Vybíráme digitální zrcadlovku do 30 tisíc korun
4.4.2005, Jan Dudek, článek
Digitální zrcadlovky v posledních měsících s klesající cenou zažívají nebývalý boom. Dnes existuje už 5 kvalitních fotoaparátů různých značek v rozmezí 20 – 30 000 Kč. Který typ a značku zvolit? Zkusme toto odvěké dilema aspoň částečně vyřešit tímto článkem.
Kapitoly článku:
- Vybíráme digitální zrcadlovku do 30 tisíc korun
- Značky a jejich možnosti
- Jaké zrcadlovky máme na trhu?
- Závěr
Canon
Canon nabízí v současnosti dobíhající 6 Mpixelovou 300D a novou 8 Mixelovou 350D. Starší 300D je pomalejší a nemá pořádnou podporu AI Servo (inteligentní zaostřování na pohybující objekt), takže se na sport či reportáž příliš nehodí. Na krajinky, architekturu, ale i portréty si bohatě s 300D vystačíte. V případě modelingové a glamour fotografie lze také 300D použít, ale pokud děláte tento typ fotografie rychlo-focením, tak je lepší Canon 350D nebo Nikon D70. Funkčně je na tom 300D hůř, ale to lze částečně překlenout nahráním hacklého firmwaru.
Zajímavé objektivy pro fotoaparáty Canon:
Širokoúhlý objektiv - Canon 18 – 55/3.5 – 5.6 – kitový objektiv k 300D i 350D, stojí pakatel – asi 3000 Kč s DPH. Ve verzi II (u 350D) rychleji ostří. Za danou cenu neseženete levnější širokoúhlý objektiv. Ohnisko 18 je výborné na focení krajinek a architektury. Pokud chcete fotit lidi, tak kolem 28 – 35 mm se dají dobře fotit skupinky lidí. Bohužel na 50 mm už má objektiv světelnost 5.6 a proto je lepší si ještě dokoupit světelnou 50-tku. (využití architektura, krajina, glamour, akt, částečně portrét)
Základní objektiv - Canon 50/1.8 Mark II – levný plastový objektiv se skvělou světelností. Za 3000 Kč získáte objektiv s širokým polem působnosti a hlavně v interiérech můžete fotit bez blesku. (využití krajina, glamour, akt, částečně sport, architektura, portrét, reportáž)
Objektiv pro široké použití - Tamron 28 – 75/2.8 – objektiv roku 2003. Za cenu 9900 Kč získáte objektiv pro široké použití s velmi dobrou světelností. (všechny fotokategorie vyjma focení zvěře a sportu na větší vzdálenost)
Teleobjektiv - Canon 70 – 200/4L – jako teleobjektiv bych doporučil za 19 490 Kč toto Lko. Lkové objektivy představují v nabídce Canonu špičku a nejvyšší kvalitu. Lze doporučit i velmi oblíbenou Sigmu 70 – 200/2.8, která je sice trošku méně kvalitní než Canon, ale má lepší světelnost. (portrét, glamour, sport, portrét, reportáž, částečně i zvířata)
Nikon
Nikon je věčný rival Canonu, byť se drží stále v závěsu. Nikon D70 je hit loňského roku, stále je však funkčně i rychlostí na špici. Je ho velkým nedostatkem je absence vertical/battery gripu (boční uchycení pro lepší focení na výšku), takže profesionálnější glamour či portrétní fotografie pro vás bude komplikovanější (zkuste držet zrcadlovku vertikálně s nějakým pořádným 1 – 2 kg objektivem). Možná si říkáte, že to bez něj zvládnete, ale když fotíte portréty, tak brzo poznáte, že vertical grip je nutností. Nabídka objektivů je podobně bohatá jako u Canonu, ale některé, hlavně levné objektivy pro amatéry budete mít problém najít.
Širokoúhlý objektiv – Sigma 18 – 50/3.5 – 5.6 – širokoúhlý objektiv za 4200 Kč bez DPH. Nikon nabízí i svůj vlastní skvělý 18 – 70/3.5 – 4.5, ale ten stojí 10 000 a myslím, že se Tamronu za stejnou cenu nevyrovná. Sigma je v podstatě ekvivalentem Canonu 18 – 55, ale stojí zhruba o tisíc korun více. Opět doporučuji koupit padesátku (využití architektura, krajina, glamour, akt, částečně portrét)
Základní objektiv – Nikkor 50/1.8 – stojí také něco kolem 4000 Kč. Oproti Canonu 50/1.8 je opticky kvalitnější a má lepší konstrukci. Použití je široké, zejména v podmínkách s malým množstvím světla. (využití krajina, glamour, akt, částečně sport, architektura, portrét, reportáž)
Objektiv pro široké použítí - Tamron 28 – 75/2.8 – stejná volba jako pro Canon, tento objektiv je za svou cenu bezkonkurenční. Nikoňácký ekvivalent 35 – 70/2.8 stojí 25 000 Kč. (všechny fotokategorie kromě focení zvěře a sportu na větší vzdálenost)
Teleobjektiv – Sigma 70 – 200/2.8 – cena 25 000 Kč. Ekvivalenty od Nikkoru jsou zajímavé, ale pro amatéra cenově nedostupné. I tento kousek je poměrně drahý, na druhou stranu opravdu kvalitní a ty peníze nejsou vyhozené. Objektiv jde časem oproti fotoaparátu stále velmi výhodně prodat. (portrét, glamour, sport, portrét, reportáž, částečně i zvířata)
Pentax
Jedná se o méně známou značku, která je doménou fanoušků. Chybu však koupí Pentaxu neuděláte, protože nabídka příslušenství je podobná jako v případě Canonu a Nikonu. Spíše budete mít problém hledat levné řešení. Zde budete muset procházet objektivy jiných výrobců. Pentax je určený hlavně pro ty, kteří se chtějí něčím lišit. Největším problémem Pentaxů je nedostupnost různého příslušenství.
Širokoúhlý objektiv – Sigma 18 – 50/3.5 – 5.6 – podobně jak u Nikonu, není levnější volba.
Základní objektiv – hledal jsem v mnoha obchodech a nemohl jsem najít žádnou 50-tku pro digitální zrcadlovky. Je to škoda.
Objektiv pro široké použití - Tamron 28 – 75/2.8 – stejně jako v předchozích případech. Objektiv s nejlepším poměrem cena/výkon.
Teleobjektiv – Sigma 70 – 200/2.8 – Podobně jako pro Nikon, jiná varianta není.
Olympus
Olympus razí se svými zrcadlovkami tzv. systém FourThirds – senzory mají rozměr v poměru 4:3 (u ostatních výrobců je poměr 2:3). Charakterizují se také větším ořezovým faktorem – 2x (u Canonu 1.6x a Nikonu 1.5x). Díky tomu fotografie dosahují větší hloubky ostrosti. Olympus vyrábí i speciální sérii objektivů, které se vyznačují svou širokoúhlostí. Pro krajináře či produktové fotografy mohou být zajímavou volbou. Na portrétní či modelingovou fotografii se však příliš nehodí. Obrovským nedostatkem je chabá nabídka objektivů a jejich ceny. Specializování výrobci objektivů zatím pro Olympus objektivy nenabízejí. Z nabídky Olympus objektivů stojí za zmínku pouze jeden, který se prodává v Kitu.
Širokoúhlý objektiv – Zuiko Digital 14 – 45/3.5 – 5.6 – výborný objektiv na krajinky a architekturu. Samostatně je drahý, ale v kitu s E300 se opravdu vyplatí.