Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od tarpoon
Díky za tip. :­)

Jinak, napadlo mne zavolat ještě do Olympusu, co mi k té výměně řeknou. Tamní pracovník technické podpory mi potvrdil, co zde napsal kolyy. Že v rámci m4­/3 standartu je softwahrově vyřešené zkreslení i vinětace.
Takže do té kombinace asi půjdu... :­-­)­)

Odpovědět0  0
Zítra nebo pozítří jdu do prodejny a vezmu si kartu. Takže něco s objektivem Lumix na Olympusu nafotím v jpeg i raw. Zkusím i objektiv Lumix na foťáku Panasonic GX80 a porovnám, jak se to liší.


S RAWem nemám moc zkušeností, měl jsem na něj program pouze ten dodaný k fotoaparátu KM A 200 a ten už dávno zastaral. Pokud by se někdo chtěl na pár vzorových fotek v raw i jpeg podívat a porovnat, jak na tom kombinace Lumix G Vario 12­­-60mm x Olympus E­­-M10 Mark II je, byl bych rád....

A pokud by mi někdo doporučil nějaký přehledný program na úpravu fotek v RAWu.

Zatím děkuji všem za odpovědi.
Odpovědět0  0
no, korekcie skreslenia a vinetácie sú súčasťou M43 štandardu a podporujú ich všetky fotoaparáty aj objektívy od Olympusu a Panasonicu určené pre M43.


Včetně kombinace objektiv Panasonic x fotoaparát Olympus? O to mi jde:­-­)

Ptám se proto, že pán z Megapixelu říkal, že u kombinace objektiv Panasonic x fotoaparát Olympus zkreslení a vinětace korigovány nebudou...
Odpovědět0  0
Pane Šurkalo, děkuji za odpověď. ­"Korekce se u většiny výrobců vkládají přímo do RAWu.­" Tomu rozumím. Nedá mi to a ještě se pro jistotu zeptám: Mám odpovědi rozumět tak, že RAW u Olympusu bude automaticky korigován, i když bude nasazen objektiv Panasonic Lumix?
Doufám, že mi odpustíte, že jsem se ještě zeptal, jsem totiž, na rozdíl od Vás, laik.

Ptám se i proto, že již dříve jsem totiž mluvil se zaměstnancem Megapixelu kde hodlám fotoaparát i objektiv zakoupit. Ptal jsem se jej na to, jestli je objektiv Panasonic Lumix G Vario 12­-60mm F3.5­-5.6 ASPH. OIS kompaktibilní s fotoaparátem Olympus E­­­-M10 Mark II, co se týče korekce obrazu. On mi tvrdil, že fotografie z fotoaparátu Olympus s objektivem Panasonic KORIGOVÁNY NEBUDOU. Že jsou korigovány pouze na fotoaparátech Panasonic s objektivy Panasonic Lumix a na fotoaparátech Olympus s objektivy Olympus. Proto jsem se zeptal zde, protože jste zde napsal na uvedený objektiv i fotoaparát recenze.
Odpovědět0  0
Takže, jestli tomu rozumím správně, u jpeg ani u raw by neměl být problém...
Pokud ne, můžete mne ještě opravit. Všem, co odpověděli, případně ještě odpoví, děkuji. :­-­)




Jinak, tento objektiv k danému foťáku uvažuji proto, že chci mít základní objektiv, se kterým se dá jakžtakž vyfotit i makro a zároveň nechat hmyzákovi aspoň nějakých +­- 15 cm, aby se necítil, v rámci možností, samozřejmě, diskomfortně.

Jasně, existuje Olympus makroobjektiv, a dobrý, ale když člověk zrovna uvidí zajímavou kytku, brouka, motýla, vážku, nebývá buď čas na přehození nebo nebývá vůbec po ruce :­-­/ To už je skladnějším řešením i nějaká šikovná předsádka, co se skládá z více médií než jednoho a má aspoň nějaké korekce vad.... Bohužel, třeba na tu od Olympusu, co se nasazuje na základní objektiv, jsem nenašel žádné recenze, v Megapixelu mi řekli, že se sice dá objednat, ale že ji ještě nikomu neprodali a zkušenosti žádné, ani o ostatních, např. od Canonu, mi nikdo ve fotoobchodech nebyl schopný nic říct. Jasně, dají se objednat, ale většinou u těch z více médií nejsou uvedeny ani dioptrie... ­( Pan Šurkala je výjimka, zde měl recenzi na Raynox, bohužel, na m4­/3, pokud by to nebyl teleobjektiv, asi tyto předsádky nejsou moc vhodné...­)



-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-
Dosud mám na makro Konicu ­- Minoltu A 200. Má rozsah objektivu 28 ­- 200 mm ­(př. na kinofilm­), světelnost 2.8 ­- 3.5 a na makro, hlavně hmyzu, je při 200 mm ­(má při tomto rozsahu mechanický přepínač na makro­) fenomenální. Oblast zaostření je ostrá jak bič, dá se tisknout v maximálním rozlišení, bookeh ujde. ­( Když se v recenzích na netu dívám na fotky v maximálním rozlišení, ať už makro nebo jiné, nestačím se divit, jak je to neostré. Rozhodně se to na tisk nebo prohlížení na PC musí zmenšit...­) Občas mi lidi nevěří, že snímky kytek a potvůrek jsou ze starého kompaktu ­(i když má na tehdejší dobu větší čip­) na ne ze zrcadlovky. Na makro je dobré také přisvětlení bleskem!!! Nastavím ručně clonu a dobu osvitu tak, že docílím při makru jasného objektu v popředí a pozadí není temné, ale barevné a prakticky nejsou vidět stíny, naopak, blesk je při denním světle eliminuje... A výborná věc je mechanický zoom. Nevím, proč už se mechanické zoomy na kompaktech moc ­(nebo vůbec­) nedělají. Ergonomie úchytu s pořádným gripem na 1***. Jo a stabilizace snů. Udržím na 15 ­- 20 ­- 25 čísel, chci říci cm, na ohnisku 200 v režimu makro z ruky v času 1­/15 nebo dokonce 1­/10 vteřiny ­(1­/8 vteřiny už nejde­) a je to pěkně ostré. Pravidelně. Snad je to tím, že jsem roky střílel, leha, kleča i na stojáka, už automaticky v jakékoli pozici zpevňuju tělo, o něj nebo o zem, skálu, větev, kmen atd. zapřu ruce a na několik okamžiků, do zmáčknutí spouště, mám pevnou ruku, ale stejně :­-­) Bohužel, tahle kategorie kompaktů s větším, ale rozumným, rozsahem světelného ručního zoomu, s dobrým makrem na nejvyšším ohnisku, se závity na filtry a clonu a volitelnými předsádkami, a v neposlední řadě poměrně malými rozměry a větším čipem, se dnes už nedělá.
Kdyby někdo dnes nabídl ten samý foťák, jen s rychlým moderním zpracováním obrazu, moderním videem se stereem, moderním displejem a hledáčkem, rychlejším zaostřováním optika,blesk, stabilizace a design ,­( kde je na těle co nejvíce mechanického nastavení ­) by mohly zůstat stejné a design podobný, neboť předběhly dobu, určitě by neprodělal. Trochu šikovné reklamy... hlavně to makro je neuvěřitelné.
"Ultrazoom­" kompakt dělá Panasonic a Sony, ale to jsou velké těžké krávy ­(KM A 200 v plné polní tozn. i filtr a clona má něco kolem 600 g­) pohyb zoomu nemají mechanický a nebývá ­(u novějších možná už ano­) vyřešené připevnění sluneční clony a závity na filtry, což nechápu a hrozně mne to míchá.

Takže, považuji foťák Konica ­- Minolta A 200 na svou dobu za fenomenální, nicméně, musím přejít na něco modernějšího, protože ­- přece jenom malý čip oproti m4­/3 je malý čip a zastaralé zpracování obrazu ve foťáku. Dnes je rozdíl oproti současným aparátům už hodně znatelný a Photoshop to při větším rozměru obrázku nezachrání. Hodně limitující je nedostatek světla, i když stabilizace ­(dle údajů výrobce 3,5­) dělá divy. Ač je aparát starší více jak 10 let, stabilizace se vyrovná dnešním aparátům a mnohé ještě dnes předčí. A blesk, který lze bez problémů použít jako makroblesk, viz výše. Bohužel, použitelné je ISO max 200, ale zde je šum už dost vidět ­(při max rozlišení­), normálně fotím na 100 nebo na 80. Také na dnešní dobu pomalu zaostřuje, což může být u šestinohých nebo dokonce okřídlených potvůrek problém :­-­) Video nepoužitelné ­- ale to před 12 ­- 15 lety u všech kompaktů. A snímky mají velikost pouze 8 megapixelů... Tož tak...








Odpovědět0  0
Vážený pane Šurkalo,

pod Vaší recenzí objektivu Panasonic Lumix G Vario 12­-60mm F3.5­-5.6 ASPH. OIS

https:­/­/www.digimanie.cz­/recenze­-panasonic­-lumix­-g­-vario­-12­-60mm­-f35­-56­-asph­-ois­/6643

jsem napsal dotaz, který se týká použití tohoto objektivu na fotoaparát Olympus E­­-M10 Mark II . Vzhledem k tomu, že uvedená recenze vyšla více než před rokem, jsem si dovolil dát upozornění na dotaz pod uvedenou recenzí i sem, pod Vaši nejnovější recenzi, kde je diskuze stále živá.

V dotazu pod uvedenou recenzí na objektiv Lumix 12 ­-60 mm se ptám ­-
ZAJÍMALO BY MNE : Pokud dám tento objektiv Lumix na fotoaparát Olympus E­­-M10 Mark II, bude zkreslení ­(digitálně v raw a jpeg­) korigováno jako na fotoaparátech Panasonic Lumix???

Děkuji Vám, případně diskutujícím, za odpověď.
Odpovědět0  0
Zajímalo by mne, zda lze použít tento objektiv Lumix G Vario 12­-60mm na Olympus E­-M10 Mark II ??

V kapitole ­"sférické zkreslení­" je uvedeno:
/­/­/ Dnes je už typické, že vlastnosti objektivů jsou korigovány. JPEGy i RAWy jsou tak korigovány, nicméně můžete se dostat i k nekorigovaným RAWům ­(např. přes RAW Therapee­). Objektiv tak na nejširším úhlu záběru vykazuje velmi silné sférické zkreslení +5,8 %, nicméně jak JPEG, tak RAW otevřený třeba ve Photoshopu bude vykazovat už korekci na zhruba +1,7 %. To je sice stále trochu vidět, ale už to není takový problém. U maximálního zoomu se pak lehce znatelné poduškovité zkreslení ­-0,9 % po korekci změní na v podstatě neznatelné ­-0,1 %. ­/­/­/

Sférické zkreslení na nejširším ohnisku opravdu nevypadá dobře.

ZAJÍMALO BY MNE : Pokud dám tento objektiv Lumix na fotoaparát OlympusE­-M10 Mark II, bude zkreslení korigováno jako na fotoaparátech Panasonic Lumix???


Děkuji za odpověď.
Odpovědět0  0