F0.95 = uzasna hodnota. Celkom by ma zaujimalo, kde sa nachadza hranica svetelnosti, ktoru je este mozne realne skonstruovat (bez ohladu na ekonomiku)...
Odpovědět0 0
Pro sklo ve vzduchu je teoretický limit F0.5 - pro rychlejší clonové číslo by se vnější povrchy čoček musely protínat s vnitřními, čož se v praxi dost špatně realizuje. :-) Pokud se použije konstrukce se zrcadlem, jde jít na nižší clonu, ale už je to trochu zoufalost. Např. jeden z těch skutečně zkonstruovaných je GOI CV 20mm f/0.5, ten váží 10kg - což by nepřekvapilo - ale kreslí jenom necelé 3mm velké kolečko. Skutečně zkonstruované a použitelné objektivy jsou okolo F0.7 a pár desetinek níže.
IMHO pod F1 už nemá moc smysl jít, protože pokud se jednoduše použije větší senzor, tak je výsledek menší, levnější, lehčí, ostřejší a má stejné vlastnosti. Už tady ten Noktom je sice pěkný, ale hodně neostrý, pokud bychom něco ekvivalentního chtěli udělat pro APS-C, potřebujeme cca 35mm F1.4. No a třeba (namátkou :-) takový Fuji 35mm/F1.4 váží polovinu, stojí něco málo přes polovinu, jako bonus má autofocus a co je nejdůležitější - je opticky určitě kvalitnější, teda minimálně na plnou díru.
Odpovědět0 0
osobne si myslím, že F1.0 by už mala stačiť naozaj každému - na 95% môjho fotenia stačí aj F4, hlavne nech je objektív malý o nech pekne kreslí... :)
Odpovědět1 0
No, aj 640kB malo povodne stacit pre kazdeho ... a vieme ako to dopadlo :)
xvasek: Vdaka za vysvelenie. Ten zrkadlovy GOI CV 20/0.5 vyzera naozaj zaujimavo. A myslim ze som nasiel este svetelnejsi objektiv: Zeiss Super-Q Gigantar 40/0.33 (
http://photo-forum.net/sitepics/forum/2012-09/ytry4067.JPG). Teda ak tych 0.33 je naozaj svetelnost. Ale zase ak by to bolo 0.33 v zmysle F1/3, tak by asi nevyzeral tak exoticky :) V kazdom pripade, myslim si ze dnes by bolo mozne vyrobit sosovky tak aby sa ich vonkajsie povrchy nemuseli pretinat - pouzitim materialu s vyssou optickou hustotou, alebo specialnou konstrukciou (vid velke ploche lupy, napr. na zvecsenie obrazu z televizora sa zvykli pouzivat). Ale inak samozrejme suhlasim, ze v praxi je jednoduchsie zvecsit snimaci cip a nasledne zhorsenie svetelnosti z toho vyplyvajuce dohnat vyssim ISO.
Odpovědět1 0
Ten Super-Q-Gignatar není funkční, je to v podstatě vtip. V šedesátých letech se začala klást světelnost jako Mekka fotografie, spíš než aby se odborná veřejnost starala, jak co kreslí. V zeissu si z toho chtěli vystřelit a přivezli toto na výstavu. Přitom to je čočka ze zvetšováku a zbytek tohoto "objektivu" je šrot různě nalezený po budově, takže to ani nikdy nemělo fotit, ono to mělo jemom přitáhnout pozornost. Asi jako když jsme měli na Invexu "funkční" počítač v akváriu a mezi součástkami se proháněly akvarijní rybičky (počítač tichý jako ryba!), po kartách lezli šneci a návštěvníci stánku na to čučeli, jak je to možné.
Odpovědět0 0
tož ale megapiksle a rozsah zoomu už skoro nikoho nezaujímajú a gearheads potrebujú nejakú jednoducho merateľnú veličinu - takže prečo nie svetelnosť? ;)
Odpovědět0 0