Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vlajková loď Olympus OM-D E-M1

10.9.2013, Milan Šurkala, aktualita
Slibovaná revoluce je tu, Olympus uvádí nový CSC fotoaparát OM-D E-M1. Najdete zde nejen kontrastní ostření, ale i fázové, které funguje s původními Four Thirds objektivy. Nechybí Wi-Fi, voděodolná konstrukce a další zajímavosti.
Olympus útočí a přináší slíbenou revoluci. Tou je nový CSC fotoaparát OM-D E-M1, který navazuje na úspěchy modelu E-M5. Novinka jde ale ještě o něco dál. Zajímavostí je zejména nový 4/3" snímač Live MOS s rozměry 17,3×13,0 mm a rozlišením 16,8 megapixelů (efektivně 16,3 MPx). Díky němu fotoaparát podporuje dva druhy ostření Dual Fast AF. S Micro Four Thirds objektivy pracuje velmi rychlé kontrastní 81bodové ostření, při použití redukce a klasických Four Thirds objektivů (z digitálních zrcadlovek Olympus) se pak automaticky použije fázové 37bodové ostření, na které byly tyto objektivy uzpůsobeny. Počítejte i s funkcí focus peaking při manuálním ostření. Data je možné ukládat do JPEGu, 12bitového RAWu a 3D snímky do formátu MPO.


Olympus OM-D E-M1


K dispozici máte 5osou mechanickou stabilizaci čipu, která dokáže vyrovnat nejen pohyby do stran, ale i úhlové změny. Možností je nastavit ohniskovou vzdálenost objektivu pro snímání s manuálními objektivy, které nepřenáší tuto informaci do těla. Olympus slibuje až 4EV účinek. Samozřejmostí jsou režimy automatiky, priority clony, času a plný manuál. Expoziční časy mají velmi bohatý rozsah od nebývale krátké 1/8000 sekundy po 60 sekund, v bulb režimu lze dosáhnout až půl hodiny. Live Bulb pak nabízí zobrazení zatím nasnímané scény v průběhu focení (v předem vybraných intervalech).

Závěrka je klasicky mechanická. Citlivosti mohou být od ISO 200 do ISO 25600, automatice můžete nastavit horní limit na jakoukoli hodnotu z tohoto rozsahu. Korekce expozice má široké rozmezí od -5 EV do +5 EV, dokonce lze natvrdo korigovat automatiku po 1/6EV krocích (max. 1 EV) bez toho, aniž by se toto ukazovalo jako korekce expozice. Pokud vám obecně přijde, že fotoaparát dělá tmavší/světlejší fotky, než byste chtěli, jednoduše nastavíte trvalý posun měření expozice.


Olympus OM-D E-M1 průřez


Synchronizační čas blesku je 1/250 sekundy, s bleskem FL-LM1 dokonce 1/320 sekundy. Nesmí chybět Super FP synchronizace s časy 1/125 až 1/8000 sekundy. Interní blesk má pak velmi nízké směrné číslo 7 při ISO 100 (10 při ISO 200). Jak už je u Olympusu zvykem, podporovány jsou i bezdrátové blesky (např. FL-50R, FL-36R, FL-300R, FL-600R). E-M1 využívá služeb nového procesoru TruePic VII. I díky němu zvládá dosáhnout sekvenčního snímání až 10 fps v režimu H a 6,5 fps v režimu L. Takto lze pořídit až 41, resp. 50 RAWů. U JPEGů je to pak 95 snímků, resp. neomezeně v režimu L (do zaplnění karty).



Olympus OM-D E-M1 seshora


V roce 2013 už nesmí modernímu fotoaparátu chybět Wi-Fi připojení a ani E-M1 není výjimkou. To se dá využít k záznamu GPS pozice získané smartphonem, dálkovému snímání v PASM a iAuto režimu s možností nastavit ISO, vyvážení bílé, clonu, čas, sekvenční snímání. Samozřejmostí je přenos snímků do smartphonu a párování přístrojů pomocí QR kódu. Fotoaparát nabídne i HDR režim s netradičními čtyřmi expozicemi (-1 EV, 0 EV, +1 EV a +2 EV), dokonce zobrazuje náhled toho, jak bude HDR snímek vypadat ještě předtím, než jej vyfotíte.

K dispozici je dále HDR bracketing se 3 nebo 5 snímky s 2EV nebo 3EV rozdíly, 7snímová varianta pak nabídne 2EV rozdíly. Takové snímky si už na rozdíl od předchozího režimu skládáte sami. Pochopitelně tu najdete i běžný expoziční bracketing se 2, 3 nebo 5 snímky a až 1EV kroky, 7snímkový bracketing pak nabídne max. 0,7EV kroky. Je tu i bracketing ISO citlivostí, vyvážení bílé, expozice blesku a uměleckých filtrů.


Olympus OM-D E-M1 s gripem


Fotoaparát podporuje SD, SDHC a SDXC karty včetně modelů s UHS-I rozhraním a bezdrátové karty Eye-Fi. Elektronický hledáček se může pochlubit vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 pixelů), 1,48× zvětšením a zpožděním obrazu 29 milisekund. Pochopitelně nechybí automatické přepínání mezi hledáčkem a LCD displejem. Ten má 3,0" úhlopříčku, je naklápěcí o 80° nahoru a 50° dolů, má vysoké rozlišení 1,037 milionu bodů (720×480 pixelů). Displej je navíc dotykový, což usnadňuje ovládání. Přitom na těle počítejte s mnoha konfigurovatelnými tlačítky, jak už je u Olympusu zvykem.

Aby toho nebylo málo, máte tu intervalové snímání až pro 999 snímků s intervalem 1 sekundy až 24 hodin. Dále tu najdete dvousnímkovou multiexpozici. Full HD videosekvence můžete natáčet ve formátu MOV (MPEG-4 AVC/H.264) s rozlišením 1920×1080 pixelů a 30 snímky za sekundu. K dispozici je i formát AVI (Motion JPEG), zde jste ale omezeni maximálně HD rozlišením 1280×720 pixelů při 30 fps. Videosekvence lze natáčet i s různými uměleckými filtry, u některých jen se snímkovací frekvencí 20 fps. Využít můžete také time-lapse video v HD rozlišení a 10 fps. Díky stabilizovanému čipu si užijete stabilizaci se všemi objektivy, u opticky stabilizovaných objektivů Panasonic ale můžete využít jejich optickou stabilizaci. Mikrofon je stereofonní.


Olympus OM-D E-M1 zezadu


Fotoaparát měří 130,4×93,5×63,1 mm a hmotnost prázdného těla je 443 gramů. S baterií a kartou se vyšplhá na 497 gramů. Tělo je vyrobeno z hořčíkových slitin a podobně jako u E-M5, i zde je prachuvzdorné a voděodolné např. proti dešti (ale nikoli vodotěsné při ponoru!). Olympus slibuje bezproblémovou práci i při -10°C mrazech. Li-Ion baterie BLN-1 má dle měření podle CIPA vydržet na pořízení 350 snímků na jedno nabití. Prodej začne v půli října za cenu 1299 liber za tělo. S objektivem M.Zuiko Digital 12-50mm 1:3.5-6.3 bude stát 1499 liber a s novým světelným objektivem M.Zuiko Digital 12-40mm 1:2.8 pak jeho cena povyskočí až na 1949 liber. K fotoaparátu můžete zakoupit vertikální grip HLD-7 (v předprodeji jej dává Olympus zdarma, není jisté, zda se to bude týkat i ČR).

Zdroj: www.dpreview.com, www.getolympus.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.