Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka a já: Kdy raději nefotit

10.6.2011, Jana Bártová, fejeton
Vzhledem k častým diskuzím a poznámkám na toto téma jsem se rozhodla sepsat krátký seznam modelových situací, kdy je nejlepší se focení pro jistotu vyhnout. Třeba se v něm taky najdete, a pokud ne, třeba vás pobaví!
1. S manželkou nebo přítelkyní za zády.
Totéž platí i pro paní a slečny fotografky a jejich případné manžele nebo přítele. V jednom z prvních fejetonů jsem se svěřila, že ti nejbližší prostě pro vaše focení často nemají pochopení a že je lepší si dělání obrázků nechat pro nějaký samostatný výlet nebo expedici s podobně postiženými jedinci. V opačném případě můžete narazit na vlnu „neporozumění a nespokojenosti“.

2. S malým dítětem za krkem.
„Tati, ono to hapalo.“ Dávat pětiletému synovi objektiv do ruky, když vám sedí na ramenou (dítě, ne objektiv) a vy ho zrovna nemáte kam odložit (objektiv, ne dítě), ale rychle si potřebujete něco „cvaknout“ na jiné sklo, rozhodně není dobrý nápad. Pokud se ho ovšem nechcete zbavit a pořídit si nějaké lepší sklíčko. Otázkou zůstává, jestli v tomto případě není rozumnější někomu ho věnovat nebo ho zkusit prodat ve fotobazaru.

3. S původní fotovýbavou.
Zvlášť pokud vám na výsledku záleží a se starou výbavou jste už několik let nefotili. Samozřejmě, že fotit se nezapomíná. Ale člověk pak bývá trochu „překvapený“, co mu z toho foťáku „leze“ a jak mu to tehdy mohlo stačit.

4. Se zcela novou fotovýbavou.
Opačná situace. Žádný fotograf se tomu neubrání. Fungl nová výbava přímo láká k tomu, abyste se s ní vrhli do nových fotografických dobrodružství. Ovšem pokud máte fotit na nějaké oficiální akci a ještě nemáte vše náležitě nastavené a odzkoušené, je lepší se tomu vyhnout. Jinak totiž můžete zažít řadu horkých chvilek, když sedíte u počítače a snažíte se vybrat fotografie pro klienta.





5. V dešti bez ochrany.
Déšť je krásný a romantický, ale jen za předpokladu, že jste na něj vhodně vybaveni. Nejde přitom pouze o vaše oblečení a obutí, ale také o ochranu vašeho fotoaparátu. Jinak se vám totiž může stát, že po jednom takovém romantickém výletu odnesete svou zrcadlovku rovnou do servisu.

6. S plastovým stativem.
Platí pro případy, že vaše zrcadlovka i s objektivem váží nějaké to „kilečko“. I kdybyste chtěli nahradit festovní stativ jen přechodně, buďte velmi opatrní. Super levné plastové a hliníkové stativy z obchodních řetězců typu Lidl, Penny nebo Tesco zpravidla nejsou stavěné na skutečnou zátěž větší než je váha běžného kompaktu. Až se vaše milovaná zrcadlovka bude řítit ze srázu nebo do potoka, přeji rychlé reakce.

7. Když jste společensky unavení.
Ano, je to přesně jedna „z těch situací“, kdy je lepší vaši drahocennou výbavu ponechat doma v bezpečí. Jinak se vám může stát, že si strhnete závit při nasazování objektivu, polijete si svého miláčka pivem nebo ho, nedej bože, zapomenete v hospodě!

8. Když jsou ostatní společensky unavení.
Některé věci se prostě nedělají. Fotografovat v pokročilých hodinách na večírcích, společenských akcích, rodinných a firemních oslavách by opravdu mělo být zakázané. Kdo je pak zvědavý na fotky, které si jednak nepamatuje a jednak se na nich tváří jako idiot? V tomto případě doporučuji aplikovat pravidlo přísné cenzury nebo focení po desáté rezolutně zakázat.

A dál? Určitě byste našly i jiné situace z vlastního života, kdy by bylo lepší nechat foťák pěkně doma v teple. Podělte se s námi o ně v diskuzi.