Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tisková konference Samsung: Vyzkoušeli jsme je - 2. díl

31.3.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Počátkem týdne jsme byli na tiskové konferenci společnosti Samsung. Mezi technikou všeho druhu zde byly i fotoaparáty, které jsme pochopitelně alespoň zběžně museli vyzkoušet. Jaké se zdají být nové kompakty Samsungu a potěšil nás nový Samsung NX10?
Včera jsme se podívali na kompaktní fotoaparáty společnosti Samsung nižších tříd ES, PL a pak vyšší stylové třídy ST, která už svými možnostmi hodně překvapuje. Ve dnešním díle se podíváme na zbytek fotoaparátů, které jsme mohli krátce vyzkoušet na tiskové konferenci společnosti Samsung ve Wannieck Gallery v Brně.



Voděodolný Samsung WP10 byl pro mě poněkud zklamáním. Kvalita obrazu 12MPx čipu je podobná jako u starších fotoaparátů této značky, tedy silné rozmývání obrazu i na nižších citlivostech. Rychlost přístroje je slabá, déle ostří i zpracování obrazu je pomalejší. Stabilizace obrazu je jen digitální. Vodotěsný opravdu je, vyzkoušeno v bazénku.



Naopak velmi zajímavě vypadá Samsung WB650. Tento fotoaparát podporuje např. GPS a zobrazování na mapách (zdarma ke stažení). Vzhledem k umístění v budově se mi ale GPS signál chytit nepodařilo. Tělo je poměrně malé, proto překvapí opravdu skvělý 15× zoom. Držel jsem páčku zoomu, čekal jsem, že už musím být na konci, fotoaparát však dále zoomoval. Najdete zde vedle automatiky i prioritu clony, času a plně manuální režim.

Skvělou zprávou je i to, že je zde použit irisová clona a ne jen hloupý ND filtr. Takový pozitivní krok mě velmi mile překvapil. Maximální hodnota clony je neuvěřitelných F11,6! Makro je velmi dobré, ostřící vzdálenosti obecně mi ale přišly při středních ohniscích dlouhé. Stinnou stránkou bude patrně kvalita obrazu, ta je přijatelná na nejnižší citlivosti, pak je to horší.


Samsung WB2000 byl k dispozici bohužel pouze jako maketa. Rozměry fotoaparátu mě mile překvapily, přístroj je opravdu malinký. Na obrazové výsledky si ale budeme muset počkat, až přijde nějaká ostrá verze přístroje. 1/2,3" CMOS snímač s 10 megapixely a podporou RAW totiž vůbec nezní špatně.



Bohužel i Samsung EX-1 byl k dispozici jako maketa. Jde o malý, ale poměrně dlouhý přístroj. Má výklopný LCD displej a spoustu možností nastavení (soudě podle počtu tlačítek :-)) Recenzi rozhodně plánujeme, uvidíme, kdy se podaří jeden kousek na test sehnat.



Na závěr se podíváme na nový Samsung NX10. Tento fotoaparát má být konkurencí Micro Four Thirds systému, který je prezentován společnostmi Olympus a Panasonic. Fotoaparát mě velmi mile překvapil rozměry, které jsou malé a i hmotnost je minimální. Ačkoli papírově by měl být o něco těžší než konkurenční Panasonic GF1 s pancakem, přišla mi NX10 pocitově nejen menší, ale i lehčí. Totéž platí i o verzi s 18-55mm objektivem. Držení usnadňuje malý grip.



EVF hledáček má vysoké rozlišení, obraz ale není až tak ostrý jako u G1/GH1. Ovládání je pohodlné, jen horní ovládací kolečko mi nepřišlo úplně nejšťastnější. Rychlost ostření je podstatně lepší než u Olympusu, ale trošku slabší než u Panasonicu. To platí pro oba objektivy, 18-55mm je tak velmi rychlý, 30mm pancake jen průměrný. Kvalita obrazu je při ISO 100 a 200 vynikající, od ISO 400 se trochu objevují ustřelené pixely a barevný šum. To se ale do ISO 1600 příliš nezhoršuje, což je dobré. Při ISO 3200 mají snímky příjemné odšumování, které sice degraduje detaily, ale šum má příjemnou "analogovou" strukturu.

Samsung navíc nasadil agresivní cenovou politiku, kdy za 17 tisíc Kč včetně DPH dostanete nejen tělo, ale i 18-55mm objektiv a ještě jeden objektiv k tomu. Můžete si vybrat mezi telezoomem 50-200 mm nebo 30mm F2 pancakem. My vám můžeme slíbit brzkou recenzi tohoto přístroje.