XnView a IrfanView: srovnání
2.3.2010, Petr Nekvinda, recenze
Freewarových prohlížečů obrázků je několik, podívejme se v rámci našeho tématu měsíce na ty nejspíš nejznámější. XnView i IrfanView mají své zastánce, kteří na ně nedají dopustit a někteří se za „ten svůj program“ dokonce perou. Do které skupiny se přidáte vy?
Kapitoly článku:
- XnView a IrfanView: srovnání
- IrfanView
- Závěr
IrfanView – představení
IrfanView je bezplatný prohlížeč obrázků pouze pro operační systémy Windows určený pro prohlížení, editaci a konverzi obrázků. Zvukové a filmové formáty dokáže jen přehrát. Je tvořen především s ohledem na rychlost, malé nároky na paměť a snadné použití. Program je pojmenovaný podle svého tvůrce, Irfana Skiljana.
Stejně jako u XnView lze stáhnout dodatečné pluginy a tím rozšířit možnosti použití. Nainstalovaná verze IrfanView obsahuje podporu jen pro jeden jazyk, a to anglický. Není ale problém ze stránek výrobce stáhnout další požadované. Instalace spočívá jen v nakopírování souboru do složky s jazyky.
Podporováno je 68 formátů pro zobrazení, mezi nimiž najdeme i EXE a DLL. V seznamu jsou běžné grafické, filmové a zvukové formáty. Dle mého mínění je na tom XnView po této stránce lépe, podporuje totiž i specifické formáty, které u IrfanView dostupné nejsou. Každý uživatel však preferuje něco jiného, a tak mu nabízené formáty mohou stačit. Pokud od programu nebudete chtít zobrazování speciálních formátů, které jsou používány jen minimálně, nebudete omezeni.
Obrázek lze uložit do 22 formátů, mezi nimiž najdeme např. i PDF. Musím ale konstatovat, že ukládání do tohoto formátu je problematické. Při pokusu o uložení se zobrazí chybová hláška a soubor se nevytvoří. Naproti tomu XnView, který má také podporu pro uložení v PDF, tento úkol zvládl hravě a bez problémů. Při ukládání do všech dostupných formátů se zobrazí další okénko, ve kterém jsou nastavení charakteristická pro daný formát.
Načtení obrázku je dostupné i ze zdrojů TWAIN, u nichž je i možnost přímého spuštění. Dávkové načtení zde však není možné. Volba tisku je také přes vlastní rozhraní se standardními možnostmi, oproti XnView nenabízí přidání vodotisku, ale nastavitelné rozměry obrázku na papíře. Podporováno je i přímé poslání obrázku ze skeneru na tiskárnu.
Uživatelské rozhraní
Pracovní prostředí programu je stejně intuitivní jako v případě XnView. Je tu i průzkumník, který slouží mj. pro vyhledání požadovaného souboru. Třídění obrázků je možné pouze podle parametrů snímku. Krom toho si lze v náhledu všimnout, že čeština není šťastně řešena. Na několika místech se zobrazují místo srozumitelného textu různé znaky, tato situace je u obou stažených verzí češtiny.
Vybraný obrázek je na černém podkladu, barvu lze změnit v nastavení. K dispozici je standardně lišta s několika ikonami, mezi kterými nejsou žádné funkce pro zásah do obrázku, jen pro pohyb mezi soubory a manipulaci s nimi. Další ikony již není možné přidat, zvolit lze jen jiný vzhled. Ve spodní části se ukazuje rozlišení obrázku, jeho zoom na obrazovce, pořadí ve složce, velikost a datum poslední změny.
Celkově bych zhodnotil prostředí programu jako velmi jednoduché, nelze to ale hodnotit záporně. Někteří uživatelé však mohou mít problém s nalezením požadované funkce, aspoň zpočátku, než se rozkoukají. Jak jsem psal na začátku kapitoly, orientace je intuitivní a po krátkém seznámení se s programem najdou vše potřebné.
Funkční výbava
Výbava je víceméně shodná s XnView, v několika drobnostech se ale liší. Prvním znatelným rozdílem je absence možnosti přímého zobrazení obrázku ze schránky, pro tu je zde jen volba vymazání. I tak je schránka s uschovaným screenshotem dostupná. Vytvořit lze prázdný obrázek a do něj potom pomocí Ctrl+V vložit sejmutou obrazovku.
Přítomna je funkce, ve které je možné provádět úpravy ve snímku typu kreslení, klonování, přidávání textu a měření vzdálenosti v pixelech a milimetrech a úhlu. Oblast se dá vybrat opět tažením po obrázku, na výběr je pak z oříznutí podle výběru, nebo kolem něj. Umožněna je zde volba poměru nebo velikosti vybrané oblasti jako v programu XnView.
Možnosti zobrazení obrázků jsou totožné s XnView, proto se jimi už nebudu zabývat. O obrázku se dá zjistit ještě několik informací po použití příslušné funkce, např.:
- jaká bude velikost na papíře
- počet jedinečných barev
- zabrané množství paměti zobrazením
- jak dlouho trvalo načtení
Metadata EXIF a IPTC lze zobrazit jen po stažení dodatečného pluginu. Změna velikosti je umožněna jak do zcela nového rozlišení při zachování poměru stran i bez něj, procentuelního zmenšení, tak předvoleným rozlišením.
Převedení na stupně šedi jsou zde jen jako volba bez dalšího možného nastavení. To je oproti XnView rozdíl; tam lze vybrat počet odstínů. Stejná situace nastává při zobrazení histogramu, IrfanView neumožňuje změnu, konkurenční program ano. Odstranění červených očí, doostření a několik dalších efektů lze použít také (celkově je zde 36 efektů a jsou vesměs odlišné od XnView).
Většina dalších funkcí je řešena prostřednictvím pluginů, při instalaci je dbáno na co nejmenší velikost a aby si uživatel sám stáhnul, co potřebuje.