Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vybíráme fotoaparát na dovolenou

8.7.2004, Petr Svoboda, článek
Nastává období, které máme spojené s představami slunce, moře, přírody nebo vůbec vším, co nám není úplně všední. Příchod léta a dovolené vždy láká k nákupu digitálního fotoaparátu. Článek vám nabídne přehled v současné nabídce digitálních kompaktů v ceně do 12 tisíc korun. Navíc přidáme několik rad, jak koupit a neprohloupit. Zaměříme se tentokrát na běžné uživatele, ti znalejší některé pasáže přeskočí nebo přejdou článek se shovívavým úsměvem.
Při návštěvě prodejny s fotopřístroji by se mohlo zdát, že je náš trh fotoaparáty různých značek přímo zaplaven. Výběr ale nemusí být obtížný, dokážete-li si definovat, co od přístroje očekáváte a kolik za něj jste můžete zaplatit. Zkusíme se tedy zamyslet nad parametry, které lze vyčíst z nabídek či prospektů a tím, jak je můžeme v praxi využít.





Rozlišní na prvním místě
Prvním hlediskem výběru bývá obvykle rozlišení. To je dáno počtem jednotlivých barevných bodů, z nichž je obraz složen. Jednotkou jsou tedy megapixely (Mpx) tj. miliony obrazových bodů. Maximální rozlišení fotoaparátu tedy předurčuje, jak velké obrázky z něj dostanete. Přepočet Mpx na velikost plochy papíru ovšem není zase tak jednoduchá záležitost. Jde o to, s jakou hustotou se budou body na papír nanášet. Zatímco pro tisk na inkoustové tiskárně či fototiskárně obvykle postačí hustota 150 dpi (bodů na palec), pro zhotovení kvalitních fotografií v laboratoři už budete potřebovat nejméně 300 dpi, tedy dvojnásobek. Následující tabulka udává doporučená rozlišení tak, aby z nich byly fotografie v nejvyšší kvalitě:

Rozměr fotografie
Rozlišení snímače fotoaparátu
9 x 13 cm
2 Mpx
10 x 15 cm
3 Mpx
13 x 18 cm
4 Mpx
15 x 21 cm
5 Mpx
18 x 24 cm
6 Mpx

Z tabulky vyplývá, že pokud nehodláte pořizovat zvětšeniny a spokojíte se s běžným formátem 9 x 13 nebo 10 x 15 cm, nemusíte vlastnit nutně přístroj s vysokým rozlišením. Problém vám vznikne teprve tehdy, pokud bude chtít na fotografii umístit pouze výřez vyfoceného snímku.

Ovládání na místě druhém
Jakmile máte jasno v rozlišení, je třeba uvážit, kdo bude koupený přístroj používat a jak. Budete fotit pouze vy, nebo celá vaše rodina? Jste zvídavý typ, který musí prozkoumat a využít každou funkci, nebo se spokojíte se spolehlivou a funkční automatikou? Asi není třeba dlouhými větami rozvádět, že pro příznivce klidu a maximálního pohodlí nebude možnost plně manuálního ovládání k užitku.

Do třetice ZOOM
Možnost přiblížit si i vzdálenější cíle je určitě vlastnost, kterou jen tak někdo nepohrdne. Nenechte se však od prodejců zaskočit a ptejte se pouze po zoomu optickém. Digitální zoom je totiž jen chytrý algoritmus srytý v elektronice fotoaparátu a stejný výsledek jste schopni dosáhnout i úpravou v počítači. Metoda takovéhoto zoomování se nazývá bodová interpolace a principem je dopočítávání nových bodů podle podobnosti s těmi opravdovými. Výsledek většinou není nijak valný. Výjimkou jsou pouze některé fotoaparáty Fuji, které dokáží interpolovat kvalitně díky speciálně navrženému snímači.
Hodnota zoomu se udává v násobku provedeného zvětšení. Protože se optického zoomu dosahuje pomocí měnícího se ohniska čoček objektivu, udává každý výrobce i rozsah ohniskových vzdáleností. A protože mnoho digitálů je vybaveno snímači různých velikostí, většinou získáte i ohniskové vzdálenosti přepočtené vzhledem k rozměrům kinofilmového políčka. Ty nejlevnější fotoaparáty ovšem optickým zoomem nedisponují.

Kam s ní
Ne, nebude řeč o tom, kam se slámou ze starého slamníku, nýbrž o tom, kam s naší čerstvě pořízenou fotografií. Každý z přístrojů v našem přehledu umožňuje ukládání na paměťovou kartu – na trhu je však velké množství druhů a většina fotoaparátů podporuje jen „právě ten svůj“. Rozborem typů karet se zabývat nebudeme, jen je třeba podotknout, že se liší kapacitou i rychlostí čtení a zápisu. Některé přístroje disponují také vestavěnou pamětí – k těm pak žádnou kartu od výrobce nedostanete. Rozhodně počítejte s tím, že vám základní karta nebude svou kapacitou dostačovat a budete muset pořídit další.

Přehled si neklade nároky na úplnost. V každé kategorii jsme navíc vybrali vždy pouze jeden model od stejného výrobce.