Zoner Media Explorer 5.0: Výkonný softwarový kombajn na vaše fotky!
15.4.2003, , recenze
Cvak! Právě jste udělali svou první, druhou, ..., tisící digifotku a máte pocit, že vše je vykonáno? Kdepak, teď to teprve začíná – snímky je třeba přebrat, archivovat, upravit, retušovat, ořezat... a teprve ty skutečně "nej" také nechat vytisknout.
Kapitoly článku:
- Zoner Media Explorer 5.0: Výkonný softwarový kombajn na vaše fotky!
- Více o schopnostech software
- Zhodnocení
Získání fotografií a grafiky z foťáků a dalších zdrojů
Prvním krokem je mít co zpracovat – dostat fotky do aplikace. ZME umí natáhnout snímky připojeného foťáku nebo scanneru (či toho co se za scanner vydává, jako třeba můj Canon PowerShot G1, který se jako digifoťák ZME nenahlásil). Bonusem navíc je tahání snímků ze schránky, možnost vyrábění vlastních screenshotů (luxusnější varianta včetně možnosti pořizování sérií) a nebo (poměrně vymakané) "vyluxování" vybrané www adresy o všechny obrázky. Jen tak na okraj, už jen na poslední dvě funkce existuje nemálo i placených samostatných softwarů – a toto dejá vu ještě několikrát zažijeme.
Co se mi líbí je ta komplexnost už od samého počátku – hezky si otevřu ZME a natáhnu do něj fotky, které v něm dále zpracuji. Jo, takhle se to má dělat a ne tahat foto s pomocí wokeního "Scanner and camera wizard" popř. canoního "ZoomBrowser EX" a skákat pak mezi softwary jako opilá opice.
Prohlížení, třídění a prohledávání, řazení do alb, hromadné operace
Fotky jsou v systému, co dál? Určitě není vhodné namydlit je všechny do jednoho adresáře a nechat je tak, byť se nám to ZME snaží ulehčit tím, že nabízí defaultní složku pro ukládání nových fotek. Stažené fotky si proto můžete řadit do vlastních vytvářených alb, což jsou lehce přístupné složky, obsahující zkratky na fyzické soubory. Tím máte zajištěn jednak rychlý přístup k jednotlivým albům (z Navigátoru) druhak, pokud chcete aby vám jedna fotka figurovala ve více albech, nemusíte ji fyzicky rozkopírovat.
Kromě práce s alby určitě časem využijete možnosti vyhledávání a filtrování snímků (podle nejrůznějších atributů), přiřadit ke každému snímku textovou i hlasovou poznámku a především dokonalou práci s EXIF (verze 2.2) informacemi – lze je prohlížet, editovat a také zálohovat a obnovovat nebo naopak odstranit. Můžete sem rovněž umístit vaše vlastní klíčová slova. Řekl bych, že s EXIFem už toho snad ani víc dělat nejde.
K dispozici jsou samozřejmě také všechny souborové operace se snímky, lahůdkou je však možnost hromadného přejmenování fotek podle volitelné masky, ve které nechybí datum, čas i počitadlo.Výborná věc. Když jsem u těch hromadných operací – ZME umí rovněž hromadně měnit klíčová slova souborů a hromadnou konverzi. Ta toho nabízí dost, lze konvertovat formáty snímků, jejich velikosti a další vlastnosti.
Poslední věc, kterou chci na závěr této sekce vypíchnout, je možnost sestavení vlastní slide-show, opět bohatě parametrizované. Doufám že, alespoň u některých z vás teď roste zvědavost, kolik že to utilit dokáže ZME nahradit. A to jsme teprve v polovině.
Editace, úpravy a další efekty
Pokud jsou snímky přebrané a archivované, je často třeba si s nimi trochu pohrát. Jednou ze základních editačních vlastností při přípravě pro tisk je v našem případě ořez a budu se jí proto věnovat jako první a podrobněji.
Protože digifotky se nejčastěji pořizují v poměru stran 4:3, musí dojít při jejich přenesení na papír ke změně poměru stran, protože nejčastější "papírové" formáty jsou 13:9, popř. 15:10. Máme dvě možnosti jak to provést: ponechat to na obsluze digilabu, ale pak vám bude místy něco chybět a nebo bude naopak doplněno bílou plochou. Obojí nemusí dopadnout dobře. Druhá možnost je použít ořezový nástroj ZME. V něm je možno si určit, zda bude mít váš vlastní ořez pevnou velikost v pixelech a nebo pevný poměr stran. K dispozici jsou už i předdefinové poměry stran – například 13:9 a 15:10. Pak lze pohybem myši zvolit příhodnou velikost výběrového rámečku i jeho pozici a získat tak ten ideální výřez ze scény. Vše dokončíte stiskem tlačítka "Oříznout" (alternativa známého "crop to selection").
Další při focení důležitou funkcí je redukce jevu červených očí - fotíte-li s bleskem. Byť je řada aparátů vybavená funkcemi pro potlačení tohoto nepříjemného jevu, občas se prostě zadaří. V ZME je odstranění velmi jednoduché – myší najedete kulatým výběrem na nešťastně zrudlý orgán a kliknutím chybku napravíte. Funkce ořezu i odstranění červených očí je zřejmá na následujícím páru screenshotů. Na prvním je scéna ještě neořezaná, je na ní vidět kus dveří a zdi a obě fenky teprve čekají na redukci jevu červených očí, takže vypadají jako jezevčí Terminátorky. Na druhém snímku je už proveden editační ořez, červené oči jsou pryč a došlo i na nastavení barev, takže obě mají opět své medové barvy kožíšků a foto lze konečně předvést majitelce této minismečky.
Další editační funkce jsou neméně zajímavé a potřebné – rotace obrazu (až do úrovně 0,1"), překlápění, změna velikosti a nastavení okrajů a rámečků. Tuto sadu poměrně častých nástrojů doplňuje funkce "srovnání horizontu" (foťáček jsme drželi tak trochu nakřivo a z původně rovné louky je najednou sjezdovka) a "úprava kolinearity" (to když zjistíme, že šikmé věže mají díky našemu foťáku nejenom v Pise).
Z pokročilejších funkcí nechci vynechat především ty, které dokážou často pozachraňovat různě nepovedené fotky. Jde především o úpravu barev, jejich sytosti, vyvážení bílé a kontrastu. Se vším si lze pohrát ručně anebo zvolit přednastavené hodnoty. K dispozici je samozřejmě histogram a jeho vyrovnání. Nechybí ani desaturace, zaostření/rozmazání a odstranění vinětace.
Po práci legraci – pokud už máte fotku upravenou dle svých představ, můžete na ni aplikovat jednu z grafických volovinek, kterým u Zonerů říkají poměrně vznosně "efektní hrátky". Reálná využitelnost je dost sporná, nicméně proč si to nezkusit, viďte? Řádit můžeme s pomocí funkcí exploze, olejomalba, kresba tužkou, starý film a řadou dalších. Ještě nemáte pocit, že je fotka zkažená dost? Komu to nestačí, může vložit snímek do tzv. obálky, například ve tvaru srdíčka, čtyřlístku, mráčku… O trochu užitečnější se mi jeví funkce "obrázek do obrázku", popř. "text do obrázku". K čemu však slouží výroba 3D tlačítek z fotek? Tahle funkce byla kdysi dávno dobrá tak pro www stránky.
Publikování – tvorba galerií a tisk
Po předchozích procedurách se z hromady digifotek stala hromádečka. Kvantita ustoupila kvalitě, fotky jsou ořezané, učesané a je na čase se s nimi pochlubit – v počítači, na internetu i na papíru.
Tisk a export fotek je možno provést pomocí přehledného průvodce, ve kterém si vyberete vhodné fotky ze složky nebo alba a teď pozor: použijete jednu ze 150 dodávaných tiskových šablon! Najdete zde šablony pro kalendáře, narozeniny, Vánoce, dovolenou a kupu dalších témat; pohrát si můžete samozřejmě s doprovodnými texty i samotnou velikostí a orientací obrázků. Perfektní. Zpracované album si můžete přímo vytisknout, uložit pro příští použití anebo dokonce exportovat do formátu PDF, wow!
Obdobným postupem si můžete vytvořit HTML galerii, byť zde už nemáte k dispozici takovou sadu šablon a popravdě jsem ani nepřišel na to, jak jednu (a často i pracně vytvořenou) galerii uložit a editovat. Galerii můžete vyexportovat buďto na disk anebo rovnou na FTP server. ZME má integrovaného jednoduchého FTP klienta – kromě odeslání HTML galerie můžete zvolit přímé odeslání bez dlouhých cirátů na FTP server i jednotlivé snímky. Vedle FTP lze v tomto případě použít i e-mail. Integrace FTP i e-mail klienta do ZME patrně nebyla moc pracná, je to spíš takový bodík zdarma pro Zoner, ale svědčí o snaze nabídnout uživateli pokud možno snadno a jednoduše vše v jednom, a to se cení.
Propojení s fotosběrnami
Je-li nějaká fotka obzvláště podařená, je hřích ji nedostat na papír, viďte? Majetnější fandové digifota teď možná spočinou láskyplným pohledem na své kvalitní stolní fototiskárně, pro ty ostatní jsou zde fotosběrny. Stačí si vyhlédnout vhodnou, která přijímá zakázky e-mailem, popř. vypálit na CD nebo nakopírovat na ZIP a dostavit se osobně. Obojí má své nevýhody – v případě e-mailu je nutnost znova a znova vyplňovat svou adresu, vypisovat jak chci kterou fotku velkou, zda mat nebo lesk a modlit se aby e-mail došel. V případě osobního předání je zase otrava někam chodit. Anebo na to můžete zapomenout a udělat to jednoduše pomocí ZME a jeho funkce "odeslat do fotosběrny", která odstraňuje většinu výše zmiňovaných nevýhod.
Práce s fotosběrnami je v ZME zajímavá, jedná se v podstatě o další samostatnou aplikaci. V celku přehledném a hlavně jednoduchém uživatelském rozhraní si v off-line a v klidu sestavíte novou zakázku, přenesete do ní žádané fotky a určíte (i hromadně) jejich formát pro tisk, povrchovou úpravu a případně i další atributy. Systém vám podle toho ihned zkalkuluje cenu a připraví zakázku k odeslání. Stačí už jen uvést své jméno a kontakt a vybrat si nejbližší fotosběrnu, kde na vás budou za několik okamžiků čekat hotové fotky. Jméno i vybraná sběrna se vám pak automaticky promítnou do dalších objednávek.
Máte-li vybráno, připojíte se k internetu a zvolíte odeslání zakázky. Tím spustíte komunikačního klienta, který přímo z vašeho ZME odešle fotky do sběrny. Mezitím si ještě stihne aktualizovat ceník fotoprací a seznam sběren. Také se podívá, jak jsou na tom vaše předchozí zakázky a doplní k nim jejich aktualizovaný stav. To vše vcelku rychle, pružně a z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že i na 56k modemu je vcelku únosné takto přenést řekněme 5-10 fotek (necelá půlhodina – v mém případě tedy stále méně než například jízdenka na tramvaj do kamenné fotosběrny).
Tuto část systému považuji za jednu z nejpříjemnějších, viděno očima amatérského digifotografa. Pohodlná a přehledná tvorba zakázek pro fotosběrny i jejich vlastní zpracování si mne hned na poprvé získaly a přiznávám, že především díky nim jsem vlastně projevil o ZME hlubší zájem a začal jej podobněji prozkoumávat a zjišťovat jak a na co je vlastně dobrý.
ZME podporuje zpracování zakázek firem Fotostar a Fotolab (to od posledně dostupného sestavení aplikace). Vyzkoušel jsem obě. Při zhruba stejných cenách (i když Fotolab se od dubna trochu zkazil a mírně "diskriminuje" zakázky na menší počet kusů) i v podobné kvalitě nabízí Fotolab o něco hustší síť sběren (2 000 vs. 1 500 a speciality typu panoramatické fotografie, Fotostar naopak více rozmanitých služeb - potisk hrníčků, výrobu puzzle nebo nažehlovacích fólií. Skvělá volba pro pomstychtivé, kteří si například chtějí nažehlit na vnitřní stranu trenýrek obzvláště nenáviděného jedince…
Prvním krokem je mít co zpracovat – dostat fotky do aplikace. ZME umí natáhnout snímky připojeného foťáku nebo scanneru (či toho co se za scanner vydává, jako třeba můj Canon PowerShot G1, který se jako digifoťák ZME nenahlásil). Bonusem navíc je tahání snímků ze schránky, možnost vyrábění vlastních screenshotů (luxusnější varianta včetně možnosti pořizování sérií) a nebo (poměrně vymakané) "vyluxování" vybrané www adresy o všechny obrázky. Jen tak na okraj, už jen na poslední dvě funkce existuje nemálo i placených samostatných softwarů – a toto dejá vu ještě několikrát zažijeme.
Co se mi líbí je ta komplexnost už od samého počátku – hezky si otevřu ZME a natáhnu do něj fotky, které v něm dále zpracuji. Jo, takhle se to má dělat a ne tahat foto s pomocí wokeního "Scanner and camera wizard" popř. canoního "ZoomBrowser EX" a skákat pak mezi softwary jako opilá opice.
Prohlížení, třídění a prohledávání, řazení do alb, hromadné operace
Fotky jsou v systému, co dál? Určitě není vhodné namydlit je všechny do jednoho adresáře a nechat je tak, byť se nám to ZME snaží ulehčit tím, že nabízí defaultní složku pro ukládání nových fotek. Stažené fotky si proto můžete řadit do vlastních vytvářených alb, což jsou lehce přístupné složky, obsahující zkratky na fyzické soubory. Tím máte zajištěn jednak rychlý přístup k jednotlivým albům (z Navigátoru) druhak, pokud chcete aby vám jedna fotka figurovala ve více albech, nemusíte ji fyzicky rozkopírovat.
Kromě práce s alby určitě časem využijete možnosti vyhledávání a filtrování snímků (podle nejrůznějších atributů), přiřadit ke každému snímku textovou i hlasovou poznámku a především dokonalou práci s EXIF (verze 2.2) informacemi – lze je prohlížet, editovat a také zálohovat a obnovovat nebo naopak odstranit. Můžete sem rovněž umístit vaše vlastní klíčová slova. Řekl bych, že s EXIFem už toho snad ani víc dělat nejde.
K dispozici jsou samozřejmě také všechny souborové operace se snímky, lahůdkou je však možnost hromadného přejmenování fotek podle volitelné masky, ve které nechybí datum, čas i počitadlo.Výborná věc. Když jsem u těch hromadných operací – ZME umí rovněž hromadně měnit klíčová slova souborů a hromadnou konverzi. Ta toho nabízí dost, lze konvertovat formáty snímků, jejich velikosti a další vlastnosti.
Poslední věc, kterou chci na závěr této sekce vypíchnout, je možnost sestavení vlastní slide-show, opět bohatě parametrizované. Doufám že, alespoň u některých z vás teď roste zvědavost, kolik že to utilit dokáže ZME nahradit. A to jsme teprve v polovině.
Editace, úpravy a další efekty
Pokud jsou snímky přebrané a archivované, je často třeba si s nimi trochu pohrát. Jednou ze základních editačních vlastností při přípravě pro tisk je v našem případě ořez a budu se jí proto věnovat jako první a podrobněji.
Protože digifotky se nejčastěji pořizují v poměru stran 4:3, musí dojít při jejich přenesení na papír ke změně poměru stran, protože nejčastější "papírové" formáty jsou 13:9, popř. 15:10. Máme dvě možnosti jak to provést: ponechat to na obsluze digilabu, ale pak vám bude místy něco chybět a nebo bude naopak doplněno bílou plochou. Obojí nemusí dopadnout dobře. Druhá možnost je použít ořezový nástroj ZME. V něm je možno si určit, zda bude mít váš vlastní ořez pevnou velikost v pixelech a nebo pevný poměr stran. K dispozici jsou už i předdefinové poměry stran – například 13:9 a 15:10. Pak lze pohybem myši zvolit příhodnou velikost výběrového rámečku i jeho pozici a získat tak ten ideální výřez ze scény. Vše dokončíte stiskem tlačítka "Oříznout" (alternativa známého "crop to selection").
Další při focení důležitou funkcí je redukce jevu červených očí - fotíte-li s bleskem. Byť je řada aparátů vybavená funkcemi pro potlačení tohoto nepříjemného jevu, občas se prostě zadaří. V ZME je odstranění velmi jednoduché – myší najedete kulatým výběrem na nešťastně zrudlý orgán a kliknutím chybku napravíte. Funkce ořezu i odstranění červených očí je zřejmá na následujícím páru screenshotů. Na prvním je scéna ještě neořezaná, je na ní vidět kus dveří a zdi a obě fenky teprve čekají na redukci jevu červených očí, takže vypadají jako jezevčí Terminátorky. Na druhém snímku je už proveden editační ořez, červené oči jsou pryč a došlo i na nastavení barev, takže obě mají opět své medové barvy kožíšků a foto lze konečně předvést majitelce této minismečky.
Další editační funkce jsou neméně zajímavé a potřebné – rotace obrazu (až do úrovně 0,1"), překlápění, změna velikosti a nastavení okrajů a rámečků. Tuto sadu poměrně častých nástrojů doplňuje funkce "srovnání horizontu" (foťáček jsme drželi tak trochu nakřivo a z původně rovné louky je najednou sjezdovka) a "úprava kolinearity" (to když zjistíme, že šikmé věže mají díky našemu foťáku nejenom v Pise).
Z pokročilejších funkcí nechci vynechat především ty, které dokážou často pozachraňovat různě nepovedené fotky. Jde především o úpravu barev, jejich sytosti, vyvážení bílé a kontrastu. Se vším si lze pohrát ručně anebo zvolit přednastavené hodnoty. K dispozici je samozřejmě histogram a jeho vyrovnání. Nechybí ani desaturace, zaostření/rozmazání a odstranění vinětace.
Po práci legraci – pokud už máte fotku upravenou dle svých představ, můžete na ni aplikovat jednu z grafických volovinek, kterým u Zonerů říkají poměrně vznosně "efektní hrátky". Reálná využitelnost je dost sporná, nicméně proč si to nezkusit, viďte? Řádit můžeme s pomocí funkcí exploze, olejomalba, kresba tužkou, starý film a řadou dalších. Ještě nemáte pocit, že je fotka zkažená dost? Komu to nestačí, může vložit snímek do tzv. obálky, například ve tvaru srdíčka, čtyřlístku, mráčku… O trochu užitečnější se mi jeví funkce "obrázek do obrázku", popř. "text do obrázku". K čemu však slouží výroba 3D tlačítek z fotek? Tahle funkce byla kdysi dávno dobrá tak pro www stránky.
Publikování – tvorba galerií a tisk
Po předchozích procedurách se z hromady digifotek stala hromádečka. Kvantita ustoupila kvalitě, fotky jsou ořezané, učesané a je na čase se s nimi pochlubit – v počítači, na internetu i na papíru.
Tisk a export fotek je možno provést pomocí přehledného průvodce, ve kterém si vyberete vhodné fotky ze složky nebo alba a teď pozor: použijete jednu ze 150 dodávaných tiskových šablon! Najdete zde šablony pro kalendáře, narozeniny, Vánoce, dovolenou a kupu dalších témat; pohrát si můžete samozřejmě s doprovodnými texty i samotnou velikostí a orientací obrázků. Perfektní. Zpracované album si můžete přímo vytisknout, uložit pro příští použití anebo dokonce exportovat do formátu PDF, wow!
Obdobným postupem si můžete vytvořit HTML galerii, byť zde už nemáte k dispozici takovou sadu šablon a popravdě jsem ani nepřišel na to, jak jednu (a často i pracně vytvořenou) galerii uložit a editovat. Galerii můžete vyexportovat buďto na disk anebo rovnou na FTP server. ZME má integrovaného jednoduchého FTP klienta – kromě odeslání HTML galerie můžete zvolit přímé odeslání bez dlouhých cirátů na FTP server i jednotlivé snímky. Vedle FTP lze v tomto případě použít i e-mail. Integrace FTP i e-mail klienta do ZME patrně nebyla moc pracná, je to spíš takový bodík zdarma pro Zoner, ale svědčí o snaze nabídnout uživateli pokud možno snadno a jednoduše vše v jednom, a to se cení.
Propojení s fotosběrnami
Je-li nějaká fotka obzvláště podařená, je hřích ji nedostat na papír, viďte? Majetnější fandové digifota teď možná spočinou láskyplným pohledem na své kvalitní stolní fototiskárně, pro ty ostatní jsou zde fotosběrny. Stačí si vyhlédnout vhodnou, která přijímá zakázky e-mailem, popř. vypálit na CD nebo nakopírovat na ZIP a dostavit se osobně. Obojí má své nevýhody – v případě e-mailu je nutnost znova a znova vyplňovat svou adresu, vypisovat jak chci kterou fotku velkou, zda mat nebo lesk a modlit se aby e-mail došel. V případě osobního předání je zase otrava někam chodit. Anebo na to můžete zapomenout a udělat to jednoduše pomocí ZME a jeho funkce "odeslat do fotosběrny", která odstraňuje většinu výše zmiňovaných nevýhod.
Práce s fotosběrnami je v ZME zajímavá, jedná se v podstatě o další samostatnou aplikaci. V celku přehledném a hlavně jednoduchém uživatelském rozhraní si v off-line a v klidu sestavíte novou zakázku, přenesete do ní žádané fotky a určíte (i hromadně) jejich formát pro tisk, povrchovou úpravu a případně i další atributy. Systém vám podle toho ihned zkalkuluje cenu a připraví zakázku k odeslání. Stačí už jen uvést své jméno a kontakt a vybrat si nejbližší fotosběrnu, kde na vás budou za několik okamžiků čekat hotové fotky. Jméno i vybraná sběrna se vám pak automaticky promítnou do dalších objednávek.
Máte-li vybráno, připojíte se k internetu a zvolíte odeslání zakázky. Tím spustíte komunikačního klienta, který přímo z vašeho ZME odešle fotky do sběrny. Mezitím si ještě stihne aktualizovat ceník fotoprací a seznam sběren. Také se podívá, jak jsou na tom vaše předchozí zakázky a doplní k nim jejich aktualizovaný stav. To vše vcelku rychle, pružně a z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že i na 56k modemu je vcelku únosné takto přenést řekněme 5-10 fotek (necelá půlhodina – v mém případě tedy stále méně než například jízdenka na tramvaj do kamenné fotosběrny).
Tuto část systému považuji za jednu z nejpříjemnějších, viděno očima amatérského digifotografa. Pohodlná a přehledná tvorba zakázek pro fotosběrny i jejich vlastní zpracování si mne hned na poprvé získaly a přiznávám, že především díky nim jsem vlastně projevil o ZME hlubší zájem a začal jej podobněji prozkoumávat a zjišťovat jak a na co je vlastně dobrý.
ZME podporuje zpracování zakázek firem Fotostar a Fotolab (to od posledně dostupného sestavení aplikace). Vyzkoušel jsem obě. Při zhruba stejných cenách (i když Fotolab se od dubna trochu zkazil a mírně "diskriminuje" zakázky na menší počet kusů) i v podobné kvalitě nabízí Fotolab o něco hustší síť sběren (2 000 vs. 1 500 a speciality typu panoramatické fotografie, Fotostar naopak více rozmanitých služeb - potisk hrníčků, výrobu puzzle nebo nažehlovacích fólií. Skvělá volba pro pomstychtivé, kteří si například chtějí nažehlit na vnitřní stranu trenýrek obzvláště nenáviděného jedince…