Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka a já: Fotografické vzdělání

16.9.2011, Jana Bártová, fejeton
Slýcháme to odmalička. Vzdělání je důležité. A tak navštěvujeme různé školy a kurzy ve snaze naučit se co nejvíce pro život. Vzdělávání často bývá předpokladem úspěchu našich koníčků. Jak je to tedy s focením? Vyžaduje formální vzdělání nebo spíš talent?
S rozvojem digitální fotografie začaly růst různé vzdělávací fotografické instituce jako houby po dešti. Každé zastoupení značky i všichni větší prodejci se snaží pořádat vlastní kurzy a zajistit si jednak popularitu u veřejnosti, jednak vedlejší příjem a hlavně prodat návštěvníkům těchto akcí další své zboží, které pro fotografování přeci „nutně“ potřebují.

A tak je stále těžší a těžší vybrat si na zahlceném trhu ten správný kurz. Jinak se vám totiž může stát, že přijdete na kurz focení pro začátečníky se zrcadlovkou Nikon a budete se divit, že všichni ostatní mají Canon, jehož ovládání je kurz věnován. Což o to, klidně můžete zůstat doma a přečíst si manuál, jenže praxe je praxe.

Navíc jsou věci a jisté fotografické dovednosti, které se z žádného manuálu nedozvíte. Mezi ty nejsložitější věci jistě patří práce se světlem, ať už jde o fotografování portrétů a postav nebo o produktovou fotografii. Pokud s něčím takovým začínáte a nemáte zrovna po ruce kamaráda, který se tomu věnuje dlouhé roky a ochotně vám své zkušenosti za pár piv předá, nějaký ten kurzíček se vám jistě bude hodit.

Váš fotografický postup ale může záviset na dalších věcech. Je lektor zkušený a předá vám své vědomosti tak, abyste je pochopili? Vždyť dneska o fotografování přednáší kdekdo, od známých fotografů až po lidi, kteří pořádný fotoaparát viděli maximálně u sousedů. Ale abych jim zbytečně nekřivdila, řada těchto lidí jsou skvělí fotografové. Což však neznamená, že jsou také dobří učitelé.



Zkuste dnes najít někoho, kdo vás naučí fotit na tohle...


Důležitou roli také hraje čas a počet účastníků kurzu. Budete mít dostatek času a prostoru, abyste si mohli probírané téma vyzkoušet v praxi? Když vás na kurzu bude padesát, budete rádi, když lektora vůbec uslyšíte. Pokud vás bude pět nebo deset, může se vám lektor jednotlivě věnovat a vy tak získáte z výuky maximum.

A samozřejmě jako vždy i v tomto případě hrají důležitou roli peníze. Od ceny kurzu se sice může leccos odvíjet, ale i tady platí, že to nejdražší nemusí být nutně to nejlepší. Ostatně za správný výběr kurzu si nesete zodpovědnost sami, víte vlastně, co opravdu chcete? Jde vám o to, naučit se správně nastavit svůj fotoaparát? Nebo vás zajímá, jak udělat dobrou fotku?

Jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Osobní zkušenosti jsou často k nezaplacení a v některých případech může být samostudium tím nejlepším, co vás mohlo potkat. Vždyť naši tátové neměli možnost navštěvovat specializované kurzy a také fotili. A jak! Knížek o fotografování bylo u nás pomálu, zato se je snažil sehnat každý, kdo chtěl umět fotit. A každý fotograf je měl nastudované ze všech stran.

Dneska jsou už na všechno podrobné manuály a video tutoriály. Informace najdete všude. Na fórech, v magazínech o fotografování, na internetu, v knihách, na kurzech. I Digimanie má vlastní populární seriál Fotíme s Koalou, podle kterého se může naučit fotografovat téměř každý. Od těch největších začátečníků až po zkušené nadšence, kteří si z této hravě psané učebnice jistě vyzobou nějaké ty zajímavosti z oboru.

A jak jste se naučili fotografovat vy? Zvolili jste raději samostudium, nebo jste navštěvovali nějaký kurz? Co vám to přineslo?