Jakožto česrtvý majitel A7C (co má IBIS) po několika APS-C modelech bez IBIS jsem si všiml, že prakticky po každé výměně objektivu je na senzoru prach. Něco takového si u APS-C přístrojů nepamatuji. Objektivy měním jen v místnosti, foťák otočený dolů. Začal jsem hledat a opravdu to není náhoda, vypadá to, že FF přístroje jsou magnetem na prach.
Asi nejlepší vysvětlení se našlo tady
https://www.dpreview.com/forums/post/64978910 Přístroje bez IBIS prý používají ultrazvukové čištění senzoru při vypnutí, zatímco s IBIS jen "třesení" senzorem po výběru cleaning mode z menu.
Otázka tedy je, zda se Sony u nového modelu povede obě možnosti spojit.
Odpovědět0 0
No, já mám prach jak na A6100 tak i na A7kách téměř po každé vyměně skla. Spíš bych řekla, že za to může velikost snímače, který není chráněný zrcátkem. Jediné bezzrcadlovky, na které se "neprášilo", jsou m4/3. ;-)
Odpovědět0 1
Já jsem na prach rezignoval a vyjma pravidelného senzorotřesení (FF) občas použiju uhlíkový štěteček. Proslýchá se, že A6700 má koštovat až 2000USD takže protiprachová uzávěrka před senzorem by byla na místě.
Odpovědět0 0
Z mých zkušeností při testování se nadprůměrně práší na Sony a pak full frame Panasonicy. U M4/3 jsem si tak velkého problému nevšiml a velmi dobře na tom byl i Samsung. Moje NX11 prach v podstatě nechytala, a to zažila opravdu hodně. Nicméně teď už to po xy letech asi přeci jen bude chtít HW zásah.
Odpovědět2 0
V případě Sony se vám to zdálo stejné jak u APS-C bez IBIS tak full frame?
Odpovědět0 0
Žádného rozdílu jsem si nevšiml (což neznamená, že neexistuje).
Odpovědět1 0
Prach je individuální záležitost napříč mnoha lety a mnoha značkami, dobrou odolnost proti jeho chytání vidím u Fuji včetně malé X-M1 která má senzor vyloženě vystavený, stačí pravidelně ofoukávat. A někdy nepomůže ani svěcená voda, nikdy nezapomenu na zrcadlovky Sigma vybavené dokonce pevným štítem před zrcátkem. SD10 jsem čistil prakticky nepřetržitě, pořád dokola. Nicméně u bezzrcadlovek by funkce zavření závěrky před senzorem po vypnutí měla být standard bez ohledu na značku.
Odpovědět1 0
Zavření závěrky při výměně objektivu má tu vadu, že je velmi křehká a snadno se poškodí. Navíc prach zůstane na ní a pak se stejně dostane třeba až na snímač. Nicméně praktická zkušenost majitelů Canonu s touto funkcí by mě samozřejmě zajímala.
Podle jiných informací je Sony A7S III první Sony CSC s IBIS, který má zároveň ultrazvukové čištění. Takže tam by mohl být v tom prášení rozdíl. A7C je sice novější, ale asi se jim to tam buď nevešlo nebo by to příliš zvedlo cenu.
Odpovědět0 0
mám už 6 let několik APS-C bez IBIS a FF s IBIS a nějaký zvýšený výskyt prachu nepozoruji ani u jednoho. Osobně bych možnost, že se prach usadí na snímači považoval za výhodu - mohu s ním alespoň dále pracovat. V tom, že jej snímač setřese a prach pak stejně zůstane v komoře a při pohybu závěrky tam létá (a může se dostat třeba do jejich mechanismů), jen já o něm nevím, v tom žádnou výhodu neshledávám. Když už tam je, chci o něm vědět, abych ho mohl vyfoukat, takže viditelné usazení na snímači považuji za nejvhodnější. Při focení to problém není (fotím na nízké clony) a když, tak postproces a vyčištění...
Odpovědět3 0