Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoner Media Explorer 6.0 – vítězné tažení softwarového Ferdy Mravence

19.11.2003, , recenze
Někdy si připadám jako věštec. Např. pokud si někdo v mém okolí pořídí digifoťák, na beton se do dvou dnů zeptá: „Hele, co používáš za softvér na fotky?“. Odpovím vždy po pravdě „zméčko“ a zatvářím se u toho setsakra spokojeně.
Archív: když chaos nabude hrozivých rozměrů

Jste-li aktivnější „cvakalové“, pak dříve nebo později nasekáte takovou hrůzu fotek, že je každý harddisk malý, hromadí se vám spousta vypálených CD a dokonale ztrácíte přehled. Můžete začít vypalovat na DVD místo CD, můžete si koupit větší disk, ale tím problém jen poodsunete a stejně nebudete pořádně vědět, na kterém médiu máte narozeniny potomků a na kterém dovolenou u moře. Řešením je systém a tomu se v ZME říká „Archív“. Tato nová funkce leží v menu „Organizovat“ a jejím průvodci pak přehazujete k načtení jednotlivá média (CD, ale i rovnou celé disky nebo jen vybrané adresáře). Ke každému načtenému obrázku si můžete nechat volitelně zhotovit malý i velký náhled a načíst jeho klíčové informace.

Pak, pokud budete hledat, zajedete jen do archívu a začnete třídit, filtrovat a vyhledávat (jméno souboru, datum a velikost a především podle poznámek a klíčových slov). Po tom už je hračkou nechat si zobrazit všechny „narozeniny“, na kterých se objevuje i „babička“, jsou ne více než dva roky staré a větší než megabajt. Archív vám vše přehledně vyjede i s náhledy a po kliknutí na náhled vám doporučí, které CD je třeba vytasit a naládovat do mechaniky.

Vypalování na CD/DVD a prohlížeč

Když už jsme u toho vypalování, i to nová verze ZME dovede. Disponuje vlastním vypalovacím mechanismem, který dovede přesunout vybrané obrázky na CD/DVD. Samozřejmě nezáleží na tom jak jste je vybírali – jestli z aktuálního adresáře a nebo právě z výsledků hledání v archívu – á – už začínáte cítit tu sílu provázanosti jednotlivých složek ZME? Takže když po vás babička bude chtít všechny fotky narozenin vnoučat, jednoduše prohrábnete archív, vyhledáte potřebné a naflákáte jí to na PC. A když jste v tom, připálíte jí rovnou i prohlížeč těchto fotek a zapnete třeba i automatické promítání.



Je to rychlejší a za cenu jednoho vypáleného CD i levnější než jakákoli jiná forma předání fotografií. Že babi nemá PC? Hmm, a co takhle nějakou šlichtu, co umí přehrát VideoCD? Má? Tak to máte vyhráno, protože podobné kouzlo umí ZME provést i v tomto formátu. A zatouží-li obdarovaná přeci jen po papírových fotkách dle vlastního výběru a má přístup na internet, může si doma v klidu objednat výrobu fotek ve fotosběrně, jelikož dodávaný prohlížeč disponuje i touto funkcí – no tak to mne vážně dostalo! „Vypalování“ a „prohlížeč“ jsou vážně dost dobrým způsobem, jak někomu dodat výsledky svého focení. A nemusí to být jen matka rodu, zrovna tak dobře to může být i obchodní partner, který obdrží elegantně vypálené fotky z konference ještě před jejím oficiálním ukončením.



Poznámka k vypalování. Přiznávám měl jsem problém – dodávané ovladače pro vypalovačku (na CD i ty dodatečně stažené z webu) mi nechtěly fungovat a ZME mi doma nevypalovalo, dokonce se mé (přiznávám poněkud rozhašené) Windows XP po instalaci ovladačů vypalování rozsypaly na kaši. No povím vám byla to ukrutná radost. Na druhém testovacím PC však dodávané ovladače šlapaly bez jakýchkoli problémů hned na první pokus a ZME vypalovalo jako o život. Toto byl jediný slabší moment mého testování a proto doporučuji: nejste-li si příliš jisti stabilitou svého PC, nečekejte že bude vypalování bez problémů a raději si dejte svého miláčka předem do kupy.

Klonovací razítko - metla na nepovedenosti v záběru

Ideální fotka skoro neexistuje, viďte, skoro vždy se na ní připlete něco nepatřičného – dráty el. vedení, smetí v trávníku nebo tchýně. Ledasco ovšem dokáže zachránit klonovací razítko – nástroj, který dokáže přenést a zasadit kus obrázku do jiného. Při živé předváděčce jsem viděl, jak z trávníku s rodinnou idylkou doslova zmizela krabička cigaret – předvádějící jednoduše razítkem uchopil kus nezávadného trávníku a orazítkoval jej přes krabičku – ZME dopočítal a rozpustil trávu přes odpadek a navázal okraje. Nádhera, tohle mi dost chybělo. Samozřejmě nejlépe to funguje na pravidelných texturách jako je tráva, štěrk, nebe – tohle všechno jde dobře vymazat. Tchyni z gauče jen tak snadno klonovacím razítkem nedostanete (ono v praxi častokrát ani heverem) a výsledek je nepřesvědčivý. Ovšem na odstranění například neposedných větviček stromů či jakýchkoli jiných drobných rušivých elementů je klonovaní razítko pravým požehnáním.

Vylepšené uživatelské prostředí a ovládání

Posledně jsem si stěžoval, že editor nemá vícenásobnou funkci „zpět“ – pokud jste něco zkonili, mohli jste se vrátit jen o jeden krok zpět. Tak to už je v nové verzi minulostí, velmi dobře. Další skvělá zpráva: nastavení téměř všech dialogů lze ukládat do různých konfigurací pod vlastním názvem, pohádka. Pokud mi někde chybělo ukládání nastavení skutečně velmi bolestně, bylo to v exportu do HTML galerií. Kocajdank v „šestce“ už je k dispozici i tomto dialogu. Ostatně o překvapení v podobě drobných vylepšení není nouze nikde – například jen v dialozích „vylepšení expozice“ a „úprava barev“ jsem narazil na užitečné ikonky „histogram“ a „zobrazit přepaly“. Jen na okraj - histogram si nyní můžete nechat zobrazit místo náhledu obrázku – člověk se pak jenom diví, co všechno vyfotil blbě. No skoro všechno, no :-) K příjemnému ovládání patří samozřejmě i rychlost zpracování. I ta se v nové verzi zvýšila, například v náhledech, a to opět i v náhledech již zmiňovaných HTML galerií, které mají nyní navíc „housenku“ se zobrazením průběhu operace. Nastavit do různých konfigurací lze i celé prostředí ZME a nalezneme zde i alespoň základní pomůcku pro kalibraci monitoru.