Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tipy a Triky nejen pro začátečníky, díl 1. - Desatero pro focení ohňostrojů

1.7.2005, Petr Hájek, článek
Ohňostroje patří k fotograficky velmi vděčným objektům, díky kterým může i začátečník s průměrným aparátem dosáhnout vynikajících fotografií. Jako při každé činnosti ovšem neuškodí pamatovat na několik základních pravidel, která si dnes zmíníme a jež zvýší vaši šanci na pořízení pohledné fotografie. Přehled tipů je vhodný pro majitele fotoaparátů, které umožňují nastavit aspoň vteřinový čas, případně některý z nočních či speciálních scénických režimů.
1. Nezapomeňte na stativ

I když se dají ohňostroje fotit z ruky, elegantní a pravidelné křivky vykouzlíte pouze se stativem, klidně to může být i ten nejlevnější kapesní model za pár stokorun, který postavíte někde na popelnici nebo auto. Samozřejmě, můžete v rámci zvýšení kreativity světelné efekty při focení z ruky trochu rozpohybovat, čímž se dočkáte fotografií o to nerealističtějších, avšak umělečtějších.

2. Použijte dálkové ovládání nebo samospoušť

K minimalizaci roztřesení u delší expozice není na škodu použít některý z výše jmenovaných prostředků, odhadnout ideální čas zmenšený o 2 sekundy (pokud jde nastavit 1 s, tím lépe, naopak, horní mez 10 s není pro tento účel příliš atraktivní) vás možná bude stát několik prošvihlých záběrů (doporučujeme předem natrénovat například na domácím zvířectvu či v práci na pobíhajícím nadřízeném), ty zbývající se vám ovšem odmění ladnou a pohybově nerozostřenou kresbou.

3. Volte dlouhé časy

Pokud váš aparát nedisponuje přímo režimem "fireworks," snadno si jej sami vytvoříte tak, že si nastavíte dlouhý expoziční čas (cca 1/2 s - 5 s). Dlouhý čas je totiž právě ten důvod, proč ohňostroje vypadají na fotografiích tak efektně, čím jej zvolíte delší, tím bude fotka "rozmázlejší." Pokud to není záměrem, pak nevolte časy příliš dlouhé, ať se vám nemíchá příliš mnoho rachejtlí do sebe.


Obrázek “http://markmccracken.com/hongkong/bigimages/2002%2007%2001%20Hong%20Kong%20Fireworks.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


4. ISO co nejnižší

Jelikož vás zajímají světelné efekty na tmavém pozadí, je vhodné zvolit co nejnižší citlivost ISO, několikavteřinová expozice bude na jasné barvy stačit, zvyšovat šum černého pozadí netřeba.

5. Pozor na blesk

Stalo se to patrně každému, proto na věc pamatujte, ať si zbytečně nezničíte záběr, blesk vypnout! Zejména to platí v případě, že se něco snáší z oblohy (sníh, kapky deště, parašutisti, ...), blesk totiž osvítí blízké předměty, které se samozřejmě na fotografii objeví jako rušivé bílé body či tvary.

6. Dobře si promyslete místo odkud budete fotit

Před jakýmkoliv focením obecně je vhodné promyslet si, kterým směrem budete fotit, přítomnost špiček vysokých věží, antén a podobných budov a předmětů je na podobné fotografii většinou nežádoucí. Také fotit proti nasvícenému billboardu či reflektoru není žádný med, někdy to ale může vést k zajímavým výsledkům:


Obrázek “http://www.morttucker.com/bigpix/bjp772-fireworks.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


7. Máte dostatečně rychlou a velkou paměťovou kartu?

Je třeba také pamatovat na fakt, že při ukládání snímku je většina aparátů i několik vteřin nepoužitelná a můžete tak minout další velmi zajímavý záběr, proto si nejdříve zkuste nanečisto vyfotit pár fotografií a zhruba odhadněte, jak svižnou odezvu váš digitál má, samozřejmě, dražší paměťové karty (značení "60x speed" apod.) jsou při práci znatelně rychlejší. Také můžete obvykle rychlost ukládání nepřímo zvýšit za cenu snížení kvality snímku, který po provedení zmíněného nebude zabírat třeba 2 MB, ale jen 700 kB. Pokud máte menší paměťovou kartu, rovněž si ještě před akcí jednoznačně vyřešte dilema, zda raději méně snímků kvalitnějších (co do rozlišení i komprese) nebo více s parametry trochu skromnějšími.

8. Záložní baterie pro strýčka Příhodu...

Některé ohňostroje mohou překvapit svojí délkou (30 - 45 minut), může se tedy hravě stát, že se v závěru dostanete i přes několik set snímků. Není nic horšího než když vám před koncem unikne řada krásných záběrů jen proto, že došla šťáva. Majitelé LiIon článků, pokud nemáte v záloze akumulátor druhý, dobijte ten v digitálním fotoaparátu na maximum, majitelé přístrojů napájených AA články jistě již záložní tužkové baterie v kapse nosí...

9. Ohnisko co nejširší

Stejně jako v případě fotografování krajinek, i u ohňostrojů je v drtivé většině případů žádoucí dostat do záběru co největší kus oblohy, je hezké, že s 10x zoomem zachytíte skvělý detail, otázka ovšem je, jestli jej "ulovíte."

10. Proberte balast

Na poslední bod desatera (mimochodem, univerzálně platného pro veškeré digitální focení) nejen začátečníci často zapomínají, proto prosím, buďte k sobě kritičtí a k budoucím divákům milosrdní, nepříliš povedené snímky rovnou smažte, rodinní příslušníci jistě ocení spíše 15 opravdu mistrovských fotografií, nežli 278snímkový rozmazaný maratón.


Volně dle: photoBird