně tyto funkce jsou mnohem propracovanější v editorech stejně jako následující popisované.
Parametry fotografie či obrázku lze upravovat také, na výběr je editace jasu, kontrastu, gama korekce a vyvážení barev, množství stínů a světel, histogramu a několika dalších. Otáčení nebo převracení se může hodit nejednomu uživateli, stejně jako změna rozlišení, nastavení DPI, přidání vodoznaku nebo textu a odstranění červených očí.
XnView má integrovanou podporu pro velké množství efektů, je jich celkem 35 a roztříděny jsou do přehledných kategorií – rozmazání, zvýraznění, šum, hrany, různé a efekty. I z nepovedené fotografie se tak může stát zajímavé dílo. Multimediální soubor jde přímo z programu nahrát na FTP nebo vypálit pomocí modulu CD (Nero).
Pokud má uživatel na disku mnoho obrázků, může jednoduše požadovaný snímek najít pomocí funkce hledání. S parametry, které je možné zadat, by se nemělo stát, že kýžený obrázek nenajde. Na výběr je hledání podle velikosti, data změny, formátu, rozlišení v obou osách, komentáře a popisu. Jako nadstandardní se dá považovat hledání podle textu obsaženého v metadatech IPTC nebo EXIF.
Snímání obrazovky je velmi užitečná funkce. Program umí vytvořit vždy pouze jeden screenshot. Dávková konverze je další propracovanou záležitostí. Při ní se dá zkonvertovat jeden či více souborů najednou s možným použitím všech již popisovaných efektů nebo úprav obrazu. Výstup dávkové konverze i snímání obrazovky je samozřejmě možný do jakéhokoli formátu, který dokáže XnView uložit.