Fakt nechápu, jak někdo může i jen zauvažovat nad APS-C čipem v mobilu, pokud tento má zůstat mobilem, když už dnešní cca 1/1.5" se do telefonu vejdou jen díky vyboulenému sporáku na zádech a hlavně objektivu s přepočteným ohniskem 23-24mm. Pak vidím ty ohavnosti, jak chlapec "portrétuje" svou dívku mobilem, který drží v úrovni pasu a ze vzdálenosti 1m, protože tak se mu tam hezky vejde :-))
Odpovědět2 0
"... Prezentace Samsungu pak říká to, že díky pokrokům u čipů s technologií ISOCELL by chtěl překonat tyto problémy, aby telefon s APS-C čipem nemusel být 22mm tlustý..."
Jinými slovy, Samsung vezme kouzelnou hůlku, udělá "simsalabim" a vznikne speciální objektiv pro APS-C snímač tlustý jen několik (řekněme max. 10) milimetrů.
Takhle, tak vono né že by to jako nešlo, jen jaksi ta světelnost nebude úplně marketingově optimální, což asi Samsung nechce, takže to jde prostě proti sobě.
Anebo ten objektiv bude mít řekněme třeba dva optické členy a o masivní korekce obrazu se postará tzv. umělá ynteligence.
Odpovědět0 1
No samotná optika by se asi celkem tenká udělat dala, když se dívám na APS-C 24mm palačinku a odmyslím si bajonet a závit na filtr. Problém ale je, že zadní optický člen musí být od roviny čipu vzdálen tak, aby obraz pokryl celý čip (což je u např. u MFT cca 19mm, SONY E 18mm) a nějak mi uniká, jak by v tomto jakákoliv technologie výroby čipu měla pomoct. Když pominu, že isocell je tuším o izolaci náboje v jednotlivých buňkách :-)
Odpovědět1 0
Mne osobne by 22mm hruby mobil absolutne nevadil. Mam nosit vo vrecku 40mm hruby kompakt (a k nemu mobil), alebo iba 22mm hruby mohil ? Nosit iba 22mm mobil je jednoznacne pohodlnejsie, hlavne pri tesnych vreckach :)
Mne osobne sa tento trend za kazdu cenu cim dalej tym tensich mobilov vobec nepaci, a nejde len o miesto pre poriadny fotomodul, ale aj o dostatocne kapacitnu bateriu a v hrubsom puzdre sa da ovela lepsie spravit akustika reproduktorov, aby mal ten mobil pekny a plny zvuk.
A pritom mobil s dostatocne velkym displejom (napr. 5.5") a pritom hruby 22mm vobec nemusi byt ani tazky - nikto netvrdi, ze cely zvysok vnutorneho objemu musi zaberat tazka bateria :) Pod reproduktormi moze mat dostatocne velke dutiny prave pre tu spominanu lepsiu akustiku.
Inak ale plne suhlasim s nazormi nizsie ze 600 MPix je uz fakt sialenych a ovela radsej by som mal v mobile (a tiez v comkolvek) snimac APS-C s 24MPix. Dokonca realne by mi uplne postacilo aj 12 MPix - z vlastnych skusenosti viac a castejsie potrebujem ist do vyssieho ISO (napr. momentky v noci), nez do jemnejsich detailov (napr. kvoli vyrezu).
Odpovědět1 3
Myslím, že z tvé klávesnice vytrvale lezou bláboly o Panasonicu CM1, tak se podívej na to, co takový telefon nabízí. A převeď si to na dnešní dobu, přihoď tu pětiapůlpalcovou obrazovku a nějaké rámečky, aby to vůbec šlo držet a ovládat, a máš v kapse obří a naprosto nesmyslnou cihlu. Ne nadarmo se takové hloupé nápady vůbec neujaly. A ten Patlasonyk ani neměl nijak obří baterku, na to, že měl zastat roli foťáku i mobilu. A při rozměrech iPhonu 7 vážil tolik, co dnešní sedmipalcové mobily s větší baterkou. Když to vezmeš v úvahu se vším všudy, máš zařízení o nějakých 300-350 gramech. Fakt strašně pohodlné.
Navíc nejde jen o to nosit takovou věc v kapse, ale taky s ní bez zdravotních následků dlouhodobě pracovat. A o to fakt nikdo normální nestojí.
Odpovědět1 1
No ono se to ovšem nemusí držet současných trendů a tedy to nemusí mít displej velký kolem 6 palců.
Busy má v podstatě pravdu, jen je dnes tloušťka neodolného smartphonu kolem 22 mm marketingově zcela neprůchodná.
Celý projekt je vlastně dokonalou obětí marketingu. Fakticky vytvořit takový smartphone by dnes nepředstavoval zásadní problém, ale zleva do toho vstupuje marketingový požadavek na světelnost, zprava zase tloušťka telefonu atd., atd., až se všechny ty požadavky střetnou v nějakém bodě a pochopitelně vznikne nějaká hovadina :-).
Odpovědět2 0
Nemusí, akorát si to potom nikdo nekoupí, ale to zaslepencům ze zdejšího serveru stále nedochází. Pořád to bude nesmysl a propadák, stejně jako kterýkoli jiný dnešní podobný experiment. Malé telefony jsou zajímavé právě tím, že jsou celkově malé (tj. nízké, úzké a tenké), ne že mají na zádech hrb z velblouda nebo tloušťku krabičky od cigaret.
Odpovědět1 1
Tak asi záleží na tom, jaké cíle si Samsung stanovil.
a) "Honit" marketingové číslo. Pak postupuje zcela správně a za určitou dobu vznikne 600 Mpx APS-C fotomodul pro telefony (UGH!!! :-D).
b) Vyrobit věc, která bude maximálně efektivně splňovat svůj účel. Tady je Samsung významně v nesouladu s tímto postupem. JPEG výstup z jeho 50 Mpx fotomodulů v drtivé většině nejčastějších fotografických situací ani zdaleka nestačí na 10 - 12 Mpx výstup cca 10 let starých profi kompaktů s tehdy ještě větším snímačem, než bylo u kompaktů běžné, ovšem stále jen s velmi malým snímačem (dnes již běžně se vyskytující v telefonech).
Čili i když bych byl vůči Samsungu maximálně shovívavý, tak by mi vyšlo, že 40 milionů Samsungáckých pixelů je na tom snímači a ve výpočetním procesu, ze kterých později vyleze výsledný JPEG, úplně k ničemu.
Toto může Samsung chápat jako jednoduchý nástroj k úsporám. Pak např. platí, že 600/5 = 120 Mpx. Takže pokud chce Samsung dosáhnout dramaticky lepší kvality výstupu, bude lepší, pokud svůj APS-C modul pro telefony vybaví pouhými max. 120 Mpx.
Zcela stejným způsobem to může Samsung chápat i u fotomodulů s menším snímačem. Zde se pak ještě nabízí myšlenka, zda má ještě nějaký smysl osazovat telefon snímačem o velikosti APS-C :-D.
Odpovědět0 0
Mnohem raději bych na telefonu viděl 1 'nebo 4/3' snímač s 20 MPix, nebo APS-C snímač s 24 MPix. Ale ono to jde proti samotné strategii, protože zde se očividně hraje o marketingové čísla.
Odpovědět2 2
No asi proto, že by byl telefon velkej nebo spíše tlustej kvůli objektivu tak jako normální foťák. Ale jak bývá dobrým zvykem, marketing funguje. Na co 48 Megů. když 600 je přece víc, a tak to sakra musí být lepčejší, i kdyby na chleba nebylo. :-) A na fotku, kterou si (jestli vůbec) většina uživatelů nechá udělat, tj. 10 x 15 cm, stačí cca 2 MegaPixlů. Celých 598 Megů vyhodí. A to se vyplatí :-) Ale fotky jsou vlastně zadarmo (po pořízení), nic to focení dál nestojí, tak proč ne?
Odpovědět3 0
Nevím, co všichni pořád máte s rozlišenim v poměru k tisku fotek. To už dneska skoro nikdo nedělá, ale i tak se rozumné vyšší rozlišení hodí, když se mají zobrazovat na 4k monitoru (v budoucnu na 8k monitorech) a občas si chce člověk ve fotce zazoomovat nebo vyříznout detail. To vaše věčné "2 mpx každému stačí" je dneska k smíchu. Fotky z mého prvního foťáku, co měl 3 Mpx, už dneska nestačí ani na nativní zobrazení na monitoru. Nejsem zastánce nesmyslně velkých rozlišení, ale nezapomeňte že lidi mají čim dál větší monitory a TV a fotky se (krom telefonů) zobrazují hlavně na tom.
Odpovědět0 1
Jenomže pro 8K monitory platí zhruba totéž, co pro 4K, eventuálně ještě tzv. Full HD+ displeje u telefonů. Prostě člověk nemá šanci takové rozlišení vlastním zrakem vidět, takže u 8K monitorů dojde k zahození určité významné části z celkového rozlišení v případě, že se uživatel bude snažit najednou sledovat celý obraz (celou plochu monitoru).
My se už zkrátka delší dobu dostáváme do situace, kde se různá vylepšení dělají jen proto, aby se tím pak dalo mávat "na papíře", ale reálný užitek rovná se čisté nule!
Odpovědět0 0
U 8K chápu, že tam už to rozlišení je trochu overkill, ale u 4k bych si to nedovolil říct, aspoň u monitorů nad 32". Třeba i na mém 40" 4K jsem ještě schopen vidět náznaky rastru z 80cm (vzdálenost ze které běžně koukám). A co když kromě sledování celého obrazu najednou chci vidět i detaily..?
Odpovědět1 0
Ano, obrazovky se 4K rozlišením o dostatečné velikosti jsou ještě v pořádku. Maximálně zdravý lidský zrak "zahodí" nějakou nepodstatnou část rozlišení, což ovšem v zásadě nestojí za řeč.
Odpovědět0 0
Ten APS-C by byl tak či tak dva centimetry tlustý, to u mobilu opravdu nedává smysl. I ten zde tolik vzývaný Panasonic CM1 s jednopalcovým snímačem byl 21 mm tlustý, a to ani nenabízel žádné oslnivé parametry. V kombinaci s dnes populární úhlopříčkou kolem 6,5" to pak vychází na nějakých 300 gramů hmotnosti a naprosto obří cihlu nesmyslných rozměrů. To už radši vezmu normální mobil a foťák.
Odpovědět2 0
Já to bral tak, že bych raději APS-C s 24 MPix, než APS-C se 600 MPix. Samozřejmě, že v tuto chvíli nic takového nemůže vzniknout, ale myslel jsem na té hypotetické rovině, na které s těmi 600 MPix počítá (resp. nepočítá) i ten článek.
Odpovědět2 0
Jo tak... vyznělo to trošku jinak, ale možná jen špatně chápu.
Každopádně takový snímač nemá šanci, protože by ukázal, že všechny ty přemegapixelované nesmysly i s celou umělou yntelygencí a softwarovými vychytávkami jsou oproti klasice s normálně velkými pixely naprosto zbytečné. To by bylo pro mobilní závisláky peklo.
Odpovědět3 0
Já chápu, že se s čtyřiašedesáti megapixely dá udělat softwarové kouzlo, například HDR v jedné expozici 16 MPx obrázku, ale pořád je to jen výpočet malůvky ze šumu.
Odpovědět1 0
Není to tak jednoznačné a myslím, že technologii pixel binningu rádi přivítáme i v našich přístrojích. Možnost rozdílné expozice pro část pixelů se hodí nejen kvůli HDR, ale i kvůli prostému navýšení DR. Z hlediska šumu se zdá být situace jasná - plocha jednoho pixelu je z důvodu technologie vždy větší než když se tento rozdělí na např. čtyři menší. Ovšem při zpracování se užitečný signál z jednotlivých subpixelů sčítá přímo, zatímco příspěvek šumu je zmenšen mocninou počtu sčítaných subixelů, tj. v tomto případě dvěma - tj. šum bude poloviční a to myslím přebije znevýhodnění dané celkovou menší plochou subpixelů oproti jednomu velkému.
Odpovědět0 2