Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Téma pro březen 2006, díl I. - Sedmero grafických prohlížečů

28.3.2006, Petr Hájek, článek
I ten největší digitální fotoamatér je brzy po koupi digitálu postaven před problém, v čem vlastně nafocené snímky nejlépe prohlížet? Ti méně zkušení či nároční zůstanou u systémových aplikací svého operačního systému či programů dodávaných na CD, ti zkušenější zabrousí do oblasti software třetích stran, kde se občas dají najít skutečné programátorské skvosty. Podobných programů jsou k mání desítky a desítky, berte tedy dnešní článek pouze jako několik tipů na programy, jejichž primární (ne však jedinou) funkcí je jednoduché a přehledné prohlížení obrázků všeho druhu a samozřejmě - nabídnout uživateli něco velmi praktického navíc...
Říci o něčem obecně, že je "nejlepší," je velmi těžká věc z toho prostého důvodu, že každý člověk má jiné nároky a požadavky a co je zkrátka užitečné pro jednoho, nemusí být druhému již tak přínosné. Totéž platí pro prohlížecí, organizační a konvertovací programy, je jich mnoho a každý může sedět někomu jinému, nežli se tedy u nějakého "usadíte," rozhodně doporučuji jich několik nejdříve vyzkoušet. Může se snadno stát, že program vyhovující funkcemi nemusí sedět ovládáním a naopak, přehledný a pohledný interface nezaručuje kvalitní funkce, přesto ale radím jednoduché programy předem nezatracovat, protože to, co dělají, umí většinou velmi dobře a pokud nemá člověk jiných nároků, pak není vcelku co řešit...

ACDSee

Nestárnoucí klasika všech klasik mezi prohlížecími programy, která dobře slouží již od 16bitových DOSových dob. Za zmíněné desetiletí se program vyvinul ve vyzrálý produkt, jehož cílem je kromě pohodlného prohlížení nabídnout zejména promyšlené organizační a exportní funkce (přímo na web, do HTML, do mobilu, do flashe i PDF). Z dalších vlastností zde najdeme rychlé pokročilé vyhledávání dle klíčových parametrů (pouze snímky s bleskem, určitého ohniska, jistého data, ...), prohlížní obrázků v jedno z cca 50 formátů (BMP až TIF), lze přidat titulky, speciální efekty, nechybí sériové přejmenování i konverze, různé algoritmy na odstranění šumu, veškeré základní funkce od zvětšování/zmenšování až po úpravu ostrosti, široké nastavení pro tisk, přímou práci a komprimovanými archivy, podporu pro přímé vypálení bez softu třetí strany a firma též vyzdvihuje neobvyklou funkci "Heal," která má při zachování textury i barev zvládnout věci typu odstranění jizvy z něčí tváře atd. Potěší i podpora pluginů.

ACDSee PRO nabízí navíc v první řadě plnou podporu RAWů a jejich zpracování (DNG a dále RAWy od značek Nikon, Canon, Konica-Minolta, Olympus, Fuji a Pentax), ICC i ICM profilů a více než 100 grafických formátů.

Domácí stránky a demo zde
Cena: Shareware, ACDSee PRO stojí 129,99 USD, ACDSee 8 pouze 49,99 USD





Irfan View

Další populární prohlížecí kus, který si své uživatele získal řadou zajímavých a praktických funkcí jako je skupinové konverze či přejmenování, převedení jednoho formátu do druhého (od bitmapy po TIF), snadným prohlížením EXIF informací a díky řadě pluginů. Kromě sady "běžných" formátů podporuje také řadu těch "exotických," se kterými se člověk příliš nesetká (PSP, G3, RAS, BioRAD, Mosaic, XBM, XPM, GEM-IMG, SGI, RLE, WBMP, TTF, FITS, PIC, HDR, WAD, WAL, DNG, EEF, NEF, ORF, RAF, MRW, DCR, SRF, PEF, X3F, CAM, SFW). U prohlížených obrázků lze upravovat jas, kontrast, gama korekci, saturaci a samozřejmě také podíl RGB složek. Sice nepříliš pohodlně, ale program v nouzi přehraje i audio/videosoubory (MOV, MPG, AVI, MP3, OGG, ...) nebo zobrazí text.

Domácí stránky a stažení
Cena: Freeware





Zoner Media Explorer a Zoner Photo Studio

Z českých luhů a hájů pochází produkt s několikaletou tradicí a jménem Zoner Media Explorer, který je nyní již k mání ve verzi 8 a pod novým přízviskem Zoner Photo Studio. Starší verze Zoner Media Explorer 5 Classic je k dispozici zdarma, verze Zoner Photo Studio 8 je komerční (cena kolísá od 399,- Kč za verzi Classic až po 2499,- za Professional s bonus balíčkem - 3D brýlemi, knihou o Zoner Photo Studiu 8 a 100 MB hosting). Program je určen všem zájemcům o digitální fotografie a majitele scannerů.

Produkty pod jednou střechou nabízí vše od stažení fotografií do PC, přes úpravy v editoru, organizování fotek, jejich archivaci, export do HTML galerií či odeslání do fotosběrny, to vše v přehledném a i pro začátečníka jednoduchém rozhraní. Mezi pokročilejšími funkcemi, jejichž výpis v porovnání s předchozími verzemi je k nalezení zde, potěší domácího uživatele odstranění chromatické aberace, šumu, soudkovitosti, vinětace, červených očí, řada použitelných efektů, promyšlená práce a archivy, podpora pro 3D fotografie, lepení panoramat, vypalování CD i DVD a mnohé další vlastnosti.

Domácí stránky a stažení
Cena: Verze 5 Classic Freeware, verze 8 placená






XnViewer

Další volně šiřitelný multiplatformní prohlížeč, který potěší zejména osoby často pracující s exotickýckámi formáty, jichž program v poslední verzi podoruje více než 400 pro import a na 50 pro export. Co se funkčnosti týče, jedná se o dobrý domácí standard - program podporuje čtení informací z EXIFu, bezeztrátové otáčení, úpravu kontrastu, jasu i barev, aplikaci jednodnuchých efektů či filtrů, slideshow, skupinovou konverzi a slušnou řádku dalších vlasností.

Domácí stránky a stažení
Cena: Freeware





Image Browser Arctic

Program IBA firmy Uticasoft by byl vcelku průměrným kusem softwaru nebýt několika vynikajících funkcí - jednak umí snímky zabezpečit 128bitovou šifrou a za druhé se právě u tohoto programu vůbec poprvé objevila skvělá funkce "self-deploying slide shows," což není nic jiného, nežli programem vygenerované kdekoliv spustitelné EXE soubory obsahující slideshow vybraných fotek. Svoje snímky tak můžete prezentovat prakticky kdekoliv, a to i na PC neobsahujícím žádný prohlížeč či tam, kde je zakázáno instalovat programy apod. Také začátečníci ocení, že nemusí řešit žádné technologické problémy, ale pouze klepnou na spustitelný soubor a už se jen dívají na připravanou sekvenci.

Domácí stránky a stažení
Cena: Freeware





Alteros 3D

Program Alteros je grafický prohlížeč, který, jak již napovídá jeho jméno, umí kromě prohlížení formátů 2rozměrných (bmp, btn1, btn2, btn3, dib, emf, gif, ico, jif, jpe, jpeg, jpg, pcx, rle, tga, wmf, psd, tiff, png, ppm, cel, iff, rgb, fli/flc (pouze první frame), pic, tim) také řadu 3rozměrných - 3dm, 3dmf, 3ds, asc, ase, c4d, cob, dwg (dwg2000 neumí), dxb, dxf, geo, iv, lif, lvs, lw, lwo, max (omezená podpora), md2, md3, mdl, mts, ndo, obj, objf, off, peo, prj, pro, rax, scn, spx, stl, tim, wrl, x, xsi. Další víceméně kosmetické vlastnosti tvoří editace TXT a RTF souborů, zobrazování HTML stránek a dalších dokumentů skrze OLE, vestavěný mediaplayer přehrávající DVD, video (AVI, MOV) i audiosoubory (MP3, WMA, MIDI, WAV), poslední jmenované funkce vyžaduje nainstalovaný DirectX či vyšší.

Domácí stránky a stažení
Licence: 2D verze free, 3D verze placená (29,95 USD)





Google Picasa

Zajímavým adeptem na základní obrázkově-prohlížecí a organizační potřeby digitálního fotografa je původně komerčně nabízený a nyní po zakoupení Googlem zdarma distribuovaný program Google Picasa umožňující fotky třídit do alb, vyhledávat, publikovat na web či odesílat mailem a lze je i přímo vypálit na CD. Program mluví mimo jiné i česky.



Domácí stránky a stažení
Licence: Freeware

A co vy, vážení čtenáři, jaký je ten váš nejoblíbenější prohlížeč - konvertor - organizér fotek, na který nedáte dopustit?