Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Schneider KREUZNACH členem Micro 4/3 (aktualizováno 7.2.)

4.2.2011, Michal Srna, aktualita
Společnost zabývající se nejen výrobou kvalitních objektivů pro řadu digitálních kompaktů dnes v tiskovém prohlášení uvedla, že se stává oficiálním členem skupiny standardu Micro 4/3. Co tento krok bude znamenat pro uživatele Micro 4/3 a systém jako takový?
Aktualizováno: Dle dnešního tiskového prohlášení Olympusu (7.2.2011) vstupuje společnost Carl Zeiss též do skupiny Micro 4/3!

Společnost Schneider Kreuznach sídlící v německém Bad Kreuznach je již od roku 1913 známá jakožto velmi kvalitní výrobce optiky a od roku svého založení vypustila do světa již přes 15 000 000 objektivů. V tomto čísle nejsou zahrnuty objektivy, které společnost vyrábí a dodává na zakázku k mnoha současným digitálním kompaktům. Právě z této oblasti vám pojem Schneider Kreuznach není zajisté cizí.

Počínaje dneškem vstoupila tato firma do skupiny výrobců, kteří jsou členy tzv. standardu Micro 4/3 (Micro Four Thirds System Standard Group). Pro připomenutí těm, kteří o tomto standardu nikdy neslyšeli - jedná se o standard vytvořený v roce 2008 firmou Olympus a Panasonic vycházející z koncepce systému 4/3 (Four Thirds), který je využíván například v DSLR Olympusu.


Dneškem vstupuje Schneider Kreuznach do Micro Four Thirds System Standard Group

Na rozdíl od klasického 4/3 systému se liší tím, že neposkytuje žádný prostor pro zrcátko a pětiboký hranol. Z toho plyne, že fotoaparáty založené na Micro 4/3 (můžete se setkat i s označením MFT) standardu mají menší rozměry a jsou zejména tenčí s tím, že využívají veškerých vlastností a kvalit DSLR (velikost snímače, vyměnitelný objektiv, ...).

Standard specifikuje velikost snímače, bajonet pro objektiv zároveň i s komunikačním protokolem a též požadavky na konstrukci a výrobu objektivů kompatibilních s tímto systémem. Hlavní výhodou je tedy kompatibilita mezi objektivy a fotoaparáty různých výrobců. Důležité je i připomenout, že objektivy standardu 4/3 jsou díky adaptéru kompatibilní i s Micro 4/3.


Jako u 4/3 je hlavní výhodou Micro 4/3 kompatibilita mezi různými výrobci objektivů a fotoaparátů
zdroj: olympus.cz

Mezi fotoaparáty využívající tento standard patří v současné době například všechny bezzrcadlové fotoaparáty Olympusu značené jako PEN (E-PL2, E-PL1, ...) či vyšší modely Panasonicu (Lumix DMC-GH2, DMC-G10, ...). Třetím členem plnícím závazky standardu Micro 4/3 se stala Cosina (Voigtlander).


V budoucnu se rozroste portfolio objektivů pro Micro 4/3 pravděpodobně i o kousky z dílny Schneider Kreuznach
zdroj: cameraquest.com

Nově se k této trojici připojí i Schneider Kreuznach a majitelé některého z Micro 4/3 fotoaparátu se mohou pravděpodobně těšit na rozšíření portfolia jejich objektivů o kvalitní kousky této německé firmy (společnost zatím ještě nepotvrdila, jakým směrem hodlá rozšířit Micro 4/3 systém, ale uvedla, že v tomto standardu vidí veliký potenciál a již intenzivně pracuje na odpovídající sérii objektivů). Doposud v této oblasti dominoval Olympus se svými M.Zuiko Digital objektivy.

Na závěr nezbývá nic jiného, než věřit, že to Schneider Kreuznach dotáhne opravdu až do cíle a zanedlouho budou moci uživatelé Micro 4/3 využívat jejich kvalitní optiku. Možná Schneider Kreuznach nebude poslední společností a v budoucnu dojde k zapojení dalších hráčů na poli výroby digitálních fotoaparátů k této skupině...

Zdroje: www.imaging-resource.com