Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tisková konference Samsung: Vyzkoušeli jsme je - 1. díl

30.3.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Včera jsme byli na tiskové konferenci společnosti Samsung. Mezi technikou všeho druhu zde byly i fotoaparáty, které jsme pochopitelně alespoň zběžně museli vyzkoušet. Jaké se zdají být nové kompakty Samsungu, bude 14MPx rozlišení opravdu přínosem?
Včera byla v prostorách Wannieck Gallery v Brně pořádána tisková konference společnosti Samsung. Zde byla představena technika téměř všeho druhu od nových ledniček, přes vysavače (zejména zajímavý Navibot), voděodolné mobilní telefony, BluRay přehrávače, 3D televize (doporučuji se na ně podívat, skutečně to stojí za to), notebooky až samozřejmě po fotoaparáty, které nás zajímají.



Nacházely se zde jak ostré vzorky, tak i předprodukční, u některých novinek bohužel jen makety. Hodnocení přístrojů tak nemusí vždy odpovídat tomu, co seženete nakonec v obchodech. Když začneme od spodku nabídky, je zde nový Samsung ES65. Tento prťavoučký kompakt za cenu lehce přes 2,5 tisíce korun nabízí ve své třídě skvělý 5× optický zoom a dostatečné rozlišení 10 megapixelů. Poměrně malý je ale 2,5" displej a samozřejmě je zde jen digitální stabilizace.



Samsung ES73 přináší vyšší rozlišení 12 megapixelů, objektiv má i nadále 5× optický zoom a stabilizace je rovněž jen digitální. Zadní strana je gumová, takže přístroj bude asi opravdu prachotěsný. Je zajímavé, že některé 12MPx přístroje Samsung už měly lepší obrazové výsledky, než na které jsme zvyklí a dokonce i při ISO 240 (Smart Auto) nedocházelo k příliš drastickému rozmývání obrazu.


Vyšší řada PL s modelem PL80 nabízí vedle 12MPx snímače a 5× zoomu také optickou stabilizaci obrazu. Osobně bych uvítal větší tlačítko pro spuštění fotoaparátu, je velmi malé.



Samsung PL150 je fotoaparátem systému 2View, tedy se dvěma displeji jako u starších modelů ST500 a ST550. Výhodou je výrazně nižší cena cca 5 tisíc Kč, nevýhodou zase nutnost spouštět druhý displej tlačítkem (u ST5x0 to šlo poklepem) a menší rozlišení zadního displeje.



Dalším kompaktem je stylový Samsung ST60. Jeho cena činí zhruba 3,5 tisíce korun. Je opravdu tenký a úžasně rychlý. Pro pohotové focení ideální přístroj. Má 4× optický zoom začínající na širokoúhlém ohnisku 27,5 mm. Čip s rozlišením 12 megapixelů poskytuje vcelku přijatelné fotky s nižšími citlivostmi, lepší, než je u Samsungu obvyklé. Nevýhodou je jen digitální stabilizace. Optická by fotoaparátu opravdu slušela. U tak malého přístroje potěší HD videosekvence.



Samsung ST70 je pokročilejší verzí s 5× optickým zoomem a 14MPx snímačem. Pokud se bojíte, že 14MPx snímače budou více šumět, jsou vaše obavy trochu na místě. Při citlivosti cca ISO 200 je patlání snímků výraznější než u 12MPx čipů, na druhou stranu při nižší citlivosti ISO 100 jsou snímky překvapivě o něco hezčí a opravdu detailnější než u 12MPx verzí. Za dne tedy kvalitou snímků lehce vítězí 14MPx přístroje. Najdete zde i optickou stabilizaci a HD video.



Model Samsung ST5500 překvapí především výrobou pomocí hydroformování, což umožňuje dosáhnout netradičních tvarů. Příkladem může být např. výstupek kolem objektivu, který se směrem od těla rozšiřuje. Využívá se zde také Da Vinciho efektu, kdy je popis vlastností objektivu vidět pouze tehdy, když objektiv vyjede (nápis je zrcadlově promítán na obrubu objektivu). I zde je 14MPx čip. Překvapí obrovský 3,7" AMOLED displej, jehož citlivost mi ale přišla poněkud slabší. Najdete zde i WiFi, Bluetooth a DLNA, díky čemuž můžete přístroj spojit s mobilním telefonem nebo televizí bezdrátově.

Zítra se podíváme na fotoaparáty vyšších tříd WP, WB, nový model EX-1 i NX10.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.